Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehetséges az, hogy ha egy...

Denber kérdése:

Lehetséges az, hogy ha egy kondenzátort melegítünk akkor a kondenzátorban elektromos áram keletkezik?

Figyelt kérdés

Szóval mivel tudni lehet, hogy a hő az tulajdonképpen elektromágneses sugárzás, így az az ötletem támadt, hogy egy tekercset felmelegítek (gondoltam mi bajom lehet...) azaz elektromágneses sugárzásnak teszem ki, akkor elvileg áramot generál.

Nem generál sajnos.

Viszont amikor a tekercset kiforrasztottam egy nyákról akkor kivettem onnan egy 16V 820 mikrofarados kondit is, amit egy kósza gondolattal szintén feltettem melegedni, 100 fok biztosan nem volt de megérinteni nem tudtam

ÉS MÉRTEM BENNE ÁRAMOT, keveset de mértem, amit a műszer pár másodperc múlva fel is emésztett, visszaraktam melegedni megint lett benne volt Millivolt de mérhető, akár hányszor raktam vissza melegedni annyiszor tudtam mérni.

Azután párhuzamosan kötöttem 5 darab 16 Volt értékű kondenzátort, ekkor jóval nagyobb voltot mértem, 160 mV.


Magyarázat?



2022. dec. 30. 23:06
1 2 3
 1/29 Zcom09 ***** válasza:
100%

Adott típusú kondenzátorokban felléphet hőelektromos hatás, olyasmi amint ami a termoelektromos generátorokban. Azaz hő hatására áramot generálnak.


Ez azért történik mert egyes anyagok ha hőnek vannak kitéve, anyagtól függően egy kis mértékű elektron/proton többlet alakul ki a hidegebb felén. Ha két eltérő anyagot melegítünk, akkor a két anyag közt feszültségkülönbséget mérhetünk. A kondenzátor egyik fegyverzetén található

dielektromos rétek működhet az egyik pólusként a másik fegyverzet alumíniumija pedig a másik pólusként.

2022. dec. 30. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 A kérdező kommentje:

Ez így világos.

Viszont egy az 5 darab kondi 4860 microfarad csupán csak.

Mi lenne ha nagyobb méretűekkel tennénk ezt, és folyamatosan szednénk le róla az áramot? Mint mondtam, legalább 15x megcsináltam, mindegyik eredményes méréssel zárult.

Sőt még az utolsót úgy mértem, hogy felmelegítettem hagytam visszahűlni és ekkor is 160-180 mV közötti áramot kaptam.

Mi van ha folyamatosan termeli az áramot, mint a napelem?

2022. dec. 31. 00:10
 3/29 anonim ***** válasza:
91%
Nem fog folyamatosan termelni semmit a kondenzátorod. Egy ehhez hasonló jelenségnek a jelenlegi legfejlettebb alkalmazásterülete az infra-mozgásérzékelőkben és a termokamerákban van.
2022. dec. 31. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező írja:

"Sőt még az utolsót úgy mértem, hogy felmelegítettem hagytam visszahűlni és ekkor is 160-180 mV közötti áramot kaptam."


Válasz:

Sértődés ne essék, de ebből nyilvánvaló, hogy nagyon sokat kell még tanulnod ahhoz, hogy valami értelmeset össze tudj hozni az elektrotechnika területén - ugyanis az áramot nem millivoltokban mérik. Ekkora hiba már egy kezdőnek is ciki.

2022. dec. 31. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 A kérdező kommentje:

"Sértődés ne essék, de ebből nyilvánvaló, hogy nagyon sokat kell még tanulnod"

Nem tudtam, hogy ez ennyire fontos, elektromos feszültség.


Az hogy azt tanultátok, hogy mit tesz egy kondenzátor az rendben van, de mikor tettél hasonló dolgot amit fent leírtam, ki tett ilyet is valaki?

Szóval ne a mondatokba kössetek bele, meghogy nem fog folyamatosan leadni semmit...

Mértem adta, megint megmértem megint adta, ezen nem fog a megtanult dolgotok változtatni.

2022. dec. 31. 00:34
 6/29 anonim ***** válasza:
100%
Termoelektromos hatás is lehet, de ezenkivűl, galvánelemként is működik a kondenzátor. Tehát kisütve, melegítés nélkül, pár ora, pár nap alatt, feszültséget termel. Lehet hogy a melegítés ezt a galvánelem hatást fokozza.
2022. dec. 31. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 A kérdező kommentje:

"Termoelektromos hatás is lehet,"


Tulajdonképpen erről beszéltem magammal amikor ez a fent leírt gondolat eszembe jutott, egy kondenzátorban minden adott mint egy napelemben, van negatív oldal és van pozitív is hatalmas felület kis helyen és ha melegíted akkor elektromágneses sugárzást kap, ami rezgésre készteti az alkotó elemeket, ami a jelek szerint mérhető adattá változik.

Itt van előttem most újra rámértem, nulla azaz semmi, de ha megmelegítem akkor megint mérhető adatot (óvatosan fogalmazom) kapok.

2022. dec. 31. 00:59
 8/29 Z003 ***** válasza:
90%

Az a gond azzal hogy voltban adtad meg, hogy maga a feszűltségkülöndbség nem nem jelenti azt hogy van használható áramod is. Lelehet nagyon nagy feszültséged is anélkül hogy tényleges munkát tudjál végezni vele.


A termoelektomos generátorok néhány applikációban nagyon jól működnek. Viszont a hatásfokuk borzasztóan alacsony és a működésükhöz szükséges hogy folyamatos nagy hőmérséklet különbség legyen a két oldalán. A kondenzátorod olyan apró hogy nagyon gyorsan átfog melegedni így amint elér egy termál equilibrium a teljesítménye gyakorlatilag nullára esik. Így ilyen felszereléssel nem fogsz tudni sem egyenletes sem folyamatos áramot létrehozni. Próbáld megmérni a kivehető áramot, azaz hogy hány ampert ad le a kondenzátor.


Több kondenzátor összekötése nem fogja növelni a feszültséget. Vagyis a gyakorlatban igen. De ez csak azért történik mivel ha egyszerre több kondenzátort melegítesz, gondolom egyszerre csak egy kettő kap közvetlen hőt, így a többi addig nem melegszik túl/lehűl. Ezzel kicsit magasabb hatásfokon működik, de ez ugyan úgy elérhető egy kondenzátorral is ha optimálisan melegíted.

2022. dec. 31. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező írja:

"Az hogy azt tanultátok, hogy mit tesz egy kondenzátor az rendben van, de mikor tettél hasonló dolgot amit fent leírtam, ki tett ilyet is valaki?"


Válasz:

Természetesen egy elektronikával komolyan foglalkozó ember sokkal összetettebb vizsgálatokat is végez néha egy elektrolitkondenzátoron, de a lényeg az, hogy mielőtt összetett eszközökhöz nyúl az ember, illik rendesen megtanulni az elméletet.


Például vegyük sorra ezt a megfogalmazást:

"Szóval mivel tudni lehet, hogy a hő az tulajdonképpen elektromágneses sugárzás..."

- a "hő" nem elektromágneses sugárzás, hanem az anyag (és/vagy sugárzási mező) belső energiájának mennyiségi, a hőmérséklet pedig a minőségi mutatója.


Továbbá:

"...így az az ötletem támadt, hogy egy tekercset felmelegítek (gondoltam mi bajom lehet...) azaz elektromágneses sugárzásnak teszem ki, akkor elvileg áramot generál."

- értelemszerűen nem tetted ki sem a tekercset, sem a kondenzátort olyan hullámhosszal jellemezhető elektromágneses kölcsönhatásnak, melyeket ezek a makroszkopikus alkatrészek rendeltetésszerűen képesek kezelni.


Az csak az egyik dolog, hogy a 350 Kelvin körüli hőmérsékleti sugárzás spektrumának közepes hullámhossza rendkívül kicsi, de ráadásul nem is koherens - tehát "elvileg" semmiféle "áram", feszültség, és elektromos teljesítmény generálásáról nem lehet szó. Igen - úgy elméletileg - mint gyakorlatilag is!

2022. dec. 31. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 A kérdező kommentje:

"Az a gond azzal hogy voltban adtad meg"

Na igen ez gond tudom, esélyem sincs ampert mérni, mert nincs méret azaz teljesítmény, azért forrasztottam össze hogy nagyobb tartalék legyen (de ezek is kábé félmarék azaz nagyon kevés az alap kapacitás is), mert először egy darabbal próbálgattam amihez hozzáértem a mérővel csak 2 -3 másodpercig volt mérhető a Volt.

5 darabbal javult a helyzet (jobb lenne több de mire rendelek a neten az már csak jövőre érkezik meg).

Ha szerzek nagyobbakat akkor mérek azt is.


Nem volt gond a homogén hőmérséklettel, találékony vagyok megoldottam, minden porcikájuk egyforma hőmérséklet volt (csak kicsik)

Az alap gondolat az volt hogy megkérek majd valakit, hogy ha nem gond neki akkor tenne egy mérés nagyobb kapacitású kondenzátorral?

2022. dec. 31. 01:23
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!