A sinX görbe hány Hz-es hanghullám grafikonja?
A hang az longitudinális hullám.
A sin x inkább transzverzálisnak tűnik, de nincs is benne időtengely, vagyis nem tudom értelmezni a frekvenciát (rezgés/idő ??? ).
Kedves Utolsó!
A hang az egy REZGÉS, és mint ilyen, bizony egyértelműen leírható sinus függvény segítségével. (Amennyiben nem értesz valamihez, nem muszáj ám félrevezetni a kérdezőt!)
Kedves második!
A transzverzális hullám is lerajzolható sinus függvénnyel, ha a függőleges tengelyen nem a keresztirányú, hanem a HOSSZANTI elmozdulást ábrázolod.
Kedves első!
Nos te adtad meg a helyes választ. :-)
Pedro
Köszönjük Pedro, én csúnyább szavakat és lekezelőbb stílust használtam volna, de így jobb :D
Amit az első mondott ahhoz hozzá kell tenni, hogy ugye nincs meghatározva az egység, tehát ott egységgel kell számolni. Na. Hogy mondjam, tehát arra kell figyelni, hogy (amit az első is kifejezett a képlettel) nincs meghatározva az egység.
Hát ezt jól elmagyaráztátok Pedróval :-(
Az rendben van, hogy lehet csalni/modellezni a hangot a sinx alakjával, de a kérdésre mi a válasz?
Nehogy már mindegy legyen a freki szempontjából, hogy pl. 100 rezgés vagy 100 hullám az 0,5 s alatt történik vagy 3 s alatt. Így csak félreviszitek a kérdezőt, aki nem csoda, ha nem érti meg és visszakérdezni se mer.
Kedves Nemo kapitány!
"lehet csalni/modellezni a hangot a sinx alakjával," - Nincs benne semmilyen csalás. Ha egy hangszóróra szinuszos jelet vezetsz (bármelyik hanggenerátor elkészíti neked, egyébként az orgona hangja hasonlít legjobban hozzá), akkor a hangszóró membránja is szinuszos mozgást (rezgést) fog végezni. Ugyanilyen szinuszos mozgást (rezgést) fog végezni a membrán mellett található, levegőt alkotó molekula is, majd ezt a rezgést átadja a mellette lévőnek, az megint a következőnek, és a végén eljut a füledig, mint hang... Szóval ebben mi is a csalás???
"Nehogy már mindegy legyen a freki szempontjából..." - Nem is mindegy. De mivel a hanghullám terjedése a szinuszos rezgés grafikonját követi, melynek kitérés-idő függvénye Y=X*sin(omega*t), és a frekvencia az f=omega/2PI képlettel fejezhető ki. (Egyébként az omegával a körfrekvenciát jelöljük.) Tehát a dolog igencsak frekvencia függő - viszont egy szinuszos rezgés esetén a függvénymenet ismeretében EGYÉRTELMŰEN meghatározható a frekvencia. Ha konkrét számértékeket nem adott meg a kérdező, akkor úgynevezett PARAMÉTERES EGYENLET formájában. Ugye már hallottál róla?
Pedro
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!