Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » X=1/0; akkor mennyi az x?

X=1/0; akkor mennyi az x?

Figyelt kérdés
Az egyik túliskolázott volt tanárom azt állította, hogy ilyen esetben az x=végtelen. Tényleg így van? Én nem igazán akarom elhinni, hiszen végtelen*0 !=1. Akkor most ez mi?

2022. nov. 7. 01:39
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Akkor a túliskolázott tanárod annyira mégsem az.

A művelet nem definiált (nincs értéke), de bizonyos esetekben lehet rá végtelenként tekinteni. Például ha neked 1 forintod van, a boltban pedig 0 forintért adják a csokit, akkor mennyi csokit tudsz venni? Matematikailag 1/0, amúgy meg végtelen sokat tudsz venni belőle, ez alapján 1/0=végtelen.


Határértéket lehet neki mondani, de akkor meg nem mindegy, honnan közelítünk a 0-hoz; ha a pozitív számokon keresztül közelítünk, akkor a határérték végtelen lesz, ha a negatív számokon keresztül, akkor pedig (-végtelen).


„Én nem igazán akarom elhinni, hiszen végtelen*0 !=1”


Az ilyen kijelentésekkel vigyázzunk, ugyanis (határértékben) a 0*végtelen értéke bármennyi lehet, akár 0 is, végtelen is, meg (-végtelen) is, vagy bármelyik konkrét valós szám.

2022. nov. 7. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Miért hivatkozol kitalált 'túliskolázott' tanárosra, vagy pedig rajztanárodról van szó?

.

Az X értéke akkora, amit, ha 0-val szorzol, 1-et kapsz eredményül.

2022. nov. 7. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 2*Sü ***** válasza:
100%

A nullával való osztás nem értelmezett. Az osztás a szorzás inverz művelete, márpedig nincs olyan szám, amit nullával megszorozva 1-et kapnánk.


Határértékként viszont meg lehet közelíteni a dolgot. Egy 1/x kifejezés esetén ahogy közelít x a nulla felé, úgy nő minden határon túl az 1/x értéke:

1/1 = 1

1/0,1 = 10

1/0,01 = 100

1/0,001 = 1000

1/0,00…sok.nulla…1 = 1…sok.nulla…0


(Tehát bár nem igaz, hogy végtelent nullával megszorozva 1-et kapsz, de az igaz, hogy 0-hoz minden határon túl közelítő értéket minden határon túl növekvő értékkel kell megszoroznod, hogy 1-et kapj.)


Csak pont itt a bökkenő, mert ez akkor igaz, ha x-et pozitív irányból közelítjük a nulla fele. Ha negatív irányból közelítjük, akkor a kifejezés a -∞ felé közeledik:

1/-1 = -1

1/-0,1 = -10

1/-0,01 = -100


Tehát az 1/x határértéke attól is függ, hogy mit takar a kifejezés, mi a kontextus, milyen irányból közelít x a nullához.

2022. nov. 7. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Érdemes itt két dolgot élesen szétválasztani.

1. Matematikai értelemben nullával osztás nem értelmezett, semmit sem lehet állítani nem létező dolgokról (vagy bármit, ami ugyanaz). Ugyanakkor fogalmilag kezelhetjük egyfajta határétékként, ahogy 2×Sü írta. Vagyis mondható, hogy ha x tart nullához, az osztás értéke egyre nő, tart a végtelenbe. Megfordítani azért nem érdemes, mert nem értelmezett dolog megfordítása vajon mi? Azt állíthatjuk, nullával szorzás egyértelműen nulla. Ám nulla közeli számmal szorzás lehet bármi, attól függően, milyen közel van nullához a szorzó.

2. Dolgokról nemcsak a hozzáértők beszélnek, hanem bárki, aki hallott róla. Éppen ezért az elhangzottak vagy igazak vagy nem. E témában a köznyelv (az egyszerűsítés miatt) gyakran úgy beszél a végtelenről, mint számról, mert a pontos értelmét nem ismeri. És e szóhasználatban elhangozhat, hogy véges szám per nulla az végtelen. Nem az, de fogalmilag közelít hozzá, mondhatjuk, hogy "mintha", azaz a fogalmat nem ismerő kap valami képet, sajnos ezt használni is fogja, de akkor már téves lesz. A nyelv már csak ilyen. Mindenkié az a része is, ami valójában mégse.

2022. nov. 7. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

„Matematikai értelemben nullával osztás nem értelmezett, semmit sem lehet állítani nem létező dolgokról (vagy bármit, ami ugyanaz).”


Ilyen kijelentésekkel azért vigyázzunk, ugyanis a „semmi” másik helyzetben igenis értelmezhető. Két közismert példát említve;


-A hatványozásnál minden (nem 0) szám 0. hatványa 1, pedig úgy tűnhet, hogy a hatványozás alapvető értelmezésének ellentmond. Például 2^3 azt jelenti, hogy vegyünk 3 darab 2-est, és szorozzuk össze őket: 2*2*2=8. Ez alapján a 2^0 azt jelentené, hogy vegyünk 0 darab 2-est, és így az értéke elvileg 0 kellene, hogy legyen, pedig valójában 1. Ennek az az oka, hogy az alapdefiníció csak POZITÍV EGÉSZEK esetén működik, més esetben más definíciót/összefüggést kell alkalmaznunk.


-A faktoriális számításánál is tudjuk a „semminek” az értékét venni, mégis annak az értéke is 1 lesz. Itt is az a helyzet, hogy az n!=n*(n-1)*(n-2)*...*1 definíció csak POZITÍV EGÉSZEK esetén működik, a 0! értéke más megfontolásból lesz értelmezhető, és lesz értéke 1 a 0 helyett.


Ezzel csak annyit akarok mindani, hogy sokszor nem intézhető el annyival a történet, hogy „a semmit nem tudjuk értelmezni”.


Még egy dolog; a 0/0 minden szívfájdalom nélkül értelmezhető lenne, ezzel viszont az a gond, hogy ennek bármilyen számot adhatnánk megoldásnak. Tehát azért nem értelmezhető, mert nem tudjuk EGYÉRTELMŰEN értelmezni.

2022. nov. 7. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%

"Ez alapján a 2^0 azt jelentené, hogy vegyünk 0 darab 2-est"

Tévedés!

Azt jelenti, hogy vegyünk 1db 2-est és egyszer sem szorozzuk önmagával!

Ennek az eredménye pedig 2 (művelet nincs, változás sincs).

2022. nov. 8. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Na nehogy már a 2^0 eredménye 2 legyen...
2022. nov. 8. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Nézd, a nullával való osztást nem szoktuk értelmezni. Tehát az x=1/0 egyenletből nem szoktuk megkeresni x értékét. De csak amiatt, mert vannak akik számon kérnék, hogy az eredményt megszorozva nullával, 1-et kell kapni (a matematika többi szabálya alapján). Aki nem ennyire szigorú, hanem ennél jóval nagyvonalúbban érti a dolgot, annak nyugodtan mondhatom, hogy az x végtelen. Mert ő azt is tudja, hogy a végtelen nem szám. A végtelen kivezet a számfogalomból. Egy tört esetében ha a nevező minden határon túl csökken, akkor a tört értéke minden határon túl nő. Ezt nevezhetem akár végtelennek is. Fizikai egyenletekben nem ritka a nullává váló nevező, de egy adott szinten már minden kutató megfelelően tudja értelmezni az eredményeket...
2022. nov. 8. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 2*Sü ***** válasza:

A nulla nem teljesen azonos a semmivel. Nyilván a matematika absztrakció. Elvonatkoztatás a jelenségek bizonyos aspektusaitól, kiragadva valamiféle közös jellemzőt. Mikor természetes számokról van szó, akkor elvonatkoztatunk attól, hogy almákról, biciklikről, vagy ellenállásokról van-e szó, pusztán valamiféle olyan jellemzőt emelünk ki, ami közös, amit mennyiségnek nevezünk.


Ezen elvonatkoztatásban aztán felfedezzük az összefüggéseket, általánosítunk, kiterjesztjük az absztrakt fogalmakat. A nullának még van fizikai realitása. de sokféle realitása lehet. A negatív számokat a természetes számok kiterjesztésével kapjuk, bizonyos területeken nincs fizikai realitása (pl. -2 alma nincs), de bizonyos területeken még van (-2 méteres magasság, azaz az önkényesen kikiáltott szintből 2 métert kell elvenni, hogy az adott mélységbe jussunk). A dolog addig megy, hogy egy-egy matematikai fogalomhoz már igen nehéz fizikai realitást rendelni.


~ ~ ~


A hatványozás fizikai realitással rendelkező értelmezése, hogy egy számot adott esetben szorzunk meg önmagával (legyen az állatorvosi lovunk a 7-es, de bármelyik számot vehetnénk, jelölhetnénk x-szel is, de és 7-et fogok írni a gyengébbek kedvéért):


7² = 7*7

7³ = 7*7*7

7⁴ = 7*7*7*7


Innen viszonylag magától értődő, hogy:

7¹ = 7


A nulladik kitevőjű hatvány már kérdésesebb:

7⁰ =

És az egyenlőség után nincs semmi. De ha kicsit átírjuk a dolgokat, akkor lehet ott valami:

7³ = 1*7*7*7

7² = 1*7*7

7¹ = 1*7

7⁰ = 1


De azért ez így eléggé önkényes. Ennél is, és az ennél kisebb egész hatványoknál is kiindulhatunk abból a triviális összefüggésből, hogy 7ⁿ = 7ⁿ⁻¹ * 7, amiből megkapjuk, hogy 7ⁿ⁻¹ = 7ⁿ / 7

Így:

7¹ = 7² / 7 = 7*7 / 7 = 7

7⁰ = 7¹ / 7 = 7 / 7 = 1

7⁻¹ = 7⁰ / 7 = 1 / 7

7⁻² = 7⁻¹ / 7 = (1/7) / 7 = 1 / 7²

általában:

7⁻ⁿ = 1 / 7ⁿ


Ez a permanenciaelvből következik, azaz az összefüggéseket úgy terjesztjük ki tágabb értelmezésre, hogy a szűkebb értelmezés összefüggései továbbra is érvényben maradjanak.


(De kiindulhattunk volna pl. abból is, hogy:

7ᵃ⁺ᵇ = 7ᵃ * 7ᵇ

Így:

7ᵃ = 7ᵃ⁺⁰ = 7ᵃ * 7⁰

Amiből szintén az adódik, hogy:

7⁰ = 7ᵃ / 7ᵃ = 1

Ugyanígy:

7ᵃ = 7ᵃ⁺ⁿ⁺⁽⁻ⁿ⁾ = 7ᵃ⁺ⁿ * 7⁻ⁿ = 7ᵃ * 7ⁿ * 7⁻ⁿ

Amiből szintén az adódik, hogy:

7⁻ⁿ = 1 / 7ⁿ


Hasonló permanencia elvvel lehet kiterjeszteni a hatványozást racionális kitevőre:

7 = 7¹ = 7 = 7⁰⋅⁵ * 7⁰⋅⁵ = (7⁰⋅⁵)²

Amiből az jön ki, hogy:

7⁰⋅⁵ = √7

általában:

7¹ᐟⁿ = ⁿ√7)

2022. nov. 8. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!