Két kijelölt tereppont közt hogy lehet egyenes vonalat húzni, ha sok fa van közte? Kb sík terep.
Egy másik képre csináltam szemléltető ábrát és amúgy ezt az alábbi alap kijelölést lehet egy kis módosítással csinálni.
Kell hozzá egy jobb lézer pointer ami mondjuk 5000 Ft. Kell két tényleg egyenes rúd ami nem hajlik. Kell egy vízmérték is a karók függőlegeséhez.
A módosítás annyi, hogy ugye nem látszik az erdőtől a két végpont, ezért az egyik végpontra kell egy függőlegesbe állított lézer pointer. Rá kell szalagozni stabilan egy rúdra és azt le kell tűzni a végponton. Ezt be kell nagyjából állítani vízmértékkel függőlegesbe, de ez még nem lesz tökéletes, mert több 10 méter magasan már eltér. Utólag lehet pontosítani, de mutatom képeken.
Tehát ott van valahol a lézer és a fenti része látszik.
De valami ennyi látszik belőle.
Egy zsineggel a másik végponton állva be kell méb pontosítani ha nem tökéletes. Mobilon kell iránytani a lézernél valakit. Legyen stabil és utólag ne tudjon elmozdulni.
Itt van a beállított lézer függőleges és a másik végponton állva egy egyenes karó. Szintén függőlegesbe kell állítani.
A karó tetején kell egy vízszintes, derékszögű irányzék. Lehet T alakban vagy L alakban is.
Első az irányzék lézerre állítása, majd az irányzékkal a következő karó helye pár méternyire. Talán 10 méter praktikus lehet.
Ha jól látszik talajszinten is a lézer, akkor elég fentről nézve mindkét irányzék.
Akadálynál el kell menni a jelöléssel a fáig és onnan a fát megkerülve pont a túloldaláról kezdeni elölről. Tehát onnan megint az irányzék leszúrása, függőlegesbe állítása, irányzékot elcsavarni a lézerhez és jöhet a következő karó.
Azért nagyon pontosan kell mindent végezni, mint egy mérnök. Akkor teljesen tűrhető lesz a pontossága. És érdemes lehet pár métert a saját telked felé vinni, hogy biztosan ne lehessen probléma belőle.
Ha van drón egy ismerősnek akkor azzal is lehet, akár ellenőrizni fentről. Leheet venni olcsó napelemes kerti lámpákat, darabja 400 Ft. 10 méterenként kell 18 db, ami 7200 Ft. Utólag meg akár el is lehet ajándékozni. Fentről a kis fény nagyon jól fog látszani, hogy mennyi egyenes, de ehhez érdemes megvárni a lombhullást, hogy a fák lombja ne takarja el.
A pontosságát meg az segíti, hogy nem fog összeadódni a végére egy nagy pontatlanság, mert minden akadály után újra a lézerhez lesz állítva, tehát minden akadály megkerülése után a túlsó végponthoz irányzol.
180 méterhez ez teljesen hatékony tud lenni.
És előre is le tudjátok ellenőrizni a saját pontosságotokat. Kinéztek egy egyenes utat és a széle mentén csináltok egy próbát. A lézert leszúrni - messziről a függőlegesét korrigálni 180 méterről - és jöhet az első karó 10 méternyire. Nyilván szándékosan nem nézni az utat, hanem az irányzás és a munka legyen pontos - majd utána az úthoz megnézhetitek hogyan dolgoztatok.
Az út egyenessége meg nagyon jól látszik ha leguggoltok az út mentén.
Itt egy görbe út - az előtérben és messzebb is görbe.
Ez meg egyenes mert jól késztették le.
Ja még valami. Ha az irányzék ilyen alakú, akkor tudsz irányozni felfelé, vízszintesen és lefelé nézve is.
Nagyon szuper ötlet és leírás!!! Nagyon alapos vagy, könnyen érthető!
Az lézer pointer vonalának meglátásához akkor tehát félhomály, vagy őszi ködös idő nem szükséges?
Olvasom lentebbi darabnál, hogy nappal látható sugár.
Nekem nincs lézer pointerem, csak többször is próbáltam már. Este biztosan látszik és meg lehet nézni, hogy sötétedéskor mennyire látod. Este csak annyi a különbség, hogy az irányzék karót meg kell világítani lehetősel nem is túl erősen, hogy lássad a lézert a távolban. A láthatóságát külön a kertben is ki tudod próbálni meg a stabil lerakását is. A lézerhez este nem kell köd, sőt szerintem a köd inkább eltakarja a távoli fényt is.
Itt 1:15-nél városban esti kivilágítás mellett jól látni, és ez a szürkület valameny fokozatán már használható.
https://www.youtube.com/watch?v=r1sJ1rb-WRg
Szerintem 4 db tégla alapzatnak jó lehet, ledöngölve, hogy ne billegjen. És arra mehet még 1 db téglán rögzítve a lézer. Alul meg pár db kis lapos ékkel finoman állítható és a tégla súlya miatt stabil lesz.
Ezeket előre ki tudod próbálni. Fontos az is, hogy az irányzék lemeze is sík legyen és nem is mozoghat a póznán sem. Ehhez befoghatsz bármilyen merev lemezt, akár egy régi fém vagy műanyag tálcát is a sufniból. Vagy valaminek a fedeléből is ki lehet vágni.
Ha az irányzékot ki akarod előre próbálni, fogj egy valamilyen doboz karton, müzli például, és vágj ki belőle egy darabot. Tartsd egy távoli ház falának éléhez, hogy lássad egész jól lehet használni. Túl vastag se legyen hogy pontosan tudd használni, és ha szükséges valamivel fessed fehérre az élét.
Inkább szél ne nagyon legyen a függőón használata miatt.
Talán egy ilyen egyszerű alapzat használható lenne.
Alul egy falap és lehet hosszúkás is, lehessen nehezéket is tenni rá. Rábikázni egy vastagabb fadarabot és arra a lézeres lécet. A lézer lécén meg arányosan álltani be a csavar szorosságát, úgy hogy a fenti végén kiskalapáccsal vagy csavarkulccsal lehessen finoman ütegetve állítani. Ez egyszerű lenne hozzá és gyorsan kész is van.
A lézert meg nem csak úgy rászalagozni, mert az is mozdulhat, hanem egy V horonyba tenni be, amihez elég 4 db kis csavar és beállítható, hogy jól belefeküdjön a lézer. És arra szorítani rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!