Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Olyan iránytű, ami nem mágnese...

Olyan iránytű, ami nem mágneses, létrehozható?

Figyelt kérdés

Olyan iránytű, ami csak mechanikai módon működik. Automatikusan beáll pontosan az észak-déli irányba. Akárhogy forgatják, rögtön beáll, nincs kimozdulás, majdnem rögtön a pontos irányt mutatja. Nagyon pontos lenne. A mágnesesség nem hatna rá, és bárhol lenne az iránytű, mindig a jó irányt mutatná. Nem kéne felhúzni, csak pár mozgó alkatrész lenne benne. Nem lenne benne elektronikus alkatrész.


Törésálló lenne, és vízálló.


Megmutatná merre van a pontos irány, és azt is, hogy az adott jármű merrefelé halad.


Ha tudjuk, hogy hány óra van, és hogy a nap hol van az égen, akkor kiszámolhatnák a pontos helyzetüket koordinátákra pontosan, ha tudják merre van észak.


2022. júl. 23. 23:42
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Nézd meg a telefonod iránytű applikációját.😂
2022. júl. 23. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
76%

"Olyan iránytű, ami csak mechanikai módon működik."

Oké, de ha nem a mágnesesség elvén (hiszen a Föld mágneses erővonalait követi), akkor hogyan, mi alapján határozza meg az északi irányt? Lenne benne egy kis mechanikus jótündér, aki mindig kedvesen és készséggel megmutatja neked a varázspálcájával az északi irányt, vagy mire gondoltál?

2022. júl. 23. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
88%
2022. júl. 24. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
78%
Nem.
2022. júl. 24. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Kólauborkával ***** válasza:
92%

Tulajdon képpen, ha egy pár álló csillagot kinézel magadnak akkor már van egy nem mágneses elven müködö iránytüd.

A gps-helymeghatározással is elérhetö ugyan ez.

2022. júl. 24. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Egy órával megoldható.
2022. júl. 24. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem pont az, amiről a kérdés szól, de ez a legközelebbi dolog hozzá:

[link]

2022. júl. 24. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
#1 a telóban egy magnetométer van...
2022. júl. 24. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 TappancsMancs ***** válasza:
93%

7/Egyébként hasznos érdekes infó, de kérdező azért a leírásban írja is, hogy a pörgettyűs iránytű csak a magyar nevében iránytű, valójában irányjelző. Inkább hasonló a vízmértékhez. És nem határoz meg északot. De zöldeztem mert ne legyünk szűk látókörűek semmilyen témában.


A 3-as linkje már jobb, a Tehetetlenségi navigációs rendszer, de előtte annak is meg kell adni az északot. És haladási utat rajzol fel, amiből a tartózkodási helyet mutatja meg. Északot az sem tud önmagában.


Zöldeztem mert jók a témához.


Szerintem kérdező a kérdésedben talán az "iránytű" kifejezés kissé megtévesző lehet, mert pontos helymeghatározás az számos más módon is lehetsége, amiből az égtájak is kiadódnak. De északra a mágnesesség nélkül én is kíváncsi lennék, hogy van-e bármilyen eszköz. :) Mert ha szigorúan a kérdésbeli északra beállást vesszük, az legfeljebb egy számítógépes-mechanikus rendszerrel lehetséges. Ami ézi a csillagokat, tereptárgyakat, tájat, stb és megállapítja az északot.


Az iránytű eleve a mágnesességet használja irányjelzésre.


Érdekességnek :) kép felirattal:

CSENDES-óceán (2018. április 23.) Rachel Dill 3. osztályú negyedmester, Elginből, Ill.-ből, a USS Bonhomme Richard (LHD 6) kétéltű rohamhajó fedélzetén navigációs képzés részeként egy szextáns használatát gyakorolja.

[link]

2022. júl. 24. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"De északra a mágnesesség nélkül én is kíváncsi lennék, hogy van-e bármilyen eszköz. :) Mert ha szigorúan a kérdésbeli északra beállást vesszük, az legfeljebb egy számítógépes-mechanikus rendszerrel lehetséges. Ami ézi a csillagokat, tereptárgyakat, tájat, stb és megállapítja az északot"


Már leírtam a 6 válaszban hogy egy orával és nap állásával megoldható.

2022. júl. 24. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!