Szilárd anyagok (főleg fémek) anyagát lehet sűríteni, tömöríteni, szilárdítani, keményíteni?
Akármelyik szilárd anyagra gondolok, de talán a fémek azok, vagy valami rugalmas anyagok, amiknél ez valószínű lehetséges.
Arra gondolok, hogy az anyagát préseléssel, vagy hatalmas nyomással sűrítik, amivel csökken a térfogata, ezzel az adott anyag még sűrűbb lesz.
Pl. a szamurájok a saját kardjukat, amikor kovácsolták, évekig kovácsolták. Idővel a kard anyaga sűrűbb lett, ezzel erősebb fegyvert kaptak.
Sok, hosszú időn át tartó, erős nyomás hatására ez bármely szilárd anyaggal elérhető?
Illetve üvegnél extrém erős keménységet is el lehet érni (törésálló üveg) különböző technikákkal, gyorshűtéssel, stb. Ez fémeknél is lehetséges, vagy a többi szilárd anyagnál?
Hogyan edzeni? - Kitalálom. A nagy nyomású gép érdekel.
Az előző válaszomban említett többirányú hiraulikus prést elrettentő példaként említettem. Tudományos céllal játszani vele nagyszerű volna, de gyakorlatban teljesen haszontalan.
Valószínűleg nem működne a dolog. Mondjuk sikerülne ausztenites gamma-állapotba hozni egy kis acéldarabot. A nyomás megszűnése után elkezdene visszaalakulni alfa állapotba. Ám az edzés szempontjából fontos a cementit, és egyéb fémkarbidok oldódása az ausztenitben. Ez pedig erősen hőfokfüggő folyamat.
Kreatív vagy kérdező, de még sok tudást kell fölhalmoznod. Essünk neki!
- Mi a fene az a metallográfia? Ferrit, perlit, cementit, bainit, martenzit?
A fémek kristályai, szövetelemei nagyobbak mint az elemi cella, mikroszkóppal tanulmányozható méretűek.
Fémtani mikroszkópok drágábbak, bonyolultabbak az azonos nagyítású biológiai mikroszkópoknál:
Viszont érdekes párhuzam, hogy a biológiai vizsgálatoknál sokféle reagenst, festéket használnak, a fémtani vizsgálatoknál pedig különféle marószereket.
Az iparban most nem a minél sűrűbb fémek használata a trend. Éppen ellenkezőleg, az alumínium 2,70 g/cm^3, a nehezen előállítható titán 4,506 g/cm^3 , a ritka, és drága szkandium 2,985 g/cm^3 a keresett alapanyagok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!