Szilárd anyagok (főleg fémek) anyagát lehet sűríteni, tömöríteni, szilárdítani, keményíteni?
Akármelyik szilárd anyagra gondolok, de talán a fémek azok, vagy valami rugalmas anyagok, amiknél ez valószínű lehetséges.
Arra gondolok, hogy az anyagát préseléssel, vagy hatalmas nyomással sűrítik, amivel csökken a térfogata, ezzel az adott anyag még sűrűbb lesz.
Pl. a szamurájok a saját kardjukat, amikor kovácsolták, évekig kovácsolták. Idővel a kard anyaga sűrűbb lett, ezzel erősebb fegyvert kaptak.
Sok, hosszú időn át tartó, erős nyomás hatására ez bármely szilárd anyaggal elérhető?
Illetve üvegnél extrém erős keménységet is el lehet érni (törésálló üveg) különböző technikákkal, gyorshűtéssel, stb. Ez fémeknél is lehetséges, vagy a többi szilárd anyagnál?
sűríteni, tömöríteni nem.
szilárdítani, keményíteni lehet, de alapvetően ötvözeteket, ahol azt használjuk ki, hogy az egyes alkotóelemek és az alapanyag (nagyon pongyolán fogalmazva) többféle módon kapcsolódhat egymáshoz más és más tulajdonságokat eredményezve.
a szamurájok nem kovácsolták a saját kardjukat.
a szamurájkardokat nem kovácsolták évekig.
a szamurájkard nem egy jó fegyver. Európával összehasonlítva már a vikingek is jobb fegyvereket csináltak és onnantól kezdve csak okosodott egy európai fegyverkészítés, de a saját viszonyai között is csak tartalék. a szamuráj íjjal vagy szálfegyverrel (pl. naginata) harcol a kard csak tartalék.
az, hogy ekkora a nimbusza csak az európai utazók romantikázása.
a katana egy rossz minőségű alapanyagból gyártott, élezett vasdorong. a japán kovácsmesterek tudománya csak azt teszi lehetővé, hogy ne legyen teljesen használhatatlan, de egyébként a sz@rból épített vár tipikus esete.
Fizikából, majd tanulni fogod, hogy a szilárd anyagok, és a folyadékok nem összenyomhatóak. Ez azt jelenti, hogy rendkívül nagy nagy nyomás hatására is csak jelentéktelen mértékben változik a térfogatuk. A nyomás megszűnte után visszanyerik az eredeti térfogatukat. Ez alól csak azok a fémöntvények kivételek, melyekben eredetileg gázhólyagok voltak.
"Pl. a szamurájok a saját kardjukat, amikor kovácsolták, évekig kovácsolták. Idővel a kard anyaga sűrűbb lett, ezzel erősebb fegyvert kaptak."
Nem, nem! A szamurájkardok kovácsolása nem tartott évekig, és nem ez volt a kovácsolásuk titka.
A fémeket hőkezeléssel teszik szilárdabbá. Leggyakoribb példa az acél edzése, nemesítése, de vannak más nemesíthető ötvözetek is. Például béta típusú alumínium, béta típusú titán, réz-króm ötvözetek.
A fémek hideg-alakítás hatására is keményednek. Ennek az oka, hogy a torzult kristályszerkezetben a rácshibák akadályozzák a diszlokációk mozgását.
- Nem érted?
- Nekem is évekig kellett fémtant tanulni, hogy megértsem.
A gyémánt azért keményebb mint a grafit, mert más a kristályszerkezete.
A vasnak is megvannak az allotróp módusulatai. A ferrit, vagy alfa-delta vas térközepes-köbös kristályrácsú. Az ausztenit, vagy gamma vas lapközepes-köbös.
Az ausztenit kristálya jobb térkitöltésű, kicsit sűrűbb. Valószínűleg extrém nagy nagy nyomás hatására az ausztenit stabilitás-területe növekszik, mintha pl. nikkellel ötvöznénk.
Talán lehetséges, hogy egy nagyon-nagyon-hatalmas, többirányú hidraulikus préssel, gyémánt nyomószerszerszámokkal néhány köbcentiméter acélt ausztenites kristályszerkezetűvé alakítsunk.
Ám a kovács, lakatos, hőkezelő szakik a hasukat fognák, és gurulnának a nevetéstől. Ők ezt ókori felszereléssel is megcsinálják. ( Esetleg 20. század eleji hegesztőpisztollyal.)
* Az ókori felszerelés: Fél zsák faszén, néhány (samott)tégla, fújtató, tűzifogó, egy vödör hideg, lúgos víz, vagy egy vödör meleg olaj ( acélfajtától függően ).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!