A fény nem is olyan gyors?
Volt egy tudós, aki készített egy közel fénysebességgel haladó járművet.
Amikor elindult, az űrbe, a laborjában elindított egy robotjárművet, ami nagyon lassan haladt, csak 5 km/h-val.
A tudós csak pár percet volt kint a világűrben, de ezalatt a földön minden percben 100 év telt el.
Mire visszaért, a jármü a Földön még ment, és a többszáz év alatt 5*24*365*200 km-t tett meg.
Az űrhajó pedig 120*300000 km-t.
Ami arányaiban kevesebb, mint amennyivel az űrhajó gyorsabb a járműnél.
Összekevered a megfigyelőket - arról nem is beszélve, hogy a fény 300'000 km/s-el megy, nem 300'000 km/h-val, így az 5*24*365*300-ból kimaradt egy laza 3600-szoros szorzó.
De a lényeg: a földi megfigyelő nem azt látja, hogy 120 másodpercig halad majdnem fénysebességgel az űrhajós, hanem azt, hogy 200 évig, így azzal kell kalkulálnod. Az űrhajós szemszögéből meg összemennek a távolságok és nála azokkal kellene számolni. Teljesen rosszul számoltál mindenhol.
"leggyorsabban lehet haladni számottevő idődilatáció nélkül." Ez is nagyon "relatív" mert mit értesz azon, hogy számottevő? Ugyan nem idődilatáció, hanem tömegnövekedésre volt még egyetemen egy kísérlet (már csak ködösen emlékszem rá) elektronnal végeztük. És a relativisztikus tömegnövekedés hátását (igazán a m/q hányados változását /ahol az m az elektron relativisztikus tömege, a q a villamos töltése) lehetett egészen jól mérni egy kicsit feltúrbózott katódsugárcsőben. És ha jól emlékszem kb. 12-15kV körüli gyorsító feszültségnél már mérhetően "nehezedett" az elektron, egy viszonylag egyszerű kísérleti elrendezésben. Arra már nem emlékszen, hogy a 12-15kV-al gyorsított elektronnak mi a sebessége, de viszonylag egyszerűen elérhető volt és nagyon egyszerű volt maga a kísérlet is. És itt jön a "relatív" kérdés, mert ahol már a tömeg változik ott az idődilatáció is kezd érezhetővé válni. De tényleg nagyon régen volt a kísérlet, és csak nagyon ködösen emlékszem rá.
De valójában ami a viszont kérdésedben szerepel inkább a Newtoni fizika határsebessége lehet. Egyszerűen a klasszikus newtoni fizika kb. eddig a sebességig működik fölötte már pontatlan eredményt ad. Pont a relativisztikus hatások miatt. De a "kemény" határsebesség a fény sebessége.
@6 JAVÍTÁS
"így az 5*24*365*300-ból kimaradt egy laza 3600-szoros szorzó"
Nem maradt ki, félrenéztem. A lényeg viszont áll: vagy az egyik, vagy a másik megfigyelő szempontjából kell nézni a megtett távokat. Nem lehet azt megtenni, hogy az egyiket az egyik, a másikat a másik megfigyelőéből nézzük.
De ha a hullámok fénysebességgel haladnak, akkor mért késik 10 percet?
Mért nem ér oda rögtön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!