Miért jó kiküszöbölni a meddő teljesítményt/terhelést?
Milyen módon nyílvánul meg a veszteség?
A tankönyv nem írja, hogy a gyakorlatban mit okoz. Elméletben nem kellene veszteséget okoznia (azt hiszem ???).
Ebben a könyvben én sem találtam, csak annyit, hogy a kondenzátorok fejezetben megemlíti a fázisjavító kondenzátorokat. A „fázisjavítás”-nak nézz utána.
Talán ezzel a példával megérted:
Legyen egy induktív fogyasztó: U=230 V, P=2300 W, cosφ=0,8, a fogyasztót tápláló vezeték ellenállása R=0,5 Ω.
A fogyasztó árama: I=P/U·cosφ=2300/230·0,8=12,5 A
A vezetéken keletkező veszteség: Pv=I²·R=12,5²·0,5=78,1 W
Ha közvetlenül a fogyasztónál elhelyezett fázisjavítóval a teljesítménytényezőt cosφ=1-re javítjuk, akkor a vezetéken folyó áram:
I=P/U=2300/230=10 A
A vezetéken keletkező veszteség: Pv=I²·R=10²·0,5=50 W
Fázisjavítás nélkül a vezetéken keletkező veszteség nagyobb, mint fázisjavítással. A vezetéken az áram hatásos és meddő összetevőjének vektoriális összege folyik, fázisjavítással a meddő összetevő csökkenthető:
I=√(Iw²+Im²)
Ha Im csökken, akkor I is csökken, ezért kisebb lesz a vezetéken keletkező veszteség.
Értem.
Köszönöm!
Az Iw alatt gondolom a hatásos áramot jelölted, így w-vel még nem láttam jelölve.
Igen az Iw-vel a hatásos áramot jelöltem, ez onnan jön, hogy a hatásos áramot szokták „wattos” áramnak is nevezni. A fázisjavításról itt van egy jó leírás:
Köszi. Csak arra lettem volna kíváncsi, hogy mit ír még. Őszintén szólva mintha azt sem látnám, hogy ki kéne küszöbölni, vagy veszteséget okoz, satöbbi. Igaz, hogy csak kétféle változatban van meg a Hámori. :D
Visszatérve az alapkérdésre, az áram, ami például a vezetéken halad, feszültségesést okoz a vezetéken, amely feszültségesés, ha a vezetéket ohmos ellenállásnak vesszük, fázisban van az árammal. Így az egy veszteség lesz. E szempontból teljesen mindegy, hogy a vezeték elején vagy a végén vektorokkal szemléltetjük, hogy ott a feszültségnek és áramnak milyen komponensei vannak, a vezetéken az egész áram okoz veszteséget. Tehát, ha nincs meddő teljesítmény szállítás, akkor (valamivel) kisebb áram fog folyni a vezetéken, s akkor a veszteség is és a feszültségesés is kevesebb lesz.
A helyzet ma már korántsem egyértelmű, de régen, mondjuk 50 éve, csak induktív meddő lófrált a rendszerben, hát világos volt, hogy a meddőt csökkenteni kell. :) Aztán később, mondjuk 40 éve, már érdekesebb lett a helyzet, mert a nappali induktív meddő igényért fizetni kellett, de az éjszakai kapacitív meddő betáplálásért is, mert az sem volt jó rendszernek. De ezek már a bonyolultabb részletkérdések.
A meddő teljesítmény indultív jellegű, tehát a mágneses tér felépüléséhez kell. Ez a teljesítmény a mágneses mezőben nem kerül felhasználásra, csak tárolódik, a mágneses mező megszűnésekor visszafolyik a hálózatba.
Ez közvetlenül nem hasznosítható. A szállításnál és a transzformációnál veszteséget okoz, ezáltal csökkenti a hatásos teljesítmény átviteli kapacitását. Mivel a meddő fogyasztás a villamosenergia-hálózatot terheli, de hasznot nem hajt, törekedni kell a kompenzálására.
"A meddő teljesítmény indultív jellegű"
Hát az induktív meddő az induktív jellegű, az biztos.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!