Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Jól gondolom, hogy egy a...

Jól gondolom, hogy egy a plafonba rögzített kampóra akasztott 1 kg tömegű test, 10 N erővel húzza a kampót függőlegesen lefelé?

Figyelt kérdés
Amennyiben rosszul gondolom, mi a helyes válasz?

2022. jún. 6. 17:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
95%

Nagyjából helyes a válasz.


Mármint középiskolában helyes.


De ha egészen precízek akarunk lenni, akkor a gravitációs erő az nem egészen pontosan 10 N, hanem ~9,817 N.

Továbbá, annak az erőnek, amennyivel valójában a kampót húzza a test, nem csak a gravitációs erő az összetevője.

Van pl. centrifugális erő is, ami a Föld forgásából adódik, és ennek a két erőnek az eredőjét kell venni.

De van pl. közeg is, aminek van felhajtóereje.

2022. jún. 6. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

1-es

Köszönöm szépen a kimerítő választ!

2022. jún. 6. 19:12
 3/11 anonim ***** válasza:
93%
Meg a kötélnek is van súlya.
2022. jún. 6. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Technikai rendszerek esetén elegendő ez a számítási pontosság. De ha kampót akarsz méretezni figyelembe kell venni az ún. biztonsági tényezőt is, hogy az egész cucc ne essen a fejedre.
2022. jún. 7. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
63%

#1 -et pontosítva:


"De ha egészen precízek akarunk lenni, akkor a gravitációs erő az nem egészen pontosan 10 N, hanem ~9,817 N."


Ez függ a földrajzi helyzettől, magasságtól, továbbá ez NEM a gravitációs, hanem a NEHÉZSÉGI erő (amiben ugye benne van a gravitációs és a Föld forgása miatti tehetetlenségi erő is (azaz, a nehézségi erő ezeknek az eredőjeként adódik)).


(Meg persze az is változtatna a dolgon, ha mondjuk az a plafon egy épp gyorsuló lifté, stb....(vagy, ahogy írta #1 is, ott van a felhajtóerő, stb)


De, ha nem bonyolítjuk a dolgot, s szimplán egy épületben lévő helyiség kampójáról van szó, akkor az, ami a kampón lévő tömeget húzza lefelé, az az adott helyen érvényes nehézségi erő, s az, ami a kampót húzza lefelé, az az adott test súlyereje.


(Utóbbi (a súly) változhat, például, ha egy éppen gyorsuló lift plafonjáról van szó, míg a nehézségi erő marad ugyanakkora (eltekintve az ez esetben elhanyagolható mértékű magasságváltozás hatásától (vagy például a mozgás miatt képbe jövő Coriolis erőtől.) ).)

2022. jún. 7. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
65%
Aki lepontozta az előzőt, meg is tudná indokolni, hogy miért tette azt?
2022. jún. 7. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
38%
6, magadnak válaszoltál?
2022. jún. 8. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
60%

"magadnak válaszoltál?"

Nem tudom, látod - e, de kérdőjel van a mondatom végén. ;)


Indoklást viszont még mindig nem kaptam.

2022. jún. 9. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
84%
Azt hogy más miért pontozott le azt nem tudom,de mellesleg én hasznosnak jelöltem meg a korábbi válaszod.
2022. jún. 9. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
62%

"Azt hogy más miért pontozott le azt nem tudom"

Nos, azt én sem.


Fizikailag korrekt, amit írtam , s remélhetőleg a kérdező számára sem haszontalan a válasz. Az, hogy esetleg döcögős a megfogalmazása sajnálatos (de sajnos túl fáradt voltam, s így sikerült).


Mindössze az cseszi a csőröm, hogy lepontoztak, de indoklást nem mellékeltek hozzá, pedig - amennyiben részben vagy egészben téves a válaszom - a kérdezőnek is, nekem is, s bárki másnak, aki olvassa azt, csak hasznára válna, ha okulhatna a kiigazításból.


Így viszont - amennyiben korrekt amit írtam (márpedig legjobb tudásom szerint az) - a meg nem indokolt lepontozás, egy fizikában kevésbé művelt olvasó előtt szamárságként tüntet fel egy egyébként korrekt állítást, s ezzel is hozzájárul az "össznépi" butítás / butulás már amúgy is parttalan tobzódásához.


Na, EZ a bajom az indoklás, érvek, stb mellőzésével az ilyen és ehhez hasonló esetekben.

2022. jún. 9. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!