Jól gondolom, hogy egy a plafonba rögzített kampóra akasztott 1 kg tömegű test, 10 N erővel húzza a kampót függőlegesen lefelé?
Nagyjából helyes a válasz.
Mármint középiskolában helyes.
De ha egészen precízek akarunk lenni, akkor a gravitációs erő az nem egészen pontosan 10 N, hanem ~9,817 N.
Továbbá, annak az erőnek, amennyivel valójában a kampót húzza a test, nem csak a gravitációs erő az összetevője.
Van pl. centrifugális erő is, ami a Föld forgásából adódik, és ennek a két erőnek az eredőjét kell venni.
De van pl. közeg is, aminek van felhajtóereje.
1-es
Köszönöm szépen a kimerítő választ!
#1 -et pontosítva:
"De ha egészen precízek akarunk lenni, akkor a gravitációs erő az nem egészen pontosan 10 N, hanem ~9,817 N."
Ez függ a földrajzi helyzettől, magasságtól, továbbá ez NEM a gravitációs, hanem a NEHÉZSÉGI erő (amiben ugye benne van a gravitációs és a Föld forgása miatti tehetetlenségi erő is (azaz, a nehézségi erő ezeknek az eredőjeként adódik)).
(Meg persze az is változtatna a dolgon, ha mondjuk az a plafon egy épp gyorsuló lifté, stb....(vagy, ahogy írta #1 is, ott van a felhajtóerő, stb)
De, ha nem bonyolítjuk a dolgot, s szimplán egy épületben lévő helyiség kampójáról van szó, akkor az, ami a kampón lévő tömeget húzza lefelé, az az adott helyen érvényes nehézségi erő, s az, ami a kampót húzza lefelé, az az adott test súlyereje.
(Utóbbi (a súly) változhat, például, ha egy éppen gyorsuló lift plafonjáról van szó, míg a nehézségi erő marad ugyanakkora (eltekintve az ez esetben elhanyagolható mértékű magasságváltozás hatásától (vagy például a mozgás miatt képbe jövő Coriolis erőtől.) ).)
"magadnak válaszoltál?"
Nem tudom, látod - e, de kérdőjel van a mondatom végén. ;)
Indoklást viszont még mindig nem kaptam.
"Azt hogy más miért pontozott le azt nem tudom"
Nos, azt én sem.
Fizikailag korrekt, amit írtam , s remélhetőleg a kérdező számára sem haszontalan a válasz. Az, hogy esetleg döcögős a megfogalmazása sajnálatos (de sajnos túl fáradt voltam, s így sikerült).
Mindössze az cseszi a csőröm, hogy lepontoztak, de indoklást nem mellékeltek hozzá, pedig - amennyiben részben vagy egészben téves a válaszom - a kérdezőnek is, nekem is, s bárki másnak, aki olvassa azt, csak hasznára válna, ha okulhatna a kiigazításból.
Így viszont - amennyiben korrekt amit írtam (márpedig legjobb tudásom szerint az) - a meg nem indokolt lepontozás, egy fizikában kevésbé művelt olvasó előtt szamárságként tüntet fel egy egyébként korrekt állítást, s ezzel is hozzájárul az "össznépi" butítás / butulás már amúgy is parttalan tobzódásához.
Na, EZ a bajom az indoklás, érvek, stb mellőzésével az ilyen és ehhez hasonló esetekben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!