Energiahatékonyak VALÓBAN a sugárzóernyők, ill. a vörös- és feketesugárzók? (Tényleg jóval olcsóbb lehet vele hét-tíz méter belmagasságú helyiségeket kifűteni, szemben pl. a "megszokott" fűtési rendszerekkel? Teszem azt fali radiátorokkal?)
Szépnek hangzik (nagyon is szépnek!), hogy telente olcsóbb egy-egy ilyen rendszerrel fűteni (tárgyakat+embereket, nem a hideg és tetemes mennyiségű levegőt) szemben a hagyományos fűtési megoldásokkal, de valóban sokkal olcsóbb egy-egy számla, vagy ez megint csak egy újabb aljas, hazug marketing szöveg?
Hatékonyak ezek a mennyezetre installált, annak teljes hosszában, egymás mellé adott szélességekben elhelyezett, fenti kérdésben írt fűtési rendszerek?
Az ilyen hirdetéseket mindig oszd el hárommal.
Mondtam, hogy jó ez a sugárzó, csak nem tud minden oldalt sugározni.
Ha elvégzed a lámpás próbát, akkor rájössz, hogy alulról minden hideg lesz. Nem véletlenül nem használják.
Felfázol.
De ha pl. odaülsz egy asztalhoz, akkor még a lábad is lefagy.
Ha viszont ilyen magas szobát hagyományos módon akarsz fűteni, rámegy a gatyád.
A padlófűtésnek a beszerelése drága, utána már nagyon hatékony.
Viszont szórja a port, az meg nem egészséges.
Ha ilyen sugárzókat akarsz használni, akkor érdemes a lámpás próbával végignézned előtte:
hol leszel a szobában, ahol fűteni kell? Nyilván, ahol sokat fogsz üldögélni. Oda kell felszerelni néhányat, elsősorban a lábad, utána a tested többi részét, és elölről, oldalról, hátulról kell fűteni.
Reggeli felkeléshez sem árt betenni párat, külön kapcsolhatóan, mert ez csak reggel kell.
Vigyázz a kényes készülékekre: monitor, tv, stb. Azokat nem kell nagyon fűteni.
Ahogy a lámpákat tervezed a lakásba, úgy lehet ezt is, csak mások a szempontok.
Viszont nagyon nagy hőkülönbségek se legyenek, az sem egészséges.
Ha padlófűtést akarsz, ott arra kell figyelni, hogy nem lehet szőnyeg.
Kb. olyan érzés lehet, mint a nyári tűző Nap, ha rendesen rákapcsolod.
Csak az a különbség, hogy ha leülsz valahova, akkor negyed óra múlva elkezd mászni a hideg a lábadon és a derekadtól felfelé.
Merthogy azok ugye árnyékban vannak.
Erre mondtam azt, hogy körbe kell venni magad fűtő panellel.
Csak akkor nyugodt ülőmunka kell.
Sportcsarnokokat lehet így fűteni, ahol nem cél a tökéletes hőérzet, elég, ha jobb, mint kint. Lakást, ahol mondjuk íróasztal alatt (sugárzástól árnyékoltan) van a lábad, már nem annyira.
Csodák nincsenek, tökéletes hőérzet csak akkor lesz, ha a levegőt is felfűtöd. Ezzel az a gond, hogy ha felfűteni kell, akkor sokkal nagyobb falfelület (belső oldalát) kell felmelegíteni, ha meg állandó meleg a cél, akkor a magasabb oldalfalak nagyobb hőveszteséget jelentenek.
Tehát a normál belmagassághoz képest mindenképpen többe kerül, anynit lehet nyerni, hogy nem kerül ARÁNYTALANUL többe, ha elkerülöd a hőmérséklei rétegződést (=fent sokkal melegebb van, mint lent, ahol az emberek vannak). Erre a padlófűtés és a mennyezeti sugárzók is jók. Meg a falfűtés, és úgy általában a felülefűtés. A mennyezeti sugárzó abban nyerő, hogy ha rövid idő alatt kell hidegről elviselhető hőérzetet előállítani hatékonyan (azaz kábé minden hideg marad, nem kerül sok energiába a felfűtés, de átlagosan jól vagy, mint kánikulában félig a hideg medencében)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!