A polgári űrutazás még meddig lesz a multimilliomosok szórakozása?
Én más oldalról közelíteném meg: akkor, ha annak lesz valami értelmes célja is azonkívül, hogy az ember kimenjen a világűrbe...
Ez olyan, mint a repülés: addig csak úri huncutság volt, amíg nem volt valós igény a légiközlekedésre.
Amúgy láthatóan a cikkek teljesen félrebeszélnek a témáról, még akkor is, ha a cikk címe az űrutazás költségeiről szól. Elkezdik, hogy "bár jelenleg a költségek..." és a jövőbe vetített alaptalan fantázián kívül semmit sem írnak. Csak olyanokat írnak, hogy "a technológia fejlődése", meg "nagy utat tett meg az űrtechnológia", vagy "eleinte minden drága" és hasonlóakat - de a többit, az árat magát csak az olvasók képzeletére bízzák. :)
Most a Virgin Galactic jegyei valami 450 000 dollárba kerülnek. Ez most forintban 162 millió Ft. Általában a jegyek 200 000 és 500 000 dollár közöttiek és ezt kellene lefaragni... oké de pontosan mennyire? Milyen összegre? Közben a legtöbben egy óceánon túli családi nyaralást sem tudnak kifizetni, vagy ha ki tudnák akkor is inkább másra költik ugyanazt az összeget. Szóval mi lenne a konkrét elképzelés az elérhető árakat illetően? Meg lehet nézni, hogy árakat sosem írnak.
A SpaceX a költségeket most újra használható technológiával lefaragta 500 dollárra. Ja kifelejtettem, hogy 500$/kg. :) Egy 70 kg-os embernek ez 12,6 millió Ft. :) És ez szuper üzemanyag felhasználás mellett ilyen. A SpaceX Starship 200$/kg környékére saccolja most, ami egy embernek már "csak" 5 millió Ft. Na ki fizeti ki?
Egy seychelles-szigeteki nyaralás luxus szinten most (én is külön megnéztem :D) például:
SAVOY SEYCHELLES RESORT & SPA*****
Részvételi díj: 699 000 Ft-tól/fő
Gondolom nem így szoktunk nyaralni.
Az emberek többségének ha van ennyi költhető pénze, akkor inkább felújítja a kecót. Vagy az egész család szuper helyen nyaral, jókat esznek, vásárolnak, és jut még hajókázásra is.
Persze biztos lehetne részlet fizetős hitelekre is menni, de az valójában össz kifizetésben még drágább. Szerintem nem sokan vennének fel egy napért 5 milliót amit fizetnek ki tudja meddig. Jelenleg 5 millióra a törlesztő 80 000/hó (mondjuk) és évekig kell fizetni.
Ha tudtok jobb infót és árakat akkor nyugodtan javítsatok, csak nekem így tűnik.
@TappancsMancs: és azt miből gondolod, hogy a polgári űrutazásnak a magyarországi gyári munkás lenne a célközönsége? Hidd el, akadnak jópáran, akik megfizetik ezt a költséget érte...
A múlt század első felében pontosan ugyanezt írták a transzatlanti repülőutakról.
"és azt miből gondolod, hogy a polgári űrutazásnak a magyarországi gyári munkás lenne a célközönsége?"
Nem gondoltam és nem is írtam ilyet. A cikkek homályosak az árakban és csak sugallnak olcsóságot, amiből mindenkinek elérhetőként értelmezi. Holott nem úgy tűnik.
"Hidd el, akadnak jópáran, akik megfizetik ezt a költséget érte..."
Ezt közvetve szintén írtam. Igen. Lesznek akik meg tudják és meg is fizetik, mint a luxus utazásokat is vannak akik meg tudják fizetni.
"A múlt század első felében pontosan ugyanezt írták a transzatlanti repülőutakról."
Na csak ott a technológia fejlesztése meg is tudta oldani az árakat. Az űrutazásnál az a "torony" ami felszáll az tele van hajtóanyaggal. Szóval itt némi teljesen hozzávetőleges és nem pontos számítás.
A a SpaceX csillaghajóba 1200 tonna hajtóanyag fér. Ez benzinre átszámolva tudom, hogy nem pontos, de ha nem szoktunk a nagy számokhoz, akkor homályos lenne a téma számok nélkül.
Tehát belefér 1200 tonna. 1 tonna legyen 1000 liter. 1 liter benzin legyen 400 Ft.
1200 x 1000 x 400 = 480 000 000 Ft. Ez nyilván tök pontatlan, de rálátni a helyzetre belőle, és a nagy üzemanyag mennyiséget még nem úgy tűnik, hogy a fejlődés megoldaná. Lehet ködös jövőbe vetítésekkel élni, a cikkekben is ezt láthatjuk. De csak teljesen új technológiával lehet tényleg mindenkinek elérhető. Max a gazdagok utazása lesz, mint én is írtam és te is...
Itt jópofa video a méretekről.
Szóval szerinted az 1 200 000 liter üzemanyagot hogyan oldják meg a repülőgép fejlesztés eddigi haladásai?
Ott van egy piros ruhás ember - na ekkora és ez csak az alja.
Vagy itt fönt az emberek méretéhez képest.
Ezt a hajtóanyag mennyiséget a régi fejlesztések nem fogják megoldani. Az autók fogyasztása sem lesz a mainak az 5%-a, mert a technológiának ez a határa. Egy kis fogyasztású autó fogyaszt 5 litert, de nem fog 1 deciliterig lemenni. Lehet még javítgatni a technikáján a maga határain belül és annyi.
#16
Az 1200 t hajtóanyag csak magára a Starshipre vonatkozik (cserébe nagyobb része a folyékony oxigén, és csak kisebb része a metán). Emellett a boosterbe még bele kell tölteni 2800 t folyékony oxigént, és 800 t folyékony metánt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!