Elon Musk Mars-utazásról és kolonizációról szóló ötletei és elgondolásai közül van olyan, ami a valóságban is kivitelezhető lenne?
#1
Ugyan, megoldható a kolonizáció is, csak kell a kiépítéshez pár száz év.
A földalatti bázis gondolata nem annyira elképzelhetetlen, egy bunkerszerű valami még működhetne is, csak elég mélyre kell építeni, geotermikus úton tudnánk energiát is termelni, és a napszél sem érne annyira. Növények túlélését és gyors adaptálódását megsegíthetjük génmódosítással, ami egyáltalán nem idegen elképzelés ma sem. Így élelemhez juthatunk. És elindíthatjuk a Mars terraformálását is hasonlóan, ahogy a Földdel történt, amikor megjelentek az első fotoszintetizáló élőlények és átformálták a légkört. Mars kompatibilis fotoszintetizáló cianobaktériumok valószínűleg előállíthatók és elterjeszthetők lennének a Mars felszínén. Persze még ha abszolút turbó sebességgel halad is a kémiai terraformálás, akkor is minimum néhány százezer évbe tellene élhetővé tenni a légkört.
Amikor ez a folyamat elkezdődne, párhuzamosan meg kellene oldanunk a bolygó gyenge mágneses mezejének a problémáját, mert az az, ami miatt a légkört ha meg is változtatjuk, nem tudnánk megtartani. Ez megoldható lenne egy rohadt nagy esernyőmágnes kiépítésével, amelyet a Nap és a Mars közé kellene helyeznünk örökre, és amely a Mars mesterséges pajzsát képezné a sugárzás ellen. Ez szintén lehetséges, a NASA-nak van is erre egy programja, a nevét és a részleteket elfelejtettem, mert jó pár éves, utána lehet nétni. Tehát hogyha ezt a kettő problémát megoldjuk - a légkör kémiai átformálását és a napszél elleni védelmet -, akkor teljesen elképzelhető nem csak egy föld alatti bázisrendszer, de felszíni kolonizáció is. Mert a Mars annó, 1-2 milliárd évvel ezelőtt egy vízdús, abszolút élhető bolygó volt, hogyha visszabillentjük abba a formájába, akkor újra azzá válhat. De mindez nagyon minimum százezer éveket vesz igénybe, ma erről álmodni sem érdemes.
Mindez nagyon impresszív, a kérdés csak az: minek? Biztos lenne sok tudományos haszna, persze.
És mennyi haszna lenne, ha ugyanennyi erőforrást bedobnánk a fúziós energia kutatásába? Vagy más, még égetőbb területekre, pl. az óceánok szennyezésmentesítésére? Az éhezés tartós csökkentésére? Tudom, idealista vagyok. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!