Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Létezik már a gyakorlatban...

Létezik már a gyakorlatban kvantumszámítógép? Ha igen, akkor milyen gyors? Mennyivel gyorsabb, mint egy szuperszámítógép?

Figyelt kérdés

2022. máj. 11. 13:07
 1/3 anonim ***** válasza:
94%

Létezik, de nagyon speciális számításokhoz. Operációs rendszert pl. nem tud futtatni, máshogy működik. Adott feladatra nagyságrendekkel gyorsabb, más feladatok meg lehet, hogy nem is oldhatók meg vele. Egy jó darabig még maradnak a hagyományos számítógépek is.


[link]

[link]

2022. máj. 11. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
82%

Létezik - de ne úgy képzeld, hogy a számítógép gyors, a kvantumszámítógép meg hű de gyors!

A kvantumszámítógép EGYETLEN számítást elvégezve sokkal lassúbb, mint egy eddigi számítógép.

AZONBAN, közben elvégzi ennek a számításnak az összes többi változatát is.

Például ha van 2 kvantumbited, az ugye mindkettő 2 értékű lehet, összesen 4.

Ha például össze akarod adni őket, akkor hagyományos géppel 4-szer kell végigszaladnod a problémán, mire meglesz minden eredmény.

A kvantumgép ezt egyszerre megcsinálja.

2 bitnél ez nudli, semmit nem ér.

De 128 bitnél?

Ott már verhetetlen.

Csak ilyen gépünk még NINCSEN.

Ha lesz, 2 perc lesz az egész telefonrendszer feltörése, vagy a bankrendszeré, vagy pl. egy katonai titkosítás, hasonlók.

2022. máj. 11. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
90%

Igen, létezik, és ennek van egy elég érdekes következménye. Ugye sok modern titkosítás nagy prímszámokra, és arra épül, hogy azokon a számítógépeken, amik a Neumann-Turing-féle modell alapján készültek, a prímtényezőkre bontás egy nehéz probléma. Az, hogy nehéz, azt jelenti, hogy nem ismert polinomiális idejű algoritmus, ami egy számot prímfaktorok szorzatára bontana. Legalábbis a Neumann-Turing-féle modell alapján készült klasszikus számítógépeken. Azonban 1994-ben egy MIT-s professzor, nevesül Peter Shor talált egy "kvantumalgoritmust", ami már polinomiális idejű. Na ez baj. Ez egy elég nagy áttörés. Az azért egy picit túlzás, amit az első válaszoló írt, az, hogy egy algoritmus polinomiális időben fut, az még nem implikálja, hogy két perc alatt a világot lehozza nekem, leginkább azt implikálja, hogy észszerű időben tud egy feladatot megcsinálni.


Forrás, ha érdekel:

[link]

Nem szeretem a Wikipédiát forrásnak használni, de ez a szócikk korrekt.

2022. máj. 11. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!