Az urán az , hogy is van a reaktorokban ?
Nincs külön francia urán vagy orosz urán.
Mindenki az urán 135-ös izotópját használja.
Nem erről van szó. Az uránizotóp sugárzásának szabályozottsága (tehát hogy abból mondjuk villamos energia legyen) sokféle technológiával valósítható meg. Ha egy erőművet megalkottak valamelyikkel, akkor szinte mindent ki kell cserélni ahhoz, hogy másik technológiát vezessünk be. Ez gyakran többe kerül, mintha a régit lebontanánk, és újat építenénk helyette. Maga az uránizotóp nem különböző, bár abban igen, hogy egyes technológiák más dúsítást igényelnek, tehát nem "francia", "orosz" stb., hanem hogy kinek miféle technológiája van. Általában egy ország nyilván úgy dúsít, hogy az szinkronban legyen a saját erőművi technológiájával.
A Paksról szóló vita tele van fals politikai beszólással, valójában itt teljesen másról van szó. Magyarországnak semmilye nincs egy atomerőmű beindításához. Tehát ha ilyent akar, akkor el kell köteleznie magát egy technológia mellett. Ez egyfelől azt jelenti, kapja a megfelelő utánpótlást, a szakszervizt, alkatrészeket, mindent, mert csak kevés dolog lehet másfajta (vagyis univerzális). Ilyenkor tehát azt érdemes vizsgálni, a technológia korszerű-e vagy elavult (senki se vesz öt generációval régebbi telefont, mindenkinek új kell, itt is ez a helyzet). Aztán azt, fontos nézni, hány évtizedig lesz biztonságos utánpótlás, mi lesz az elhasznált sugárzó anyaggal, és legfőképpen mennyire megbízható a partner. Ma azért elég nehéz megbízhatónak nevezni egy háborúzó, másokat lerohanó országot. Hiszen ezért hátrál ki mindenki a gáz és olajimportból onnan, egy atomerőmű sok évtizedig működik, és rendkívül drága, nem is építhető akárhol. Ennyire kritikus dolog az oroszoktól, miközben a többi egyszerűbbet leépíteni akarjuk - hát elég nagy balgaság.
1: Jó lesz az 235-nek is az a 135.
Érdfemes elmenni a Paksi múzeumba. Ott bemutatják részletesen, hogy hogyan épül fel maga a fütő elem, és ogyan van bele "csomagolva" az urán. tt nehéz lenne elmondani.
A 3-ast kiegészítve a "kazetta" mérete sem mindegy. Azaz, hogy milyen átmérőjű, alakú (ha jól emlékszem Pakson 6 szögletes, a világ legtöbb atomerőművében négyszögletes), milyen hosszú. Mennyi urán milyen eloszlásban egy-egy kazettában. Maga a reaktor is erre van méretezve, az átrakó berendezés meg úgy nagyjából minden. Nyilván más is képes más méretet más eloszlást gyártani dehát egyszerűbb aztól venni akinek eleve van ilyenje.
#4
Jaa tényleg, bocsánat. Lefaragtam egy 100-sal 😅
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!