Peltier elemmel hány fok különbséget lehet előállítani maxium?
Hőelektromosság néven tudsz rákeresni. Gyakorlatban néhányszor 10 kelvin különbséget lehet vele előállítani. Megjegyzem, a hatásfoka elég gyatra, 1% körüli. Hűtőtáska méretnél nagyobb hőgépeket durván veszteséges építeni vele. Egyedül az űrkutatásban használják néhány 100W teljesítménnyel, mert a mély űr szondáknál nincs más tartós energiaforrás.
Tartósan +30cfokos levegőt akarok 0-5 cfok körüli értékre lehűteni.
Tehát más opció is játszik, nem csak a peltier elem, viszont nem háztartási megoldás lenne. (pc, hűtőgép stb)
"+30cfokos levegőt akarok 0-5 cfok körüli értékre lehűteni."
Ha keringeted a levegőt, tehát többször visszavezeted a hűtőelemre és van hova eldisszipálni a meleg oldalról a hőt, akkor kellően kicsi és hőszigetelt térfogathoz akár működhet is.
De egy szobát ezzel nem fogsz tudni lehűteni, vagy legalábbis rengeteg ilyen elem kell és mellé egy erőmű. PC hűtésre viszont vannak Peltier elemes (vagy "termoelektromos") folyadékhűtő kittek. Vagy teleszkópokhoz is lehet kapni, hogy az érzékelő kevesebb hőzajt termeljen, akár rétegesen több is egymásra szerelhető, de ott nem a termelődő extra hő elvezetése a cél, mint pl. egy procinál.
Lényeg a lényeg, túl sok a változó, ahogy már írták fentebb.
A már olcsón megvásárolható modern peltier elemek kb. 80 kelvin fok hőmérséklet-különbséget tudnak üresben létrehozni. Az ilyen típusok a legnagyobb hűtőteljesítményt kb. 40 fok hőmérséklet-különbségnél adják le. A hatásfokuk persze nagyon nem jó a Carnot körfolyamathoz képest, de vannak olyan alkalmazások ahol ez mellékes szempont.
A gyártók közlik a munkadiagramokat és a méretezési eljárásokat is, pl.: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!