? Jénai üvegtál hővel való érintkezés...
Igen. Ripityára fog törni. Már ha hirtelen „nagy” hőt közölsz vele.
Ezért nem szabad a jénait sem hideg felületre tenni sütés után. Az üveg nem bírja a hirtelen hőmérsékletváltozást.
Köszönöm!
És akkor mire szabad tenni? Falap / vágódeszka? Az is hideg a magas hőhöz képest, de nem jól vezeti a hőmérsékletet. Vagy előre fel kell melegíteni egy felületet erre a célra?
Sütni már nagyon sokszor sütöttem benne (sütőben) és utána vágódeszkára tettem, de a rezsón magasabb hőmérséklet van, mint a sütőben, tehát nem tudom, hogy a vágódeszka még így is jó megoldás lenne-e.
Próbáltam utánanézni, de nem találtam arról semmit, hogy hány fokig bírja a jénai, bár azt írták, hogy gázon és kerámiafőzőlapon is lehet használni. Mindenesetre én nem ajánlom.
Ha mégis abban akarsz főzni, akkor az a legjobb megoldás, hogy hagyod magától kihűlni, nem tenni jobbra-balra, amíg nagyon forró. Én nem mernék kísérletezni a pakolászásával.
Bár én nem tudom, hogy milyen rezsód van, de kétlem, hogy 900 °C-ig tudna melegíteni. Nem lehet, hogy elírtad, és 90 °C-ról van szó? Mert ez utóbbi esetben lehet fa vágódeszkára is tenni, elvégre sütőben nagyobb fokkal sütsz, és akkor sem történik semmi baj. Azt viszont írták, hogy nagy lángon nem ajánlott használni.
Még a vékonyfalú labor-főzőpoharat sem szabad közvetlenül egy erősebb gázégő lángjával exponálni. A vastagfalú "jénai" üvegtál csak részlegesen bírja a hősokkot, meg sem közelíti pl. a kvarcüveg hőtűrését, mely kibírja a vörös-izzásból a vízbemerítést.
A vastagfalú konyhai üvegtálakat ha nem "jénai" hanem normál üvegből készítenék, akkor már többnyire a 220 fokos sütő ajtajának a kinyitásától is összerepedne a sugárzás okozta hirtelen lehűléstől - és ha ezt megúszná - a hideg deszkára letéve garantáltan szétdurranna.
A jénai tálak tűzállósága csak annyit jelent, hogy óvatos használat mellett kibírhatnak több száz munkaciklust is, mely egy háztartásban néhány évtizednyi élettartamot is jelenthet!
A vágódeszka könnyebben károsodik a 200+ fok hőmérsékletű üvegtől, ezért én az ingyen dobált reklámpapír-szemetet szoktam rárakni közti-rétegként.
Mindig várok egy 10 percet a nyitott ajtajú sütővel, hogy semmiképpen ne manipuláljak 150 Celsius foknál forróbb üveggel. A deszkára is úgy rakom le a forró tálat, hogy először csak a peremével érintem, utána 5-10 másodperc alatt fektetem fel teljes felületre.
Az üveg kibírja a durvább bánásmódot is - de nem sokszor - aztán meg néz a buta parasztja, mikor a tizedik használatnál már elreped a tál, persze "minden különösebb ok nélkül".
Bocsánatot kérek, hogy ennyire megkésve válaszolok!
Köszönöm 3-as! Kerámia főzőlapra nem tenném rá, hacsak nem lehet lassan felmelegíteni, de már az 1. fokozat is magas hőmérsékletű.
Egy forrás szerint 900°C-ra tud felmelegedni a felülete, de ha van rajta edény, akkor nyilván nem. 90°C-on még vizet se tudnék felforralni :)
hideg deszka... jobban átgondolva nem az a kérdés, hogy hideg-e vagy nem, hanem mennyire vezeti a hőt. Más kérdés lenne egy jó hővezető anyagra rátenni, mert mp-ek alatt (vagy azonnal) szétrepedne, talán szétrobbanna.
Tehát valamikor el fog használódni...
Had károsodjon. 1 deszkának lehet ez a feladata.
A reklámpapír hővel való érintkezésekor viszont a festékek szaga bőven érződhet, valamint talán rá is tapad a festék az üvegre, mert megolvasztja az akkora hő.
Igen... az jó, ha tudsz és akarsz is várni. (életkörülmény függő)
Köszönöm mindenkinek a választ!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!