Dinoszauruszokat fel lehet támasztani a tudomány és technológia mostani állása szerint?
Lehetséges tojás héj nélküli keltetés. Tehát nem rég kihalt fajok talán. De gondolom a kérdező a nem madár dinókra érti.
Szóval a nem madár dinók lehetetlen. Nincs DNS. Pontosabban Hypacrosaurus és azt hiszem Caudipteryx ami esetén van töredék, de nem rémlik, hogy lett volna elemzés, valószínűleg azért mert olyan kicsi a töredék, hogy nincs mit elemezni. Sőt ezekről hiába volt publikáció, tehát hivatalos, erősen kétlem, hogy valóban az adott állathoz tartozna, esélyesebb a szennyeződés.
Tehát röviden tömören ugyan annyi rá az esély, mint feltámasztani valakit akit elhamvasztottak és csak a hamvait használhatod.
A madarak embriói még hordozzák régi őseik anatómia jellemzőit. Ezek az embrió fejlődése során eltűnnek, de a folyamatot lehet gátolni.
Tehát egy madár-theropoda kombót azért nagy nehezen talán össze lehet majd hozni:
Mammutok 10ezer éve haltak ki, a dinosaurusok 65millió éve.
Mammutok, és a többi kihalt kirtásuktól van esély felhasználhazó dnst találni, amiből klónozni lehet, de még azt sem a jelenlegi tudással, de elvileg ahhoz már közel áll a tudomány.
A dinosaurusokból nincs teljes dns, és valójában a lényről is nagyon hiányosak még az ismeretek.
Sokáig az volt az elterjedt, hogy a dínók a krokodilokhoz hasonló hüllők voltak, csak lényegesen nagyobbak.
Ma már a kutatók többsége szerint a dinosaurusok melegvérű állatok voltak, még a T-rex is viselt tollakat, ha azok nem is a teljes testét fedték, és sokkal inkább voltak már madarak, mint hüllők.
Egy klónozáshoz dns kellene először, és az is kérdés mi lehetne a klón bölcsője.
Strucc tojás? Egy dínónak lehet az is szűk.
A klónozás a tudományos kérdések mellett felvet egy sor jogi kérdést is.
Vicces, hogy egyes kommentelők úgy kezelik, hogy a dinók kihaltak közben nem. Madarak azok dinoszauruszok. Igen a madarak rendszertanilag hüllők. Igen az hogy valami hüllő, attól még nem feltétlenül hidegvérű. Ahogy a krokodilok elődei is melegvérűek voltak.
Az, hogy csirkében aktiválsz és deaktiválsz géneket, attól még 100%ban csirke marad az jószág. Hiába lesz hosszú farka és fogai, nem módosítottál a DNS-ben semmit, csak aktiváltál és deaktiváltál "kódsorokat". Mi az a madár-theropoda kombó? Madarak alapból a Theropoda nevű klád tagjai.
Strucctojás miért lenne szűk egy dinónak? Strucc is dinó. Meg a nem madár dinók közt se volt mind nagy. SŐT volt is írva, hogy lehetséges "tojás nélküli keltetés". Tojás ahhoz kell, hogy az embrió elkezdjen kifejlődni, majd ki kell venni a tojásból. Ami tudtommal még nincs, hogy plusz tápanyagot adni a fejlődő embriónak a sárgáján túl. Módszerről itt van videó: https://www.youtube.com/watch?v=j0XmhPZwMuA
,,Mi az a madár-theropoda kombó? Madarak alapból a Theropoda nevű klád tagjai."
Nem mindegyik madárfaj! A theropordával a már kihalt hüllőmedencéjű dinoszauruszok két lábon járó csoportjára utaltam.
Az a kérdés, hogy mit akarsz, mi a cél.
Ha azt akarod, hogy legyen egy bazi nagy állatod, ami hozzávetőlegesen úgy néz ki mint egy T.rex (helyettesítsd be a kedvenc kihalt dínóddal), azt valószínűleg meg lehetne csinálni. Valószínűleg ki lehetne ügyeskedni valami DNS-t, mesterséges intelligenciával valahogy kiszámítani hogy milyen lehetett, összerakni, kicsit megbuherálni itt-ott hogy bírja a mai klímát (mert amúgy az ő klímájuk jelentősen más volt), beletrükközni valami tojásba, és kikeltetni. Meg kéne oldani egy csomó dolgot közben, tehát nem "mai technika" lenne, de a nagy projektek mindig út közben szülték meg a technológiát. És valószínűleg csillagászati pénzbe kerülne, de ilyen holdraszállásnyi összegekbe. ÉS azt érteni kell, hogy bármi is lesz az állatod, az nem az IGAZI, nem az EREDETI T.rex lesz. Mert elveszett infót konkrétan visszaállítani nem lehet. Ki lehet pótolni a lukakat valamivel ami ránézésre hasonló, mint egy rekonstruált műtárgyon.
De mi a legnagyobb baj, mi veszett el? Mindenki azt mondja, hogy hát a DNS, a DNS hiányzik. A rossz hír az, hogy ha lenne tökéletes DNS, akkor se lehetne visszaállítani a T.rexet. Azért, mert ma midnen élő sejt konkrétan az első sejt leszármazottja. A legelső sejt osztódott, evolvált, lett hal, lett ember, a mai emberi sejt pedig folytonos a hal-ősünkkel, folytonos az első sejt-ősünkkel. Az anyai sejt, a petesejt pedig a DNS-en kívül egy másik fontos információt tartalmaz, a plazmát. (A mitokondriumokrül nem is beszélve.) A plazma egy csomó módon kölcsönhat a DNS-sel, megmondja, hogy a DNS-en melyik gének legyenek aktívak és melyikek ne. Ezt nem a DNS találja ki magától, ezt az anya petesejtje dönti el. Ez egy folyamatos, generációról generációra átadott információs állapot, ami nincs kódolva a DNS-en, és ami nélkül ugyanarról a DNS-ről egész más dolgot is lehet készíteni. A DNS olyan mint a lemez, a petesejt plazmája a benne levő transzkripciós faktorokkal és egyebekkel viszont a lemezjátszó, és bizony lehet hogy egy másik sejt kicsit máshogy játssza le ugyanazt a lemezt.
Mivel a T.rex sejtvonala kihalt, és ezt az állapotot szintén lehetetlen visszaállítani, ezért igazi T.rex - ha ez volna a cél - soha többé nem lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!