Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy 10mg-os óránkénti kibocsáj...

Egy 10mg-os óránkénti kibocsájtású ózon generátor hány ppm ózont képes csinálni egy lezárt 40m3-es szobában?

Figyelt kérdés
2022. márc. 16. 21:15
 1/7 A kérdező kommentje:
Tényleg ne tudom kiszámítani.
2022. márc. 16. 21:15
 2/7 Z003 ***** válasza:
100%

Ha elég egy gyors válasz akkor: (a percek üzemeltetési időt takarnak) 16p: 0,0207ppm, 32p: 0,0259ppm, 64p: 0,0275ppm és 120p 0,0276ppm.


Ha esetleg kicsit részletesebben is érdekel:


Az első probléma azzal ered hogy mivel az ózon nem csak képződik hanem bomlik is, nem mondhatjuk egyszerűen hogy 1 óra múlva 10mg ózonunk lesz. Így hogy pontos választ tudjunk adni tudni kéne hogy mennyi ideig fut a generátor, mivel ez nincs megadva önkényesen fogok pár időpontod kiválasztani.


Az ózon felezési ideje szoba körülmények között megközelítőleg 8 perc (ez változhat kb 7-10p között, én nyolccal számoltam). Emiatt az időpontjaim is 8 többszörösei lettek, de ez igazából nem számít sokat. Ha tudjuk a felezési időt és a képződési időt kiszámolhatjuk az adott időkre becsült koncentrációt. Nem tudom mennyire érdekel a technikai része, ha érdekel a számítás azt is leírhatom.


A lényeg hogy az alábbi időpontokban: 16p: 1mg, 32p 1,25mg, 64p 1,328mg és innentől exponenciálisan csökken a növekedés mennyisége ahogy közeledünk az egyensúlyi ponthoz. Annyira lecsökken ez a növekedés hogy a 120 percre csak 0,00516mg lesz több az ózon becsült mértéke.


Így hogy tudjuk az anyagmennyiségeket könnyen átszámolhatjuk ppm-be, ehhez csak a levegő átlag mol tömege kell ami 28,97 g/mol, valamint az egyetemes gáz térfogat ami szoba-hőmérsékleten 24 dm3/mol. A ppm-et megkaphatjuk a következő képlettel: X ppm = (Y mg/m3)* 24* 28,97.

Így a koncentrációk így alakulnak: 16p: 0,0207ppm, 32p: 0,0259ppm, 64p: 0,0275ppm és 120p 0,0276ppm.


(persze ezek az értékek nem teljesen pontosak, mert a bomlást nem lehet pontosan megjósolni, valamint az átlag mol tömeg se állandó, a hőmérsékletről nem is beszélve. De feltételezem hogy ezek neked annyira nem számítanak.)

2022. márc. 16. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Üdv!


Köszönöm a választ és külön köszönöm a levezetést is hogy időt fordítottal rá.


Egyébként bennem azért merült fel ez a kérdés mert van egy ózongenerátorom ami névlegesen 10 ezer mg/h ózon kibocsájtással rendelkezik. De az öcsém küldött egy ilyen linket egy tanulmányról ami szerint akkor lehetne rendes fertőtlenítő hatásáról beszélni ha 40 ppm érték lenne a levegőben. Amit én tapasztaltam az az hogy minden rovart megol ami a szobábam és szagokat is elfed. Valamint a növényekről eltűntek a pajzstetvek. De most elbizonytalanodtam mert ezt szerint a tanulmány szerint nem is tisztítja a levegőt sem és a mikroorganizmusok ellen sem jó mert ahhoz nem elég tömény.

2022. márc. 16. 23:11
 4/7 A kérdező kommentje:

Ja a tanulmány


[link]

2022. márc. 16. 23:11
 5/7 Z003 ***** válasza:
100%

Hát eredetileg 10mg/h-val számoltam, de ha 10 000mg/h akkor csak szorozd meg a ppm-at ezerrel tehát elvileg 20-27ppm körüli koncentrációt érne el.

Ami mondhatni hogy elég magas. A 40 ppm az gondolom azonnali vagy nagyon gyors időre van mérve. Az ózon 5ppm már azonnal veszélyes az emberre nézve, 21 ppm meg 3 óra alatt megöl egy egeret (az embert is kb ennyi idő alatt).


Ezek az értékek mindig adott időre vannak megadva, mint hogy a 21 ppm 3 óra alatt megöl. De kisebb koncentráció is tud ugyan olyan eredményt elérni csak több idő kell neki. Így ha mondjuk a 40 ppm megöl mindent X idő alatt, a 20ppm is megteszi ugyan ezt csak mondjuk 2,5X idó alatt.


De az ózon nagyon veszélyes tud lenni és általánosságban ezért nem is javasolják általános/lakossági használatra. Mivel a már említett 5 ppm es érték is azonnali egességkarosodást okoz. Így nagyon kell vigyázni hogy a kezelt szobába nem lehet semmi olyan dolog amit nem akarjuk hogy meghaljon (növények sem), ne tudjon kiszökni a levegő a közeli szobákba és még valahogy ki is kell kapcsolni a gépet anélkül hogy közel kerüljünk hozzá (amin mondjuk sokat segít ha időzítős vagy távirányítású). Kezelés után legalább 2 óráig a szoba közelébe se lehetne menni és még utána is min 1 óra szellőztetés sem rossz ötlet. Emellett az egy elég erős rákkeltő így a rendszeres használata csak emiatt sem ajánlott.

2022. márc. 16. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

válaszoló, mintha értenél hozzá..:

a növény nem pusztul el?

mennyi időt kell várni ózon kezelés után, ami után már biztonságos?


A gyári gépeken van időzítő.

Mennyi idő lehet, mire eléri a maxot a koncentráció?

2022. márc. 17. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 sadam87 ***** válasza:

Z003 (#2)

Alapos válaszok, és a nagy részével egyet is értek, de a 2. válaszban levő számolás biztosan jó? Hogyan jöttek ki ezek az értékek: "16p: 1mg, 32p 1,25mg, 64p 1,328mg és innentől exponenciálisan csökken a növekedés mennyisége"

Azért kérdezem, mert nekem egyensúlyi ózon koncentrációra 1,924 mg jött ki (illetve 1,924 g, ha 10 000 mg/h termeléssel számounk). Természetesen lehet, hogy én rontottam el, de akkor is érdekelne, hogy neked hogyan jött ki az eredményed.

2022. márc. 17. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!