Magyarországon geotermikus energiával ki lehetne váltani az orosz földgázt?
Egy részét, de nem az egészet. A nagyvárosok távfűtése mehetne róla.
De sem áramtermelésre, sem falusi házak fűtésére, sem vegyipari felhasználásra, sem ipari hőigény kielégítésére nem alkalmas.
Ahogy már írták a nagy távhőhálózatokat esetleg át lehetne állítani rá.
Az ipari felhasználáshoz (mint felhasznált nyersanyag és nem mint energiahordozó) Magyarországnak is van elegendő gáza és gáztermelése.
De ha az emberi "barna szennyvíz" a WC -k -ből külön gyűjtésre kerülne a "szürke szennyvíztől" (Mosógépek fürdés stb.) az egy hatalmas lehetőség lenne egyrészt biogáz előállítására másrészt a még értékesebb foszfát visszanyerésére mint műtrágya.
Talán lenne elegendő metán is a lakossági hálózathoz, amennyiben minden "ürüléket" hasznosítunk beleértve az állat telepekét is.
Sőt a lakossági szerves hulladék is szóba jöhet.
Továbbá hozzátenném hogy a megmaradt szénvagyon nagy része karsztvíz szint alatt van országszerte, vagy nem egybefüggő hanem vetők mentén kis részekre van törve mind magassági szintben mind távolságban így bányászata gazdaságtalan és az ivóvíz készlet illetve források pl Budai termál források veszélyeztetése és elapasztása nélkül nemigen lehetséges. Így a kartergáz előállítása a vezetékrendszerekhez nem megoldható. Egyébként is veszélyes.
A hidrogén szintén nem játszik. Egyrészt az előállítása is energiaigényes. Azt honnan szednénk? Nem megoldott.
Másrészt speciális csővezeték kell neki. A hidrogén a fémeket elridegíti mert bele nagyon kicsi molekulái bele diffundálnak a fémekbe és így bele ötvöződik. A nagyon kicsi molekulák a csőcsatlakozásoknál is könnyen kiszöknek. A jelenlegi összes vezetékhálózat alkalmatlan hidrogén vezetésre.
Megoldás lenne részlegesen egy új atomerőmű is. Mind a mai napig a legolcsóbb energiaforrás. De hát azt is az oroszok építették volna. Nyilván ez megy bukóba...
A Franciák tudnának nekünk építeni akik elérhetőek és hajlandóak is lennének jó pénzért. Nyilván többért mint az oroszok.
Még szóba jöhetnének Tóriumos reaktorok. A technológiát sok ország fejlesztgeti már. Ha nem is Kínától de máshonnan meg tudnánk venni és tovább fejleszteni. Tóriumból sokkal több van a földön mint uránból ezért is olcsóbb, jelenleg nem is sok mindenre használják és ezért még olcsóbb. Tudtommal saját nem kicsi tóriumkészletünk is van amit még senki nem termelt ki.
Ráadásul az elhasznált fűtőelemek sokszorta rövidebb idő alatt "semlegesítődnek" környezeti szempontból.
Így aztán több 10 ezer év helyett csak pár száz (100-200) évig kellene biztonságosan tárolni utána bármire is felhasználható a még értékes anyagok kivonhatóak belőle. Minden szempontból biztonságosabb is.
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..
Az előző válaszomból ha nem jött volna le konkrétan:
"Magyarországon geotermikus energiával ki lehetne váltani az orosz földgázt?"
Egy részét igen. Mondjuk sacc per kb 40% -át.
Ezért nem jó egy lábon állni.
Mindent lehet, csak sokba kerül, meg kockázatos. Ki viseli a költségeket és a kockázatot? Te.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!