Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik a legjobb acél pengének?

Melyik a legjobb acél pengének?

Figyelt kérdés

Nem nagy darab lenne,tehát szerintem megengedhetem magamnak a legjobbat.

Egy éltartó,rozsdaálló pengére gondoltam.

Inkább az éltartóság a fontos,nem muszáj nagyon rozsdaállónak lennie.

Tisztítani nem egy nagy dolog szerintem,a jóval törődni bőven megéri.

Illetve az,hogy ha ráesik egy kis eső,akkor ne törjön ketté.

Tehát egy erős,nagyon jól élezhető acéltípusra gondoltam.

Nem vagyok oda a Japán cuccokért,de jót hallottam róluk.

Egy pici penge lenne az egész.


2022. márc. 10. 23:18
 1/8 Z003 ***** válasza:
100%

@1-nek nem tudom mi volt a baja, gondolom néha találkozik az ember pár futóbolonddal.


A legelterjedtebb ötvözetek pengéknek az 400 rozsdamentes sorozat (angolul: 400 Series, nem tudom hogy jól fordítottam-e.). Ezek általános rozsdamentes ötvözetek amiket kifejezetten sokat használnak pengéknek az a 440-as acél. Ennek vannak al változatai a mint pl a 440B ami kifelyezetten jó él tartó, vagy a 440C ami egy drágább ötvözet aminek kiemelkedően magas szén tartalma van.


Ehhez hasonló a SXXV series, ezek az ötvözetek általánosságban jó korrózió állók, jól tartják az élüket, de nehezebben élezhetőek.


Illetve van a japán ágról az AUS series, ami a vanádium tartalma miatt jó korrózió állóak, és kiválóan tartják az élüket és még jól is élezhetőek is. Ennek is van több variánsa, de ezek közül talán az AUS-8 a leg kiemelkedőbb.


Valamint utoljára a ATS series, az ATS 34-et tartják a legjobbnak kés készítésre, persze ezt az ára is tükrözi és általában nehezen beszerezhető.


Persze hogy jó kés készüljön egy hozzáértő mesternek kell elkészítenie, amit manapság nehéz lehet találni. Mivel a kisipari pengegyártás egyre jobban háttérbe szorul.

2022. márc. 10. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Ja,tényleg!

Kis mennyiségben nem minden helyen lehet venni.

Nekem csak egy kell,nem egy raktár mennyiségű.

Igazából nagyon kis mennyiség kell,tehát tényleg jó minőségűt akarok venni.

Erre kéne kihegyezni a dolgot.

2022. márc. 11. 00:06
 3/8 anonim ***** válasza:
73%
Én így nem vagyok fémipari szakember, de vannak oldalak, ahol 1 késhez való anyagot is lehet venni. Továbbá azt nem írtad le, hogy te kovácsolnád e le (gondolom nem), vagy készíttetnéd a kést. Azt se hogy egy lapos acél darabra gondolsz, vagy kész kés formára. Mindkettőt lehet venni, de szerintem legokosabb, ha elkészítteted egy késes mesterrel, vagy kardkováccsal. Az se mindegy, hogy mire használod. Fát vágni, húst aprítani, bokorugró mindenesnek, vagy csak jó ha van a szekrényben. A jutyubon is van kismillió kés teszt, ott beszélnek az acélokról, éltartósság, stb is.
2022. márc. 11. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
65%

Akár ebből is válogathatsz:

[link]

-

#3 Válaszadó. "Az se mindegy, hogy mire használod." Teljes mértékben egyetértek.

-

Egy volt munkatársam föledzett gépi-fűrészlapból köszörült ki kést magának. Nagyon meg volt elégedve az élességével, és éltartóssággal. Egészen addig amig véletlenül betonra nem ejtette a kést. :[

-

A kések keménységét edzés után megeresztéssel állítják be.

Irányértékek:

Normál acélok, általános használatra: 50 - 55 HRC

Normál acélok, ha a kés jövendő gazdája megesküszik, hogy a késsel semmit nem fog feszegetni, csak vágásra használja: 54 - 58 HRC

Szinterelt, kereszthengerelt acélból készült kés: 58 - 61 HRC

2022. márc. 11. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Gézengúz! Sok kérdésemhez írtál már.

Köszi megint!

Azt hiszem,te vagy az én emberem.

Leegyszerűsítve :

Úgy vágjon,mint a szamuráj kard,eltartó legyen,ne legyen rugalmas mint egy befőttesgumi.

Magyarul vágjon,mint az állat,ha elvágok vele egy kenyeret utána azért még lehessen vele borotválkozni.

Pici penge lesz,nem konyhakés méretű.

És ha flexel vágom,az ne számítson neki egy hőkezelésnek. Muszáj alakot/méretet csinálnom.

Ne legyen ilyen puhány.

2 penge pár lesz,de kicsik.

Két-két kicsi egyenes, két-két kicsi ferde. Mondhatni kampó.

2022. márc. 11. 16:09
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

" ha flexel vágom,az ne számítson neki egy hőkezelésnek"

De az lesz. Hőkezelésre is a már kivágott késpengéket viszik.

"utána azért még lehessen vele borotválkozni."

A borotvaél jópofa érdekesség, de nem tart soká. Kis élszöggel sérülékeny, nagyobbal strapabíró a bökő. Erről itt egy remek illusztráció:

https://www.youtube.com/watch?v=L-7Wib-jjAw

2022. márc. 11. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Akkor egy pici darabot kell találnom,ami pont olyan,amilyet akarok.

Magyarul sehogy...

Valahogy méretre,alakra kell vágjam...

Mi lenne akkor,ha egy nagy géppel vágnám,ami pillanatok alatt elnyesi,így nem keletlezik nagy hő sokáig,mert nincs ideje?

2022. márc. 11. 19:07
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha olyan igényeid vannak: "Úgy vágjon,mint a szamuráj kard,eltartó legyen,ne legyen rugalmas mint egy befőttesgumi.


Magyarul vágjon,mint az állat,ha elvágok vele egy kenyeret utána azért még lehessen vele borotválkozni."

Akkor a pengének is olyan anyagnak kell lenni, legalább két fajta acél damaszkolva.

Például SAE 1095 Steel, és 15N20 Steel rétegesre összekovácsolva, vagy MSZ M1 szerszámacél összekovácsolva valami rugóacéllal.

Megj.: Az MSZ M1 megfelelője 1.2842 vagy Böhler K720.

2022. márc. 14. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!