A technológia és az automatizáció viharos gyorsaságú fejlődése és térnyerése miatt alig 20 év, és milliárdok veszítik el a munkájukat?
Nem, mert az senkinek sem lenne jo. A robotok nem akarnak penzt kolteni, az emberek meg nem tudnak mert nincs munkajuk, akkor ki fizetne meg a nagyaranyu es gyors robotositas gigantikus koltsegeit?
De ugyanezt a kerdest feltehetted volna 30 eve a szamitogepekkel kapcsolatban is, megse lettek milliardok munka nelkul. Vagy 80 eve a traktorokkal kapcsolatban is, azok se okoztak tomeges munkanelkuliseget. Meg meg vagy 100 mas talalmannyal kapcsolatban is, egyik sem okozott tomeges munkanelkuliseget.
A jovo milliardjai inkabb koszonetet fognak mondani, hogy nem kell veszelyes, unalmas, repetitiv munkakat vegezniuk, mint ahogy most is orulunk, hogy Magyarorszagon nem kell 100.000 embernek a buzat kaszalnia nyaranta, helyette 1000 traktor meg traktoros megoldja ezt.
Sok millóval a válasz igen.
A korábbi ipari forradalmak új munkákat teremtettek, ezen nem látszik.
A tanulásra képes szoftverek egy új vonalon támadják a munkaerő piacot.
"Vagy 80 eve a traktorokkal kapcsolatban..."
A hasonlatban most mi leszünk a lovak.
De univerzális alapjövedelemmel, robotmunkával talán megint a hiány nélküli társadalom egy új szintjére lépünk.
Igen. És közben milliárdnyi új munkahely jön létre, amit betölthetnek. Vagy ők, vagy a gyerekeik, mert ők idő közben nyugdíjba mentek.
A techfobiát nem te találtad ki, az sok száz éves. Mindig komplett iparágakat, és társadalmakat változtatott meg egy-egy ipari forradalom, de nem lett még egyszer sem munkanélküli miatta az emberiség.
5#,7#
Eddig a repetitív könnyen automatizálható munkák szűntek meg, de most a talulásra képes szoftverek az összetett, általános feladatköröket is át tudják venni.
A tradícionálisan kreatívnak ítélt szakmák sincsenek biztonságban. Ma már nem különlegesség egy szoftveresen generált újságcikk, vagy dallam.
Nem mondom, hogy legyünk olyanok, mint az amishok, de egy mai középkorúnak vagy fiatalnak fel kell kötnie a gatyát és rugalmasnak kell lennie.
EÜ, vendéglátás, szolgáltató szektor, építőipar, és még sorolhatnám, sok olyan gazdasági ágazat van, ami tömegeket tudna felszívni, és nem, nem lesz a következő pár évtizedben nagyfokúan automatizálva.
És, most lehet hozni példát, hogy ez vagy az is megoldható lenne automatizációval, de döglött kutyát nem érdekli, amig nem rentábilis. Ez az a tényező, ami lényegesen lassítani fogja a folyamatot.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!