Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Forgó űrbázis mechanikái és...

LeonScottKennedy kérdése:

Forgó űrbázis mechanikái és fizikája?

Figyelt kérdés

Vegyünk egy olyan gigantikus sci-fi űrhajót, aminek van egy középső teste, ahol a Mag van (engine), és azt gyűrűk veszik körül, amik akkora gyorsasággal forognak, hogy szimulálják az 1G-t rajta.


Az érdekelne, hogy mikor és hogyan hatna ránk ez a szimulált gravitáció. Mi történik azokkal az objektekkel, amik nincsenek a földhöz csatolva? Hogyha fogok egy labdát a kéz kezembe, és elengedem, akkor az lebegni fog? Egy ilyen űrhajóban a jövőben meg lenne tiltva az ugrás, mert akkor a plafonnak csapódnál, stb...?


2022. febr. 3. 07:17
1 2 3 4
 11/40 A kérdező kommentje:

"Olyankor kívülről nézve egyenes vonalú egyenletes mozgással próbál mozogni, ezért a gyűrű ívének fog ütközni, ezt látjuk a gyűrűn belül "leesésként"."


Tehát, ha jól értem, ilyenkor maga a gyűrű "forog rá".


"Nagyon speckó irányba és sebességgel kell eldobni, és akkor külső megfigyelő számára egy helyben lebegni fog, a gyűrűn belül pedig megpróbál körbe keringeni"


Ilyenkor pedig a labda a saját referencia keretében egy helyben áll, és a gyűrű forog körülötte.


Ezt eddig jól értelmeztem?

2022. febr. 3. 09:56
 12/40 anonim ***** válasza:
100%
Igen, így van.
2022. febr. 3. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/40 A kérdező kommentje:

Rendben, de a másik kommentelővel kapcsolatban még mindig nem értem a levegő szerepét az egészben. És attól, hogy caps lockkal ír bizonyos szavakat, még mindig nem lesz érthetőbb.


Tehát ha a labda esetét vesszük példának, ha csak szimplán elengedjük meglökés nélkül, akkor a normál állapot az lenne, hogy a gyűrű 10m/s-el forog alá, hasonlóan a Földhöz, csak ott a labda zuhan 10m/s-el a bolygó által generált gravitációs torzulatba.


Tehát a gyűrű által generált Coriolis-effekt az okozója annak, hogy a levegő 10m/s-el kering?

2022. febr. 3. 10:25
 14/40 anonim ***** válasza:

A labda - MIELŐTT elengeded - már nagy sebességgel kering.

Ha elengeded, akkor nagy sebességgel megy tovább egyenesen, és nekiszalad a padlónak (ami ugye forog, nem egyenesen megy).

A levegő a súrlódás miatt szintén a gyűrű sebességével megy az űrállomáson.

Ha még nem, az nagy baj, mert leviszi a hajadat!

2022. febr. 3. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 A kérdező kommentje:

Ez a videó szépen elmagyarázza a mozgásokat egy centrifugálisan forgó testben:


https://www.youtube.com/watch?v=kCbMKSZZO9w


Habár még a jól szemléltetett animációval is borzasztóan nehéz megérteni a labda útját lefelé. Értem, hogy számára az az egyenes út, de nagyon nem érződik intuitívnak, gondolom ezért kellett eleve bevezetni ezeket a képzeletbeli erőket.

2022. febr. 3. 11:21
 16/40 anonim ***** válasza:
100%
Igen, a gyorsuló vonatkoztatási rendszerekben megjelennek olyan "kvázi" erők, amik más vonatkoztatási rendszerben nem, vagy másképp. A forgó gyűrű vonatkoztatási rendszerében például a labdát mintha egy erő lefelé húzná (gyanúsan hasonlóan a gravitációhoz), de kívülről, inerciarendszerből nézve nem hat rá semmilyen erő.
2022. febr. 3. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/40 A kérdező kommentje:
Próbáltam elképzelni fejben azt, hogy külső szemlélőként figyelek egy kabint, figyelembe véve a forgást is, és mi történik a labdával amint elengedik, de egyszerűen nem tudom elképzelni a "lefelé" utat, nem érződik logikusnak. Pedig azt értem, hogyha a forgással ellentétes irányba dobjuk jó sebességgel, akkor külső szemlélőként a labda állna számunkra egy helyben és minden más forogna, ez világos és logikus, egyszerűen azt a "lefelé" utat nem tudom elképzelni, miért, mi alapján történik.
2022. febr. 3. 11:47
 18/40 anonim ***** válasza:
Pedig a videóban az is szemléltetve van.
2022. febr. 3. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/40 anonim ***** válasza:
Azért működik így, mert maga a padló görbén megy.
2022. febr. 3. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 A kérdező kommentje:

Oké, csak próbálom értelmezni.

Azt eddig sikerült levenni, hogy a labda velünk együtt egy körkörös utat tesz meg, és amint elengedjük, semmilyen erő nem hat a labdára, és onnantól az egyenesen megy tovább.

Mivel hogy űrben vagyunk, ez azt jelentené, hogy az ember és a labda ugyanazt az utat teszi meg, csak az ember centripetálisan, a labda pedig egyenesen jut el arra a pontra.

Viszont, mivel a körkörös mozgás görbületet jelent, a labda pedig továbbra is egyenesen halad, ezért a labda nem lebeghet egy helyben :O

Ó, asszem közelítek a megoldáshoz... a dolog kezd értelmet nyerni!

2022. febr. 3. 12:29
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!