Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Forgó űrbázis mechanikái és...

LeonScottKennedy kérdése:

Forgó űrbázis mechanikái és fizikája?

Figyelt kérdés

Vegyünk egy olyan gigantikus sci-fi űrhajót, aminek van egy középső teste, ahol a Mag van (engine), és azt gyűrűk veszik körül, amik akkora gyorsasággal forognak, hogy szimulálják az 1G-t rajta.


Az érdekelne, hogy mikor és hogyan hatna ránk ez a szimulált gravitáció. Mi történik azokkal az objektekkel, amik nincsenek a földhöz csatolva? Hogyha fogok egy labdát a kéz kezembe, és elengedem, akkor az lebegni fog? Egy ilyen űrhajóban a jövőben meg lenne tiltva az ugrás, mert akkor a plafonnak csapódnál, stb...?


2022. febr. 3. 07:17
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
17%

Ez így azért nem működne, mert a belső gyűrűk gyorsan forognának, nagyon veszélyes lenne a gyűrűk között közlekedni.

A többit nem értem. Miért lebegnél ugrás közben, amikor egy tisztességes érintőirányú sebességed is van?

Akkor lebegnél, ha a megfelelő sebességgel oldalra ugranál - de akkor meg olyan menetszél lenne, ami biztos eltérítene.

2022. febr. 3. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 A kérdező kommentje:

#1:


Ezt a választ sajnos nem nagyon értem.

Először is, mit értesz belső gyűrűk alatt? Én szimplán csak gyűrűket írtam, amik forognak a középső összetartó hajótest körül. Nincs "külső" és "belső" gyűrű, csak gyűrűk. Plusz tekintsd úgy, hogy az átmérőjük ezeknek hatalmas, és nyilván konstans a sebesség, tehát magát a gyűrűk forgását te azon kívül nem érzékelnéd, hogy a "kilátás" változik.


"Miért lebegnél ugrás közben"


Mert nem érintkezel a talajjal. Az efféle szimulált gravitáció nem csak érintkezés esetében működik? Itt nincs valós gravitáció, ami adott tömegközéppont felé sodorna.


"tisztességes érintőirányú sebességed"


Hogyha elengedsz egy labdát a levegőben, elméletileg annak át kellene vennie a hajó irányát és sebességét, nem? Ezért lebegne viszonylag egy helyben a te szemszögedből.


"Akkor lebegnél, ha a megfelelő sebességgel oldalra ugranál - de akkor meg olyan menetszél lenne"


Milyen menetszél?

2022. febr. 3. 08:25
 3/40 anonim ***** válasza:
25%

Na látod: EZÉRT nem kellene ellébecolni az általános iskolai fizikát!

Nézzük akkor: mit értesz az alatt, hogy "gyűrűK"?

Hol van az egyik gyűrű a másikhoz képest?


A másik: ha a gyűrű forog, akkor te pedig KERINGESZ a középpont körül. Ha felugrasz, akkor nem érsz hozzá a padlóhoz - tehát onnan kezdve egyenes vonalon, érintőirányban KIFELÉ mész az egész rendszerből - addig, amíg ismét neki nem mész a padlónak, ami útban lesz, ne félj.

2022. febr. 3. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/40 A kérdező kommentje:

#3:

Oké, látom hol van a probléma :)

Teljesen másfajta gyűrűkről beszélünk. Te az Interstellar-féle gyűrűre gondolsz, de én nem. Én zárt gyűrűkről beszélek, amiken belül vagy, tehát nem repülnél keresztül az egész átmérőn, hanem csak a plafonig, ami tegyük fel pár méterre van feletted. Több ilyen gyűrű forog egymás mellett a középpont körül, vehetjük ezeket különböző szinteknek. A központi hajótest nem akkora, hogy a gravitációs vonzása releváns legyen. Az csak a központi magot és a techinaki dolgokat tartalmazza, és aköré épülnek a forgó gyűrűk.


Tessék, ilyesmire gondolok a design alapján:

[link]


Tehát zárt rendszer. Csak ezt képzeld el sokkal nagyobba, sokkal több gyűrűvel. Erre vonatkoznak tehát a korábbi kérdéseim.

2022. febr. 3. 08:51
 5/40 anonim ***** válasza:
53%

Én itt csak egy gyűrűt látok.

A többi hol van ehhez képest?

A többit értetted, amit a hármasban írtam?

2022. febr. 3. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/40 A kérdező kommentje:
Jó, vegyük, hogy csak 1 gyűrű van, teljesen mindegy hány van mert egymástól függetlenek. Azt hittem ez egyértelmű, de akkor az egyszerűség kedvéért mondjuk, hogy 1 van.
2022. febr. 3. 08:57
 7/40 anonim ***** válasza:
100%

Na, akkor még egyszer:

megforgatod a gyűrűt. Menjen mondjuk a kerület 10 m/mp sebességgel.

Akkor te is ilyen sebességgel fogsz benne menni, és az ott lévő levegő is!


Ha felugrasz benne, akkor TOVÁBBRA IS ilyen sebességgel mész - csak akkor már nem körpályán, hanem egy érintőn, ami kifelé visz a gyűrűből. Ezért leszel súlytalan, amíg nem érsz a padlóhoz.

Mivel felfelé, tehát a középpont felé ugrottál, az egészből csak annyit fogsz látni, hogy visszaesel a padlóra, méghozzá pont olyan gyorsan, mintha a Földön lennél.


Mikor tudsz mégis lebegni?

Ehhez meg kellene állnod - ami azt jelenti, hogy 10 m/mp (36 km/ó) sebességgel OLDALRA kellene ugranod.

Azért ez már versenysebesség! Süvítő szél venne körül abban a pillanatban, ami elég gyorsan lefékezne, ezért így is visszaesnél a padlóra, csak lassabban.


Ha esetleg légüres térben, űrruhában játszanád ezt el, akkor ott tudnál maradni a falak között, csak egy probléma lenne:

mivel nagyjából 36 km/ó sebességgel mennél minden máshoz képest, ezért kész életveszélyt jelentenél mindenre és mindenkire, aki ugyanabban a gyűrűben van.

2022. febr. 3. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 A kérdező kommentje:
Tehát azt mondod akkor, hogy a nyomás miatt nem lehetne lebegni. De ezt így sem értem egészen. A "levegő", vagyis hát az atmoszféra, amit generálunk a gyűrűben, miért akadályozna meg abban, hogy érintőirányba lebegj? A Földön sem az atmoszféra akadályoz, hanem a gravitáció. Tehát ha a gyűrűben "tökéletesen" egy helyben elengedünk egy labdát, akkor az sem lebegne egy helyben, hanem 10m/s-es sebességgel leesne? Nem egészen értem a fizkai miértjét ennek, de megköszönném, ha logikusan levezetnéd, mert érdekelne.
2022. febr. 3. 09:30
 9/40 anonim ***** válasza:
100%

Felfoghatnád végre, hogy egy ilyen gyűrűben te NEM lebegsz, hanem NAGY SEBESSÉGGEL keringesz: ERŐ KELL hozzá, hogy ne repülj ki belőle, és EZÉRT fog téged nyomni a padló!

A levegő pedig a súrlódás miatt ugyanígy fog keringeni benne.

Ha pedig felugrasz - attól még UGYANÚGY nagy sebességgel mész tovább! Akkor pedig vigyázz, Jenő, jön a fal!

Tehát nem fogsz csak úgy lebegni, hanem nekimész a falnak!

Annak, amelyikről felugrottál. Ezt köznyelven úgy mondják, hogy visszaesel.

2022. febr. 3. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/40 anonim ***** válasza:
100%

>"Hogyha fogok egy labdát a kéz kezembe, és elengedem, akkor az lebegni fog?"

Nem, ha csak elengeded, akkor le fog esni a padlóra. Olyankor kívülről nézve egyenes vonalú egyenletes mozgással próbál mozogni, ezért a gyűrű ívének fog ütközni, ezt látjuk a gyűrűn belül "leesésként".

Nagyon speckó irányba és sebességgel kell eldobni, és akkor külső megfigyelő számára egy helyben lebegni fog, a gyűrűn belül pedig megpróbál körbe keringeni, már ha egybefüggő folyosó a gyűrű. Ugyanígy pl. ha egy ilyen gyűrű-folyosón futunk mondjuk a forgással ellentétes irányba, akkor elvileg megtehetjük, hogy felhúzzuk a lábunkat és végigrepülünk a folyosón körbe-körbe. Ha ellenkező irányba futunk, akkor pedig egyre nehezebbek leszünk, fárasztóbb lesz a futás.

Ha a dolog fizikája érdekel, akkor a gyorsuló, azon belül forgó vonatkoztatási rendszereknek érdemes utánanézni.

2022. febr. 3. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!