Alkalmas-e a szívószál egy elvágott verőér "javítására" elsősegélynyújtáskor?
Vegyél 10 kiló vágott húst, bőrrel, és abban próbálj meg matatni néhány négyzetcentiméternyi lyukban!
Na ugye hogy lehetetlen?
Mellesleg az áldozat nem fog nyugodtan megmaradni, hanem ijedtében ficánkolni fog, a legnagyobb problémád az lesz, hogyan fogod megnyugtatni, hogy el ne vérezzen... Mellesleg az ember a gerincvelő reflexe miatt odakap a saját vérző sebéhez, még azt is le kell feszegetned róla.
Nem is beszélve róla, hogy üvöltözni fog fájdalmában, mint egy fába szorult féreg, te meg a nem steril ujjaiddal akarsz belenyúlkálni a vérző sebébe, ami ilyenkor mégnagyobb fájdalmat okoz. Nemhiába alkalmaznak az orvosok helyi érzéstelenítést, még mielőtt összevarnának a sebészeten!
Gondolkodj már! Ez nem számítógépes játék, EZ VALÓSÁG, élő-érző emberekkel! Ha valamit elcseszel, nincs mentés/visszatöltés gomb!
Mellesleg megvan bontva a vérér, akkor nagyon pici négyzetmilliméternyi helyen van, így nem tudsz ott helyben mikrométer pontosságúra faragni szívószálat. és azt te önkényesen összekötöd, akkor levegőbuborék kerül a véráramba, amit önkényesen felpumpálsz az áldozat agyába.
Több a kár, mint a haszon.
Mivel te nem vagy sebész, nem ajánlom. Csak azt csináld, amit elsősegélyen tanítanak!
Ha jól emlékszem, az egyik Vészhelyzet epizódban történt egy hasonló eset. Ott egy szakadt felkari verőeret hidaltak át egy műanyag csővel ideiglenesen, csak arra a néhány percre, amíg a sérült a sürgősségiről a műtőbe nem került. (Most tekintsünk el attól, hogy a sorozat csak fikció, és tételezzük fel, hogy ilyen a valóságban is megtörténhet.)
A fő problémát az jelentette, hogy a cső a szervezet számára idegentest, a vér megalvad rajta, így csak nagyon rövid ideig alkalmazható. Kórházban talán lehetséges ilyen módon megmenteni valakit, terepen azonban gyakorlatilag nem.
Miért kellene mikrométernyi pontossággal faragni a csövet? Az érfal rugalmas. A kivitelezésnél minden probléma megoldható. Jól felszerelt orvos, eszméletlen vagy elkábított sérült.
Nyílván csak akkor kellene ilyenel próbálkozni, ha nincs más lehetőség. Például egy összeomlott épületben. Külső segítségre még jó ideig nem lehet számítani. A nyomókötés sem maradhat ott túl sokáig pláne, hogy a nyakon nem is lehet alkalmazni és az eret sem lehet a végtelenségig elszorítani.
A kérdés arra irányult, hogy egy olyan helzetben ahol egy ilyen megoldás lenne ez egyetlen esély a szervezet tolerálná-e? Az utolsó válaszoló jó észrevételt tett. A vér meddig tud egy testidegen csőben folyni. A dialízisnél is megoldják valahogy. Sőt, közvetlen transzfúziónál a donort és a recipienst egy csővel kötik össze. És nem egy pár cm-es szakasszal hanem 1 m-essel.
Szerezz egy kutyát és próbáld ki!
És végre fogd fel:
1. Nem lehet,
2. ha mégis lehet: nem érdemes (túl nagy a kockázat),
3. ha mégis érdemes: nincs aki végre tudná halytani a műveletet (műtőn kívül),
4. TE SEMMI ESETRE nem.
ÉS: már jelezték, hogy ez a VALÓSÁG - tehát nem "jó" dolog laikusként "elméletileg" találgatni.
De ha igazán kemény vagy: elméletileg ha kiugrasz a tízedikről van némi esély a túlélésre. (most jön az akadékoskodás: filmekben volt rá példa!, ha alol medence van, ha bakkancsos lábban érsz a víz felületéhez, ha, ha, de, de, mégis.)
Nosza: ugorj!
:P
A legnagyobb baj most mar az, hogy elegedetlen vagy a helyes valaszokkal, ezert sorra valtoztatod a korulmenyeket. Eloszor egy bicskad volt meg egy szivoszalad egy ut szeli balesetnel (tegyuk fel, erre iranyult a kerdesed alapvetoen). Utana jott a szakkepzett orvos, ersebesz, hasonlo korulmenyek, csak eppen teljesen veletlenul akad nala sebeszi felszereles, benne minden joval. Aztan osszekeverted a gegemetszest a veroermutettel, meg nem tudom, mivel. Utana jott az osszeomlas, a teljes kaosz, a veszhelyzet.
Ha valami elvagja a veroered, oda nem tudsz betuszkolni semmit, mert az er nem lifeg szabadon, hanem a korulotte levo szovetekhez szorosan kotodik. Ahhoz, hogy kiszabaditsd a ket veget, eloszor le kell fejtened a szovetekrol, amihez egy 6-7 fos orvosi szemelyzetbol allo felugyelet szukseges. Egyedul lof.szt sem tudnal kezdeni. Nem igazan ertek az orvostudomanyhoz, de latom, neked halvany segedfogalmad sincs az egeszrol. Alomvilagban elsz. Ne koss bele az elo faba is!
Elegedj meg azzal, hogy akit nyaki utoerer eri ilyen serules, 2 perc alatr elverzik, nyomokotessel max. 6-8 percig huzza. Ennyi ido alatt nem lehet megmenteni semmivel szinte.
Egyikűtök sem orvos mégis bőszen hangoztatjátok a véleményeteket. Honnan ez a sok tudás a témában?
Egyébként hol kevertem össze az érműtétet a gégemetszéssel? Jó lenne ha értelmeznéd amiket írtam. És miért ne változtatnám a körülményeket? De úgy látom itt nem kell, komoly, értelmes válaszokat keresnem, úgyhogy nem is teszem.
Jó, de ha te már mindent tudsz, és a neked nem megfelelő válaszokat nem fogadod el, akkor minek kérdezel?
Egyébként lehet, hogy én konkrétan nem vagyok orvos, de biológusként láttam már élőlényt belülről, és tudom miről beszélek. A többiek közt meg lehet hogy van orvos is.
Igaz, orvos nem vagyok, ellenben a Rohammentőszolgátatnál (Marosvásárhelyen, SMURD) dolgozom, mint aszisztens.
Ezzel a gondolkodásmóddal: közveszéles vagy!
Én orvostanhallgató vagy (már felsőbb éves), leírom neked, hogy mi a gond:
1. A szívószál nem steril, de fő gond az vele, hogy thrombogén felszín. Ha valami csoda folytán sikerülne betenni, 1-2perc alatt eldugulna, mert belealvad a vér.
2. Elsősegély nyújtáskor a beteg túlélése a cél addig, amíg a szakszerű segítség ki nem érkezik. Vagyis a vérzés elállítása, vér pótlása stb.
3. Amire kipreparálnád az eret (=hozzáférhetővé teszed), addigra a mentő 6x kiérkezne, és ha közben nem szorítanád el az eret a beteg elvérezne. Ha sikeresen elszorítod, akkor pedig felesleges a szívószálas művelettel a beteg életét kockáztatni, mivel stabil az állapota és a további beavatkozásokat már műtőben végzik el.
4. Stent ("műér") behelyezésekor az eredeti ér két végét atraumatikusan(!) kell lefogni, különben roncsolódik az ér intimája, és így thrombogén felszín keletkezik. És ilyen eszköz nem hiszem, hogy bárkinél is lenne az utcán, még a szabadnapos érsebésznél sem. (Ha nem fogod le, akkor elvérzik a beteg, ha pedig nem atraumatikusan, akkor helyreállíthatatlanul sérül az érszakasz). És egy ilyen műtét elég sok ideig tart, komoly felszerelést és személyzetet igényel, szóval nem az "elsősegély" keretébe tartozik.
5. A gégemetszést ne keverd ide. Azt elvileg cipővassal (ma már nincs is ilyen) is végre lehet hajtani, és gyakorlott kezeknek 15mp-be telik. Ez valódi "elsősegély". Nem igényel semmit csak egy éles tárgyat, valamit, amivel a rést nyitva tartod (pl. egy tollnak a szára) és egy embert, aki megcsinálja. De te pedig egy bonyolult érsebészeti beavatkozásról beszélsz, mely számodra csupán azért tűnik "egyszerűnek", mert gőzöd sincs hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!