Miért számolnak kalóriát, akik hízni/fogyni szeretnének?
Kb. 1980 óta SI-t használunk. Így az ételek energiatartalmát Joule-ban kellene számítani.
Sok élelmiszer csomagolásán meg van már adva J-ban is, de még mindig szerepel mellette a kalória, sok esetben csak a kalória szerepel.
Attól hogy hivatalosan SI rendszer van, a mindennapi életben sok helyen használunk hagyományos vagy származtatott mértékegységeket.
A kalória is teljesen jól működik egy átlag embernek akkor minek lecserélni egy olyan rendszerre amit mindenkinek meg kéne tanulnia.
Viccet félretéve, ha már feljött ez a téma, szerintem a leghasznosabb mértékegység a testzsír-egyenérték lenne, grammban és/vagy százalékban kifejezve.
1 gramm testzsír 7,7 kalória.
1 snickers (50 g) 242 kalória, azaz 242/7,7 = 31 g testzsír (fajlagosan pedig 31/50 = 62%, ami az ilyen rizs, tészta, krumpli jellegű kajáknál hasznos). A csomagoláson az lenne, hogy
Nettó tömeg: 50 g
Energiatartalom: 31 g* (62%)
A táblázat persze maradjon, hadd nézegessék a makróval szarakodó emberek, de halandó embernek ez bőven elég lenne, és sokkal hasznosabb mint a kalória. Mennyit hízok tőle / mennyit spórolok, ha nem eszem meg?
Egyetértek a 3. válaszolóval!
Szerintem a Joule (testzsír-egyenértékkel együtt) használata azért lenne előnyösebb, mert a tudomány területén (legalábbis itt az EU-ban) mindenhol SI-t használnak. Nyilván megmaradt a kalória, lóerő, stb a közbeszédben, de ez nem indokolja azt, hogy továbbra is így legyen feltüntetve, sőt oktatva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!