Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehetséges lenne a teret úgy...

Lehetséges lenne a teret úgy megvágni hogy a hozzá érő anyag is meg vágódjon?

Figyelt kérdés

Pl mint a játékokban filmekben stb-ben vagy pontosabban dmc vergil vágása

A lényeg lehetséges lenne elméletben megvágni a teret ami hatással van az anyagra is? Vagy az anyagra semmiféle hatással nem lenne



2021. nov. 12. 23:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%
Szerintem a kerdesedet nem gondoltad at.
2021. nov. 13. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Igen tudom nem egyszerű a kérdés de ettől függetlenül lehet érdemi választ adni rà és ennyi erővel én is mondhatnám hogy te még jobban nem gondoltad át a válaszodat!

Ha még a kérdésem alapját egy játék/film/fantasy mu adta attól még komoly vizsgálata van neki miszerint a tér-idő (tér) anyagként viselkedik(fabric anyag) illetve kölcsönhatásba lép magával az anyaggal és energiával és nem csak a hagyományos értelemben

Azaz ha a tér meg hasad és a hasadás nem portal szeru hanem üresség szeru (ősrobbanás szeru állapotú) akkor az hatással lesz az anyagra ugyan úgy ketté hasad mint a fizikai vágásnál vagy pedig portal szerűen fog viselkedni?

2021. nov. 13. 01:29
 3/11 anonim ***** válasza:
80%
A tér egy matematikai konstrukció. Értelmetlen a kérdésed. El tudsz vágni két atom között egy távolságot úgy, hogy az atom is elvágódjon?
2021. nov. 13. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
3 ha matematikai konstrukció akkor a gravitáció miért tudj meg nyújtani és össze préselni? Illetve hogyan is keletkezik lyuk benne? Fekete lyukakról hallottál már?
2021. nov. 13. 09:54
 5/11 anonim ***** válasza:
89%

Én 2 lehetőséget látok. Mivel a kérdező elég aktívan válaszolgat a saját hülyeségével, ezért adódna a troll kérdés kézenfekvő jelensége. A másik, hogy ez egy valódi kérdés, de akkor meg hatalmas bajok vannak...állítólag két rossz közül a jobbikat érdemes választani, de az itt vajon melyik?


Kedves Kérdező!



Ahelyett, hogy nagy szavakkal dobálóznánk, mi lenne ha visszamennénk az alapokhoz? Már csak azért, mert a kérdés nemhogy ,,nem egyszerű", hanem teljesen értelmetlen tudományos szempontból.


Először szeretnélek megkérdezni, hogy mi a tér. Én pontosan tudom, hogy ha egy matematikai modellt összeállítok, akkor ott mi a tér (már a metrikája miatt is illendő), szóval elég egy szavatos meghatározás. Azt gyanítom, hogy


1, fogalmad sincs,

2, köze sincs a kettőnek egymáshoz.


Ezt bizonyos szófordulatokra ("ősrobbanás szerű állapotú", "tér-idő (tér) anyagként viselkedik", "nem csak a hagyományos értelemben") alapozva teszem fel.


Ezesetben mi is lenne?


Hasonlóan érdekelne az is, hogy mit értünk vágáson. Egészen pontosan mit várunk akkor, amikor "elvágunk" valamit?


Ha ez a két alapvető fogalom tisztázódott, akkor onnan menjünk tovább, szóval nem beszélünk el egymás mellett.



Reagálva #2 (01:29)-es hozzászólásra én pl. nagyon is szeretek belegondolni, ha van valami fikció és értelmezni, hogyan működhet(ne), jó agytorna. Általában az jön ki, hogy sehogy, de a Nolan filmek egészen sokáig jártak a fejemben emiatt. Ha valaki nem vesz komolyan állításokat csak azért, mert egy játékból van az szerintem nem jó érvelésben, mert az nem a vita tárgyát bírálja. Ehhez viszont a kérdező fél sem járul hozzá a már említett kifejezésekkel, amihez hozzá lehet írni, hogy "fabric anyag", aminek elég "piac market" vagy "bacon szalonna" szaga van.

2021. nov. 13. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

5 oke matematika ertem én saját meglatasod van abban hiszel mint a vak vallásos… ok

Attól még a tér-idő nagyon is valós nem pedig egy matematikai-geometriai dolog!

Ettől még ugyan úgy a tér-idő meg nyúl és össze megy a gravitációs erő által!

A fabric szót angolul használják hogy kifejezzék azt a kakis tér-időt amikor egy kifeszített rugalmas anyagra rá helyeznek valami nehéz tárgyat általában vas golyót és akkor az be süllyed és így szemléltetik a tér-idő görbülését!


De lássunk csak a kérdéseiket (ha bár én vagyok a kérdező de mind1)


1. Hagyományos értelemben a tér lényegében üresség/keret amit már a görögök is elképzeltek csak ős káosz néven illetve ürességként

2. Az üresség szerű állapotot nem lehet nehéz elképzelni; abszolut/tökéletes vákuum avagy az ősrobbanás előtti pillanat azaz egy olyan keret/közeg amiben nincs anyag energia hullám illetve tér-idő na meg a 4 kölcsönhatás!

3. Vágás? Ezt sem nehéz elképzelni… -.- te mit értesz vágás alatt? Pl amikor valamibe bele vagsz akkor ott rés keletkezik! A vágást itt úgy értem hogy ebben a tér fabric-ba való bele vágás!!!!! De akár gondolhatunk fekete lyukakra is mert azok is lényegeben vagasok a tér-időben csak épp 3 dimenziós irqnyban



Amúgy nem ertem hogy itt gyakorin a fantasy alapú tudományos kérdések alatt miért mindig az a pár ember jön ide gyökérkedni ócsárolni ha valakinek kérdése van vagy pedig teljesen át vinni a beszélgetést… 😓 nem pont rád ertem 5 feltéve ha normalisan tudunk beszélni mindenesetre te mutatsz hajlandóságot megérteni a kérdést btw


De le írom jobban… hát ha?


Na most van a tér idő! Fekete lyukak vannak ez tény ez a valóság! Mi a fekete lyuk? Hasadás a tér-időn (ergo vágás) na most a tér-időre való hatás (most felejtsük el a gravitációs erőt) ami közvetlen a teret képes meg hasítani az képes lenne az anyagot is elválasztani?

(Max annyit tudok még elképzelni hogy a kérdésem kicsit tul magas… 😂😅 nem trollkodok)

+ csak megjegyzem a fotón abszolut egyenesen hald azonban a gravitáció általi tér torzulás képes meggorbiteni a pályáját!

2021. nov. 13. 16:49
 7/11 anonim ***** válasza:

OK, akkor létezik a tér. És mit kezdesz vele, ha matematikával nem írod le? Tehát akkor amilyen térről mi beszélünk, az mégiscsak egy matematikai modell. Abban pedig nem lehet elvágni a teret, mert az olyan, mint egy gráf, az objektumok kifeszítik, van köztük távolság, vannak paraméterei, stb. Hogy a valóságban elvágható-e az, amit a modell leír... Hát az elég nagy baj lenne, ha el lehetne vágni, mert akkor ez azt jelenti, hogy teljesen rossz a modell és újra kell gondolni az egész fizikát.


Írod, hogy vannak fekete lyukak is. OK. És mit kezdjünk vele, ha nem írjuk le matematikai nyelven a működésüket? Tehát akkor az általunk ismert fekete lyukak is egy matematikai modell tulajdonképpen. A valóságban meg az egy test a sok között. Csak valamiben különbözik tőlük, anomáliát okoz, szokatlanul viselkedek. Nem tudom érthető-e mire akarok kilyukadni. Modellel bármit le lehet írni, akár minden egyes bolygó lehetne külön modell is és akkor minden bolygót valami totálisan más égitestként ismernénk most. Csak mivel egyetlen modellbe összefoglalhatóak, ezért nem húztunk fel rájuk külön-külön modelleket, hiszen azok redundánsak lettek volna.

2021. nov. 13. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

#5-ös (15:51) vagyok. Sajnos a válaszod nem túl meggyőző afelől, hogy nem troll kérdés. Mellesleg leírtam, hogy sokszor miért komolyanvehetetlenek ezek a kérdések.

A kérdező nem járul ehhez hozzá a tudományos pontatlanságával, nagy szavak beköpködésével értelmetlen helyekre, folyamatosan magas nárcizmusával, emojik használatával, a tudomány hitvilágnak titulálásával és féktelen csökönyösséggel.

Itt 6/6, tehát ez szinte biztosan egy troll kérdés. Egy kis mókával nem is lenne baj, de a helyesírástól lassan kifolyik a szemem (természetesen én is szoktam tévedni), szóval ha továbbra is szeretnél játszópajtást, akkor ezen minimum változtatni kéne.



Talán az angol nyelvtudás helyretételével kezdeném, mert az a legrövidebb kiigazítanivaló. A "fabric" (ejtsd: f:æbrɪk) szó szövetszerű anyagot jelent. Ezt bármely szótárban kikereshetted volna (kb 10 másodpercnyi munka), a téridőhöz semmi köze (pláne mivel nem az). Ez is inkább troll mivoltod bizonyítja, de semmi gond, van még mit kijavítani.



Azt hiszem elég modortalan dolog azt felróni, hogy visszakérdezek, amikor nem voltál képes pontosan megfogalmazni (az egyébként helytelen) gondolataidat és kérdésként előállni vele. Arról már nem is beszélve, hogy a bizonyítás felelőssége mindig az állítást kijelentő egyénen múlik. Én ezt kértem volna számon (sikertelenül, mint látom). A konceptuális tévedésekre ezután térhetünk rá.



Zsigerből éreztem, hogy alapvető fogalmi probléma van (mint általában). Az első talán ez a zagyvaság a térről. A "tér" csak a 17. században jelent meg mint fogalom, ami manapság már valamennyire átalakult ("szavatosításon" ment keresztül talán Hilbertnek köszönhetően). Térnek azt a halmazt nevezzük, amelynek elemei egymásra viszonyítva tartalmazzák azok helyzetét tetszőleges dimenzióban. A definícióban benne van, hogy ez egy matematikai modell, amin struktúrákat és metrikákat értelmezünk.

A tudományban tetszőlegesen meg tudjuk közelíteni az ősrobbanást, de pontosan azt, illetve az előtte lévő állapotot nem. Ez pusztán abból következik, hogy onnantól származtatjuk az idő kezdetét. Tehát mit is kéne elképzelnem? Illetve honnan tudod, hogy mi volt az ősrobbanás előtt?

Tehát az üresség egy olyan tér, ahol nincs tér, energia, idő vagy kölcsönhatások? Ez mégis mi? Esetleg ha kivesszük, hogy a "tér, ahol nincs tér" részt, akkor gratulálok, sikerült eljutni a 17. századi matematika által már ismert "absztrakt tér" fogalmáig. Az absztrakt terekben azonban nincsenek műveletek (hiszen elemei sincsenek, csak absztrakt vektorok), tehát itt mit is akarunk vizsgálni? Nem definiált objektumok nem definiált kölcsönhatását?



A nagyobb probléma inkább a vágás értelmezésénél van. Tudniillik amikor anyagokat vágok meg, akkor olyan erejű hatásnak teszek ki kristályszerkezeti rétegeket, hogy azok elcsúsznak egymáson a köztük lévő kölcsönhatás megszűnése miatt (a hozzáértőkkel most nem vitatkoznék a szerkezeti anyagokon, ez egy erre a célra elégséges modell). A vágás tehát egy anyag szerkezetének torzítása.



A kérdés úgy néz ki eszerint, hogy "egy anyagot nem tartalmazó absztrakt térben található definiálatlan kölcsönhatásokkal összetartott definiálatlan kristály(?) szerkezete változik-e, ha nem változtatok semmit a kristályon vagy a kölcsönhatásain, csak a tér anyagmentes(?) részén fejtek ki erőhatást?"



Azt már hozzá se kéne tenni, hogy a téridőben értelmezhetetlen (valamilyen matematikai végtelen fellépése miatt) térrészeket szingularitásnak nevezik, nem pedig "kakisnak". Azt inkább az előző okfejtésedre lehetne mondani. Még extraként megemlítendő, hogy a képzeletbeli téridőd se nem nyúlik meg, se nem megy össze. Esetleg meggörbül, de ez is teljesen rendben van pl. nem-Euklideszi tárgyalás esetén. Ilyen szintű hiányosságokat árnyaltabb kifejezésekkel lehetne palástolni, de ezt a nárcizmus nem szokta engedélyezni.

2021. nov. 13. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Én nem feltétlenül matematikai konstrukciónak tartom csak a teret. És mivel általában téridő kontinuumnak hívjuk, az én "hitem" szerint nem lehet elvágni egy kontinuumot. Abban a modellben ami él bennem a térről és anyagról, a tér és az anyag elválaszthatatlan. A térben mindenütt van anyag, ha nem korpuszkula, akkor mező formájában. De az én fejemben összerakott modellben nem lehet rést vágni a téren.
2021. nov. 13. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Gofrisütő ***** válasza:
Azt se felejtsük ki, hogy a fekete lyuk nem a tér kijukasztása, hanem egy olyan test, aminek a tömege akkora, hogy a fény nem tud kijutni.
2021. nov. 13. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!