Ha űrruha nélkül a nyomáskülönbség halálos, az űrruha nyomása és a külső nyomás különbsége miért nem veti szét az egészet?
Tehát. Az tiszta sor, hogy ha egy szál semmiben tartózkodnánk az űrben, a többi tényezőt mellőzve a nyomás, ami bennünk sokkal nagyobb, mint az űrben, szétkapna minket, meg felforrnánk, stb.
De ha van egy űrruhám, amiben megfelelő a nyomás számomra, az a nyomás kifelé is hat az űrruha anyaga felé, nem csak felém. Ha pedig ez így van, akkor ismét fennáll egy kifelé ható nyomás, amit nem egyenlít ki az űr, ergo az eredmény ugyan az lenne, csak ezúttal a ruha károsodna először.
Mivel ez mégsem történik meg, elmondaná valaki, mi az, amit még nem tudok?
láttál már autón kereket (az a gyakran fekete, kerek izé, amiből általában 4 van és azokon gurul)
na, azokban több bar túlnyomás van. és nem mennek szét.
Az űrruha simán kibírja, és megtartja a belső nyomást, még sokkal többet is kibírna. Az űrhajó se szakad szét a belső nyomástól.
Vagy pl a versenybiciklik gumijában 6-8 bár nyomás van, míg kint csak 1, és azok sem robbannak fel, pedig csak egy vékony gumi az egész.
Pontosan.
Az űrruhákban nem azt nehéz megcsinálni, hogy kibírja az 1 bar nyomást.
Az viszonylag egyszerű feladat.
Ami bonyolult, az az, hogy a nyomás megtartása mellett mozgékony is tudj benne maradni.
Egyszerre kéne alak- és mozgáskövetően rugalmasnak lennie és közben a nyomást is tartani extrém felfújódás nélkül.
Ez a bonyolult.
Van olyan űrruha-terv is, aminél gyakorlatilag csak a sisakban van nyomás alatti légtér, a ruha többi része a testedre simulva, a szorossága révén fejt ki pont akkora nyomást, mint a belső, tehát kb. 1 bar-t. Itt a szkafander lehetne egy sokkal vékonyabb, rugalmasabb anyag, ami a mozgékonyságot javítaná.
Éppenséggel eléggé úgy néznek ki. :D
Persze a hasi tévé nem lenne praktikus.
Egyrészt van az űrruha szövetszerkezetében egy réteg, ami a nyomás tartását biztosítja (ahogy a gumiabroncsban is a szálszerkezet tart, nem maga a gumianyag)
Másrészt nem egy atm. van az űrruhában (hanem harmada), mert akkor tényleg nem lehetne benne mozogni. És hogy magashegységeknek megfelelő alacsony légnyomáson is kapjon oxigént a masiniszta, ezért oxigén légkör van az űrruhában. Mivel az űrállomáson normál levegő van, így a kilépés előtt tartania kell egy kis oxigénes légzőgyakorlatot, hogy a vére átálljon az új összetételre.
#8:
Igen, csak az emberi test nem egy felfújt lufi, hanem egy folyadék-szilárd test.
"az emberi test is kibírja az űr "nyomástalanságát"."
Nem pukkan szét. De nem bírja ki.
Fél-egy perc alatt halálos.
Gyorsabban a sima fulladásnál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!