Hogyan ég le egy köpeny típusú transzformátor?
Ahol zárlat van,ott ég le szerintem. Nemde?
Elvégre ott alakul ki a nagy áram,a nagy hő.
A primer kört táplálja valami.
A szekundernél is lehet zárlati áram,de nem fog lekapcsolni a kismegszakító,mert két egymástól különálló rész.
Bár lehet,hogy ha kigyullad az egyik rész,akkor előbb-utóbb a másik rész is elkezd égni...
"A köpeny trafó lényege, hogy egymás felett vannak a tekercsek."
Hát az nem, de kicsire nem nézünk.
„A szekundernél is lehet zárlati áram,de nem fog lekapcsolni a kismegszakító,mert két egymástól különálló rész.”
Igen, a primer és szekunder tekercs „két egymástól különálló rész”, de szoros mágneses csatolás van közöttük. Ezért, ha a szekunder oldalt rövidrezárják, akkor nemcsak a szekunder tekercsben folyik zárlati áram, hanem a primer tekercsben is. A helyesen megválasztott kismegszakító ilyenkor lekapcsol.
„A köpeny trafó lényege, hogy egymás felett vannak a tekercsek.”
A láncszem- és magtípusú transzformátornál is többnyire egymás felett vannak a tekercsek. A köpeny típusú transzformátor lényege nem a tekercsek egymáshoz képesti elrendezése, hanem a vasmag kialakítása. A köpenytípusú transzformátor esetén a primer és szekunder tekercs lehet egymás mellett is, például a régi csengőreduktorokban is így volt és azokban is köpenytípusú vasmag volt.
Attól függ hol alakul ki a zárlat. Leggyakoribb a szekunder oldali zárlat. Ilyenkor a szekunder és primer tekercsben is nagy zárlati áram folyik. Ez erőteljes hőfejlődéssel, a szigetelés megrongálódásával jár, ami miatt rövid idő alatt mindkét tekercs leég.
Lehet a szekunder oldalon menetzárlat, ez a szomszédos menetek rövidre záródását jelenti. A rövidrezárt menetekben nagy áram folyik, azok felmelegednek leég róluk a szigetelés. A nagy hő miatt a mellettük, alattuk, felettük levő menetek, majd egyre több menet szigetelése leég, ami előbb-utóbb a teljes transzformátor leégéséhez vezet.
Lehet a primer oldalon menetzárlat, a jelenség olyan, mint a szekunder oldali menetzárlatnál. Ekkor viszont a szekunder oldalon – ha azon nincs terhelés – nem folyik áram, az elvileg ép maradhat, feltéve, hogy a primer tekercsben keletkező nagy felmelegedés nem teszi azt is tönkre.
"A köpeny típusú transzformátor lényege nem a tekercsek egymáshoz képesti elrendezése, hanem a vasmag kialakítása."
Ez így van, én inkább a kérdés szempontjából releváns tulajdonságát emeltem ki. Zárlat szempontjából a vasmag elrendezése nem annyira érdekes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!