Rákkelő RADONGÁZ sugárzást hogyan lehet kivezetni ablaktalan mély pincékből (hogy emberi tartózkodásra ne legyen veszélyes)? Jobb esetben megszüntetni? Bizonyos szellőztető rendszer kialakíttatása megoldás lehet erre az egészségkárosító problémára?
Mindezt természetesen hivatalosan, azaz a tulajdonos kapjon is lakhatási engedélyt a (radon kivezető, vagy jobb esetben megszüntető) rendszer kiépítése után.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Ezért szellőztessen - Az otthon veszélyei: a radon háttérsugárzás [link]
" Hogyan védekezzünk?
Az épületben megfelelő mértékű szellőzéssel elérhetjük, hogy a radon koncentrációja elfogadható értéket mutasson. A szellőztetés mellett nagyon fontos a megfelelő szigetelés a talaj felé, illetve a szigetelés alatti térben felgyűlt radon eltávolítása, erre több - jelenleg még igen költséges - épületgépészeti megoldás létezik:
megfelelő szigetelés mellett gépi szellőzés segítségével meg kell növelni a légnyomást, így a radon kevésbé fog az épületbe jutni;
megfelelő szigetelés mellett a padló alatti teret kell átszellőztetni természetes módon, illetve, ha szükséges, ventilátorral;
utólagosan is lehet védekezni a radon ellen, mégpedig radonkút kialakításával. Az épület mellé 1-2 m távolságban 4-5 m mély kutat kell fúrni, amibe perforált csövet helyeznek és a cső és a kút fala közti részt kaviccsal töltik ki. A radon itt is a kisebb ellenállást követve a cső felé diffundál."
Magyarországi radon gáz elleni szigetelés [link]
Igen szellőztető rendszer kell. Már csak azért is mert a mély pincékben nem csak a radon tud megülni hanem pl a CO2 -is lehet veszélyes.
Egy cső (flexibilis fémcsövet vagy spirál acélra ráfeszített fóliát szoktak használni) amit pl a levezető járat plafonján rögzítesz. Vagy lefúrsz fentről szellőzőjáratot.
És egy ventilátor a cső vagy járat egyik végében a friss levegőt fújja be ami kiszorítja kihajtja a lenti gázokat és a páratartalom is csökken.
Lakhatásra így sem lesz jó szerintem. Mert így nem a Radon vagy CO2 és a magas páratartalom miatti penészedés fog zavarni hanem a huzat és a kifűthetetlenség a ventilláció miatt.
A szikla, lösz vagy tufa falba vájt egykori lakások is úgy voltak kivájva hogy picit magasabban legyen a járószintjük mint a környezetük. Így a káros nehéz gázok "kifolytak" onnan természetes úton.
És a modern föld alatti házak is úgy vannak "dombban" hogy az egyik oldalukon legalább a környezet szintjén van kijárat.
Tehát kész pinyóból sosem lesz jó lakás...akár megkapod az engedély akár nem.
Most hirtelen ezzel kapcsolatosan a demjéni barlangfürdő jutott eszembe, utolsó.
Nem tudom hogy van-e eme komplexum tulajdonosának lakhatási engedélye a barlangfürdőre, de szerintem a nyolc-tíz órás lent tartózkodás során (pláne csak egy fürdőnadrágban, vagy bikiniben) nem fáznak az emberek, sem nem kapnak huzatot. Tehát valahogy megoldották, hogy mégis meleg és huzatmentes legyen odalent. De mivel soha nem jártam ott, csak fényképeket és leírásokat néztem, illetve olvastam, ezekből feltételezem.
Akkor valahogy csak meg lehet oldani ezt? Remélem...
Voltam a Demjéniben.
Egy domb van kivágva de nem is az aljától hanem előbb a völgyből felfelé kell menni és kb félúton. Tehát a bejárat is magasabban van mint a környezet.
A tufa amibe vájták elég jó hőszigetelő, nem véletlen hogy ott is voltak barlanglakások.
Ráadásul a termálvíz jó forró és ingyen hőt biztosít a fűtéshez.
Így aztán nem nehéz olcsón kifűteni ha korlátlan hő áll rendelkezésre.
Próbáld meg ezt egy nagyobb pincével hogy (a pincén kívül elhelyezett) kazánnal akarod kifűteni vagy villannyal, hát kinyithatod a pénztárcád!
//Azért írtam hogy pincén kívül elhelyezett kazán, mert a pinyóba égéstermékeket termelő eszközt én le nem vinnék. Túl veszélyes.//
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!