Hogyan kell leolvasni a mikrométert?
ezt egy mikrométer szimulatorral csináltam de nem tudom hogy jön ki a 7,546 mm érték
Az egész mm értéket az a vízszintes sáv adja, amelyen a 0 és 5 szám látható.
Közöttük nincs szám, de a nagyobb vonalak egész mm értékeket jelentenek, a kisebbek meg felet, vagyis 0,5 mm-t. Egy fordulat a tekerőn fél mm-t tolja előre a mérőeszközt
Ahogy tekeri az ember azt a részt, amelyen egymás alatt vannak a számok, a mikrométer két mérőpofája egymás irányában távolodik, vagy közeledik a tekerés iránya szerint és a mm-t jelző sáv is többet, vagy kevesebbet mutat, jelenleg 7,5 a mutatott érték.
A század mm értéket a tekerőn levő számskála adja, amely egymás alatt van, az aktuális érték a mm skála vízszintes vonalában van, jelenleg a 4 és 5 között.
Vagyis az egész századmilliméter négy, de már itt lehet sejteni, hogy valamennyivel több,mert nempontosan a négyes vonalában van a vonal.
Az ezredmillimétert már kissé nehezebb meghatározni, jó szem kell hozzá.
Ott jelenítődik meg, ahol a nóniusz és a másik skála vonalai egybe esnek, ezt egy piros vonal jelzi az ábrán, ami persze a valóságban nem létezik, ez a 6 értéknél találkozik egymással, vagyis az ezred mm a 6 szám.
A fenti válaszom ugyan jó, de pontosítok.
Az egész és a fél mm-t jelző sávot már tisztáztuk. Az, amelyiken a 0 és 5 szám látható. Egy rovátka ezen a függőleges számsoron fel van osztva ötven részre, aminek aktuális értékét hozzá kell adni a már megkapott értékhez.
Ez a pontosítás, mert jelenleg négy századon áll, de állhatna mondjuk tizenötön is, akkor ugye a már megkapott 7,5 mm -hez hozzá kellene adni a 15 századot és akkor így lenne 7,65
Érthető?
találtam anyagot asszem értem alapskála mm dob a századmilliméter a noniusz meg az ezred.
Köszi a segitséget összeraktam.
Annyit még hozzátennék, hogy az kicsit bekavar, hogy a mikrométer fél mm-es intervallumokat mér, vagyis alapskála fél mm, a dob a fél mm századokban, vagyis tizedet is mér. A leggyakrabban alkalmazott mikrok itt meg is állnak, ez itt spéci eset, van ezredes skála is rajta, ez többnyire pontatlan lehet, könnyű túlhúzni még racsnival is, vagy a hőtágulás befolyásolja, ipari mikrókon nincs ezredes skála.
Talán laborban használható, de ezredre inkább mást érdemes használni.
Gépész vagyok és van több forgácsoló szakmám is, esztergályos, marós, de mindenféle gépen tudok dolgozni, köszörűn, gyalun, karuszelen, horizontálon, szikraforgácsolón, cnc-ken, persze nem minden vezérlést ismerek 100%-ban, annyi van belőlük, de gépkönyv és programozási segédlet alapján egy-két nap és ok.
Voltam már mindenhol, gépbeállító, programozó, szakmunkás, technológus, még az Audinál, a BMW-nél is, vagy régen Csepelen, de már nem dolgozom aktívan, csak passzióból, mert szeretem csinálni.
Mérőgépre gondolsz?
Egy rövid ideig dolgoztam egy Opton mérőgépen, egy srác tudta kezelni, de elment két hét szabira. Túl drága és bonyolult gépek ezek, hogy valakit csak úgy rátegyenek, de a méréseket végezni kellett, így engem választottak, a srác betanított pár módszerre, amit a leggyakrabban kellett végezni és azokat meg tudtam csinálni, amíg távol volt, így nem volt fennakadás, csak egy féltucat mérést passzoltam le, volt ami ráért, amíg visszajött, volt amit elvittek máshová.
Azt nem állítom, hogy ahhoz megfelelően értenék, nagyon bonyolult mérések lehetségesek, jelentős idő szükséges az elsajátításához.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!