Miért van az hogy a technológiai felfedezések 90%-át az elmúlt 70 évben fedeztünk fel?
Figyelt kérdés
Az emberiség durván 5-10ezer éve él civilizációban. Az emberiség történetében folyamatosan voltak technológiai felfedezések, újítások. Csak néhány híresebbet kiemelve időrendben. Kerék, mechanika, gőzgép, villamosság, csillagászat, informatikai dolgok, nanotechnológia. Mégis a jelentősebbek szinte kizárólag a II. világháború után lettek felfedezve, kifejlesztve. Az elmúl 50-100 évben olyan rohamos fejlődésnek indult a technológia, viszont előtte évezredekig szinte semmi. Biztos sokan fogják írni a kereszténységet, vallást visszafogó erőnek, de a kereszténység csak Európában volt olyan erősen jelen, ázsiaiak akik szintén jeleskednek technológiai tudásban jelenleg is, ők is tudtak volna a történelem során nagy felfedezéseket tenni, vagy akármelyik más népcsoport. Logikusan belegondolva a fejlődésnek egyenletesnek kéne lennie, szépen lassan kéne felfedeznünk/feltalálnunk dolgokat. Ehelyett nagyon meredek exponenciális függvényt ír le a technológia fejlődése, aminek az első 90%-nyi szakasza valahol a 0-nál bóklászik, ilyen kerék, meg napóra jellegű találmányokkal. Csak néhány példa. Emberiségünk bölcsőjétől(Termékeny Félhold, durván Kr.e 10e-től) az 1900-as évekig eljutottunk a keréktől a gőzgépig kb. Aztán hirtelen 50 év múlva már ember járt a Holdon, szondát küldtünk a Naprendszer széléig, megint 50 évre rá meg már kvantumszámítógépeket fejlesztünk, megközelítjük az atomi méretű tranzisztorokat a 5-7nm csíkszélességű processzor technológiákkal, mesterséges intelligencia elemzi folyamatosan az online tevékenységeinket és az alapján kapunk reklámokat, ujjlenyomatunkkal és az arcunkkal oldjuk fel azt a számítógépet a zsebünkben, aminek a teljesítménye megegyezik kb. az 50 évvel ezelőtt elérhető összes számítógép teljesítményének összegével. Ennek mi a magyarázata? A fejlődés alapvetően ilyen, lásd például maga az evolúció is. Első egysejtűtől az első többsejtűig kb 1 milliárd év telt el, majmokból homo sapienshez már elég volt 1 millió is. Esetleg tényleg a mai felvilágosult társadalom és szocializáció teret engedett a tudománynak, régebben tulságosan vallásosan, dogmatikusan, feudális rendszerben éltek az emberek. Vagy valami egészen más áll a háttérben?2021. júl. 13. 14:15
1/5 anonim válasza:
Ilyen exponenciálisan növekvő a megszerzett tudásanyag, hiszen mindaddig csak a túlélés volt a cél, amíg a mindennapi életszükségletek fedezéséhez szükséges javak megteremtése igénybe vette az emberek idejének zömét. Ahogyan egyre több a "szabad" idő, ahogy egyre többen foglalkozhatnak "professzionálisan" a fejlesztésekkel, úgy egyre több a műszaki fejlesztés. A gond viszont az, hogy a műszaki fejlődés mesze lekörözte már az emberi agy spontán "intellektuális" fejlődési képességét és az ember saját maga pusztítására használja a lehetőségek nagy részét (lásd terrorizmus, droghasználat).
2/5 anonim válasza:
Technológia és Társadalom A technológia fejlődése [link]
3/5 anonim válasza:
A pontosság fejlődése szerintem kulcsfontosságú volt ebben (de nem egyedüli)
Pl: van egy kiinduló technológiád, azzal tudsz mérni és gyártani.. Jellemzően gyártani tudsz olyan dolgokat, amelyekkel pontosabban tudsz mérni, de ezek a mérések a gyártást is pontosítják és új dolgok felfedezését is eredményezik, hiszen ezeket előtte nem tudtad kimutatni.
4/5 A nagy Levin válasza:
Szerintem az is közrejátszik ebben, hogy úgymond intézményesítették a fejlesztéseket. Régebben magányos kutatók, feltalálók voltak, legfeljebb egy-két segítővel. A tizenkilencedik század végére, huszadik század elejére tehető az, hogy a gyárak, üzemek elkezdtek mérnököket, kutatókat alkalmazni, kutatócsoportok alakultak, mára már gyakorlatilag minden fejlesztés, újítás mögött egy egész csoport munkája van, amely tagjainak tudása, gyakorlatiassága összeadódik. Manapság nagyon ritka, hogy egy magányos kutató, feltaláló jelentőset alkot.
5/5 anonim válasza:
Mert a fejlődés exponenciálisan gyorsul.
Legalábbis egy ideig biztosan.
Elképzelhető persze, hogy eljutunk egy olyan szintre, hogy elérjük a fizikai valóság határait a technológiai újításokban, és akkor már nem lesz hova fejlődni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!