Néhány év múlva az okostelók után a ruháink is "okosak" lesznek?
Mint Marty cipője-kabátja a "Vissza a jövőbe 2"-ben?
- Ez nem is az én méretem...
- MÉRETREIGAZÍTÁS!
Mindennapi viseletben nem hinném, mert költséghatékonyabb az, hogy vannak méretek, s a vásárló választ, minthogy minden változtatható méretű, de a használó úgy is csak egy méreten használja.
Hasonló viszont most is van. Pl gyerekeknek való korcsolyák, görkorcsolyák. Ott van értelme venni egyet amit lehet állítani 33-36-os méretek közt, mint mindig újat venni, ahogy nő a gyerek lába.
Hány év múlva? Hamarosan!
okos ruha [link]
Rezeg a pólód, ha gólt rúgtunk [link]
A viselhető technológia elfajzása a WE:EX Football Fan Shirt: a póló, ami rezgéssel jelzi a pályán történteket.
2016. június 20., 18:44
Vezetőképes tintával az okosabb ruhákért [link]
Ruhaanyagra nyomtatható, vezetőképes tinta segíthet a viselhető számítógépek és szenzorok fejlesztésében.
2015. június 29., 12:29
Okostrikó sportolóknak [link]
Egyszerűen ömlenek az különféle viselhető eszközök – a Hexoskin egy trikót dobott most piacra.
2014. október 2., 21:21
Okos pelenka Japánból [link]
Japán tudósok elkészítették a világ első eldobható hajlékony szerves anyagból készült érzékelőjét.
2014. február 10., 15:55
Nanoszálak segítségével működik a japán „okosruha” [link]
Az NTT Docomo és a különleges szövetekkel foglalkozó Toray által kifejlesztett okos szőttes érzékeli pulzusunkat.
2014. január 30., 14:28
Ruházat intelligens textilanyagokból [link]
"A második csoportba tartozó intelligens ruhadarabok között megemlíthetjük például azt a nagyon vékony kiskabátot, amelyet szénszálakból készítettek és amelynek rétegei közé egy különleges gélt iktatnak be. E kivitel hatására a ruhadarab nagyon ellenálló lesz a mechanikai hatásoknak (még lövedékeknek, repeszeknek is) és emellett kiváló hőszigetelő képességénél fogva – 50 °C-ig védelmet nyújt viselőjének.
- Orvoskísérleti célra készítettek olyan trikót, amely „alak-memóriával” rendelkezik. Ezt a páciens a gyógytorna során viseli és a trikó „emlékszik” arra, hogy viselője elvégezte-e és megfelelően végezte-e el az előírt gyakorlatokat. Profi teniszezők és golfozók is kipróbálták ezt a trikót, ami megkönnyíti számukra a leghelyesebb mozdulatok begyakorlását. A trikóba piezoelektromos filmmel bevont szálakból készül, amelyben a mozgás erősségének megfelelően keletkezik elektromos feszültség, amit folyamatosan regisztrálnak és a jeleket utólag ki lehet elemezni.
- Olaszországban gyártanak olyan kelmét, amiben szál alakú LED-eket helyeznek el s ezek különböző színekben világítanak. Koktélruhákat, színházi jelmezeket készítenek ezzel az eljárással. A diódákat apró elem táplálja, az áramot kis rejtett kapcsolóval lehet bekapcsolni és vezetékként a kelmébe bedolgozott vezető szálak szolgálnak.
- Dekorációs célra olyan kelmét fejlesztettek ki, amelynek szálai a rájuk eső fényt különböző színekben verik vissza. A fonalak közé acélszálacskákat kevernek, ezeket olyan festékkel vonják be, amely különböző hőmérsékleteken különböző hullámhosszú fénysugarakat ver vissza. A kelme egyes részeinek hőmérsékletét számítógépes program változtatja és ennek megfelelően megvilágításakor ezek különböző színekben pompáznak.
- Kísérletek folynak olyan nagyon lapos és könnyű tranzisztorok kifejlesztésére, amelyeket egyszerűen rá lehet nyomtatni a kelmékre.
- Előtérbe kerül az ún. intelligens elektronikus polimerek használata a textilgyártásban, amelyek változtatják elektromos tulajdonságaikat a mechanikai hatásokra, a hőmérséklet vagy a légnedvesség változásaira.
- Halmazállapotukat váltó anyagokat (PCM) tartalmazó mikrokapszulák beépítésével a szálak anyagába elérhető, hogy a szál tárolni tudja a test melegét és amikor az lehűl, a tárolt meleget visszaadja viselőjének. Ezek a mikrokapszulák a hőmérséklettől függően folyékony vagy szilárd halmazállapotúakká válnak és a fázisváltás hőt von el ill. ad le. Az ilyen szálakból készült termék egyenletes hőmérsékletet biztosít viselőjének.
A fejlesztések irányai
Az intelligens ruhadarabok használata a polgári társadalomban ma még kuriózumszámba megy. Fejlesztésük általában kísérleti stádiumban van, áruk rendkívül magas. Egyes becslések szerint azonban előbb-utóbb gyors elterjedésük várható. Ehhez elsősorban a következőket kell megoldani:
- megfelelő textilanyagokat (anyagösszetételeket, gyártástechnológiát) kell kidolgozni,
- a kényelmesség, a tetszetősség és a tartósság szem előtt tartásával olyan kelmeszerkezeteket kell kialakítani, amelyek lehetővé teszik a jelátvitelt és a különböző érzékelők és áramköri elemek szerves beültetését,
- ki kell dolgozni a megfelelő jelfeldolgozási módszereket és az ezekhez szükséges kommunikációs technológiát,
- meg kell oldani a termékek viszonylag könnyű kezelhetőségét (mosás, tisztítás).
Egy intelligens ruhadarab kifejlesztése textil- és ruhaipari szakemberek, valamint információtechnológiával foglalkozó szakemberek szoros együttműködését igényli. Mindenekelőtt pontosan ki kell tűzni az elérni kívánt célt, és ehhez a majdani felhasználási területen működő szakemberek ill. a megcélzott felhasználók (például orvosok, edzők, sportolók vagy mások, akiknek a terméket szánják) bevonása is nélkülözhetetlen. Nem véletlen, hogy neves kutatóintézetek foglalkoznak ezekkel a témákkal."
Az intelligens ruházat [link]
Nem kell bedőlni a divatnak és a marketingtúlzásoknak.
Nélkülözik az észszerűséget.
Azon értelemben "okos" ami ma trendi, tutira csak ideiglenes hype.
De praktikus verzióban biztosan lesz szerepe a jövőben.
Például automatikus hőmérséklet-szabályzással, ahhoz szükséges szín- és-vagy bőség-váltással, esetleg egészségügyi szenzorok beépülésével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!