Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy lehet megmérni, hogy egy...

Hogy lehet megmérni, hogy egy nagyító, távcső, mikroszkóp mennyit nagyít?

Figyelt kérdés

2021. jún. 9. 08:33
 1/9 anonim ***** válasza:

Fókusztávolság [link]

Optika [link]

2021. jún. 9. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Pl. távcső:

[link]

2021. jún. 9. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Marci71 ***** válasza:
80%
Ezek a linkek nem túl sok információt adnak a kérdésre. Én mikroszkópra el tudom mondani , ahhoz értek valamennyire. A nagyítást az emberi szem átlagos közelnézési távolságára azaz 25 cm-re szokták megadni. Kell egy tárgymikrométer ami egy üveglemez amin általában vagy 1 mm van 100 részre vagy 2 mm 200 részre felosztva, tehát egy osztás 10 mikron. Ezt berakjuk a mikroszkóp alá és a képét kivetítjük egy az okulár fölött 25 cm-re levő homályos üvegre vagy pauszpapírra és megmérjük egy osztás mekkorának látszik, ebből számolható a nagyítás. Tehát ha pl 1cm-t mérünk akkor a nagyítás 100x mivel az 1cm osztva 0,01 cm-vel ( 10 mikron ) az 100. Nagyítónál egyszerűen a fókusztávval el kell osztani a 250 mm-t.
2021. jún. 9. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A nagyítás nem a "lencsére jellemző" tulajdonság, hanem az optikai rendszeré, ahol a lencse fel van használva. Egy gyűjtőlencsével lehet egyenes állású nagyított virtuális, illetve fordított állású nagyított vagy kicsinyített valós képet is létrehozni. A nagyítás függ a kép/tárgy távolságtól és a lencse fókusztávolságától (ezek persze nem függetlenek hanem a leképezési törvénynek engedelmeskednek).


Amennyiben a rendszered valós (=ernyőre kivetíthető) képet tud létrehozni, úgy jó megoldás amit a 3-as válaszol írt, hogy veszel valami ismert nagyságú tárgyat és egyszerűen leméred hogy a kép hányszor lesz nagyobb.


A szimpla, egy lencséből álló nagyítók nagyítását az ember közelnézési távolságára adják meg az alábbi módon:

nagyítás = 250 mm / f

ahol f a lencse fókusztávolsága.

(Egy lencse fókusztávolságát le tudod mérni például úgy, hogy leméred hogy milyen távolságra képez le egy igen távoli tárgyat, pl a napot)


Tehát ha egy lencse kb 25mm távolságra ad éles képet egy távoli tárgyról, akkor 250mm/25mm = 10x a nagyítása amit megegyezés szerint ráírnak.

2021. jún. 9. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Hát most én konkrétan egy távcsőre vagyok kíváncsi. 20x50 van ráírva, és nem hiszem. Ha elképzelem, hogy azt amit nézek azzal meg anélkül, ha anélkül látnám akkorának, akkor az se 1000x nagyobb.
2021. jún. 10. 09:10
 6/9 A kérdező kommentje:
Inkább 10x.
2021. jún. 10. 09:13
 7/9 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hogy távcsövekre is igaz-e, de mikroszkópokról hallottam olyat, hogy marketing célból játszanak a nagyítással, és szakasz helyett területre adják meg (mert így nagyobb számot lehet ráírni).
2021. jún. 10. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Csillagászati távcső vásárlási útmutató [link]

"Távcsövek legjellemzőbb paramétereTanácsok kezdőknek

A csillagászati távcsövek legfontosabb paramétere az objektív átmérő. Minél nagyobb az átmérő, annál nagyobb teljesítményű a távcső, illetve annál nagyobb élményt nyújt a megfigyelés. Nagyobb átmérő több fényt gyűjt a szemünkbe, így annál halványabb égitesteket, és apróbb részleteket is megpillanthatunk vele (pl. galaxisok spirálkarjai). Az átmérő a felbontóképességet is befolyásolja, minél nagyobb, annál részletgazdagabb képet kaphatunk pl. a Hold és bolygók felszínéről.


Mit mondanak a számok?

A távcsövek optikai paramétereit mindig egyféleképp adják meg, típustól függetlenül. Ha azt látjuk, hogy pl. 200/1000, az 200 mm-es objektív átmérőt jelent 1000 mm-es fókusztávolság mellett, melynek a nyílásviszonya (vagy fényereje) a két szám hányadosa, tehát f/5.


Milyen nagyítású a távcső?

Minden csillagászati távcsőnek van egy ideális nagyítástartománya, melyen belül a különböző fókusztávolságú okulárok cseréjével állíthatjuk be a kívánt nagyítást. A nagyítást úgy kapjuk meg, hogy a távcső fókuszát elosztjuk az okulár fókuszával. Tehát egy 1000 mm-es fókuszú műszer egy 10 mm-es fókuszú okulárral 100×-os nagyítást ad. Általánosan elmondható, hogy

egy távcső javasolt maximális nagyítása az objektív mm-ben mért átmérőjének a kétszerese, ideális körülményeket feltételezve.


A legnagyobb nagyításról

A távcsövek a nagyítástartománya egy javasolt (optimális) érték. Érdemes tudni, hogy bármelyik távcsővel elérhető több erezszeres nagyítás is, ha a megfelelő kiegészítőt használjuk (okulár és barlow lencse) - ez azonban teljesen felesleges. Túlzott nagyításokon a kép életlen lesz, és semmivel sem látunk apróbb krátereket a Holdon, vagy halványabb égitesteket, mint egy ideálisan beállított nagyításon, ahol sokkal szebb és élvezetesebb látványt kapunk.


Miért nem mindig a legnagyobb nagyítás a legjobb?

Minél nagyobb nagyítást használunk, a távcsőben annál halványabb lesz a kép. Ezért halvány, vagy nagyobb látszó méretű objektumoknál (pl. ködöknél, galaxisoknál) legtöbbször a kis, vagy közepes nagyítás a legjobb. Kettőscsillagokhoz, a bolygók és a Hold apró részleteinek megfigyeléséhez a nagyobb nagytások jobbak, ám az elméleti (ajánlott) maximum nagyítást befolyásolja a légköri turbulencia. Ha turbulens légkörünk (szeles, frontos idő van), akkor már ezen a nagyításon is homályosabb, életlenebb lehet a kép, ezért az épp kihasználható maximális nagyítás erősen függ a körülményektől is."


Tanácsok csillagászati távcső vásárlás előtt [link]

A csillagászati távcsövek típusai [link]

Távcső "kisokos" Távcsővásárlási tanácsok [link]

2021. jún. 10. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Marci71 ***** válasza:
100%
Turista távcsövön a 20x50 azt jelenti 20x a nagyítás és 50 mm az objektív átmérője (ez a fényerő befolyásolja).
2021. jún. 10. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!