Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mikroszkop nagyitasa most...

Mikroszkop nagyitasa most 1000x vagy 400x?

Figyelt kérdés
Lencse WF25X es 40X objektiv. Ugy tudom ossze kell szorozni, ami 1000. De a kezikonyv 400-at ir maximumnak?!
2021. ápr. 12. 17:57
 1/5 anonim ***** válasza:
Elképzelhető, hogy nem fog tudni fókuszálni 400x-nál nagyobb nagyítással.
2021. ápr. 12. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
65%
Ha a kézikönyv annyit ír, csak annyit tud.
2021. ápr. 12. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 sadam87 ***** válasza:
100%

Az objektív határozza meg a maximális felbontóképességet. Ha túl nagy nagyítású okulárt használsz hozzá, akkor a kép ugyan nagyobb lesz, de nem látszik rajta több részlet (életlen lesz). 40x objektíveknél általában 10x nagyobb nagyítású okulárt nem éredemes használni.

De biztos rajta van az onjektíven a numerikus apertúra (NA) érték. 40x nagyítású objektíveknek leggyakrabban ez az érték 0,65 szokott lenni. Az azért valószínűleg már elég homályos képet adna 1000x nagyításon. Itt például azt írják, az optimális nagyítás a numerikus apertúra 500-1000-szerese.

[link]

Tehát 650-szeres nagyítás fölött valószínűleg már elég homályos képet kapnál.

2021. ápr. 12. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Marci71 ***** válasza:
84%
Teljesen jól tudod , a kettő szorzata a nagyítás. A kézikönyv tévedhet... Az más kérdés hogy ez mint előttem írták üres nagyítás, tehát a mikroszkóp felbontóképessége nem indokol ekkora nagyítást. Ha van kisebb nagyítású okulár én azt használnám. Ha nincs kondenzor a mikroszkópon akkor egyébként sem célszerű 400x nagyítás fölé menni, mert a megfelelő felbontáshoz megfelelő apertúrájú megvilágítás is kell.
2021. ápr. 14. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
400x
2021. ápr. 28. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!