Űrhajóval lehet tolatni?Ha megállok vele az űrben, hogy tudok vele fordulni?
Ezt is megtanítják az űrhajóvezetői iskolában. Köztudott, hogy az űrhajóvezetés engedélyhez kötött, sajnos a B-s jogsi kevés hozzá, ezért el kell végezni.
Addig meg számodra mindegy.
Troll szaga van a kérdésnek, de azért válaszolok rá normálisan.
Az űrhajók nem úgy viselkednek, mint a földi járművek. Először is nem kell folyamatosan járatniuk a hajtóművet, hogy haladjanak, hiszen nincs közegellenállás, ami lelassítaná őket. Egyszer fellövik őket egy adott pályára, és azon a pályán fognak keringeni addig, amíg valami (például egy égitest gravitációja) le nem téríti őket róla.
"hogyan manővereznek oldalra kanyarodáskor?"
Ha valamilyen kisebb pályamódosításra van szükségük, akkor ahhoz apró rakétamotorokat használnak. Olyat viszont nem csinálnak, mint az úton a kocsi, hogy mennek egy irányba és egyszercsak kanyarodnak mondjuk 90 fokot. Két okból nem: először is eleve úgy lövik fel őket, hogy pontosan a kívánt pályára álljanak és abba az irányba menjenek amerre kell; másrészt pedig egy ilyen drasztikus pályamódosítás rengeteg üzemanyagba kerülne, az űrhajó pedig csak pontosan annyi üzemanyagot akar magával vinni, amire szüksége van a cél eléréséhez és egy grammal se többet.
"Űrhajóval lehet tolatni?"
Úgy lehetne megfordítani, hogy a haladási irányába fordítja a hajtóművét, majd pontosan addig működteti, amíg a pályamenti sebessége eléri a nullát. Legalábbis egy képzeletbeli űrhajó, ami az abszolút semmi közepén, minden égitesttől végtelen távol végezne egyenes vonalú mozgást, így tudna megfordulni. A valóságban minden űrhajó kering valamilyen égitest (például a Föld) körül. Ha megállítod az űrhajót (azaz lenullázod a pályamenti sebességét), akkor se fog egy helyben állni, mert hat rá a központi égitest gravitációja, ami az égitest felé fogja húzni. Magyarul az álló űrhajó beleesne az égitestbe, aminek a vonzáskörzetében éppen van.
Azok az űreszközök, amik látszólag nem mozognak, mert például geostacionárius pályán vannak, vagy épp egy Lagrange-pontban tartózkodnak, azok is csak egy adott vonatkoztatási rendszerből nézve mozdulatlanok. Például a geostacionárius pályán lévő műhold innen a Földről nézve nem mozog, mindig az égnek ugyanazon a pontján van. A Holdon álló megfigyelő viszont azt látná, hogy hozzá képest igenis mozog az a műhold, csak pont olyan ugyanolyan szögsebességgel kering, mint ahogy a Föld forog, ezért mindig a bolygó ugyanazon pontja fölött marad.
Ha érdekel ez a téma, javaslom hogy próbáld ki a Kerbal Space Program nevű játékot, vagy nézz róla videókat a youtube-on. Egyszerűsít dolgokat, de az űrhajózás alapjait szerintem jól átadja.
Lehet.
Kormány nincs, illetve a kormánylapát az űrben nem működik. Rakéták vannak, mindenféle, és azok tudnak hajtani, vagy forgatni.
#4 rendes tőled, hogy így kifejtetted.
Egy szemléletes - bár rendkívül leegyszerűsített - példát hozzátennék, miszerint, ha légüres térben el akarunk jutni egy másik csillaghoz, akkor az út első felében megy a hajtómű, az út másik felében, pedig meg kell fordítani az űrhajót és ugyanúgy járatni hajtóművet, hogy le tudj lassítani, mire odaérsz, mert egyébként a sebességed megmarad és elhúznál a célpont mellett, mint egy röpke fénysugár :). Nagyon le van ez így egyszerűsítve, de az elv benne van.
Elméletben létezik "térhajtómű", de az nagyon nagyon sci-fi. Szóval a filmekben látott vadászgép-szerű manőverek totál kamu manőverek, legalábbis a jelenlegi technológiai szinten.
"nyilván bonyolultabb kicsit mint a targoncázás de ez ne vegye kedvedet"
"Szerinted a párhuzamos parkolást hogy csinálják az űrben?"
Köszi! Feldobtátok a napomat!
"Űrhajóval lehet tolatni?" Fék, kuplung kiold, nullára lassul, és rükvercbe tesz. Aztán gázt ad. Ha a tükrök jól vannak beállítva, nem trafálsz el egy műholdat sem.
"Ha megállok vele az űrben, hogy tudok vele fordulni?" Tükörbe néz, indexel, egyesbe teszed, és felengeded a kuplunngot, vmint gázt adsz. Az űrben nem csak jobbkéz szabály van, de a felülről jövőnek is elsőbbsége van! Ha ezek a dolgok túl komplikáltak neked, keress egy körforgalmat a megforduláshoz. A Szaturnusz körül van a legközelebbi.
"Kormány is van benne, vagy hogyan manővereznek oldalra kanyarodáskor?" Egy sugárnyalábbal ellököd magad a legközelebbi égitesttől.
Ne felejstd el kirakni az űreszközödre a tanulóvezető matricát!
Ne menj túl közel a Lófej-ködhöz! Harap.
Mindig legyen nálad egy marmonkanna foton arra az esetre, ha kifogyna a tankból.
Hogyne... Csak egy cseppet (ki6aszottul) gazdaságtalan lenne a megálmodott végcélt - amire föl a kínkeservvel kigazdálkodott űrhajó létesült - mindenféle átgondolatlan cikkcakkokkal elérni.
Mit gondolsz, mi üzemanyagba/pénzbe kerül egy űrhajót felgyorsítani, vagy éppen lelassítani? Mindegy is melyik, mert attól függ mihez nézzük, lényeg, hogy változtatni a haladásán. Még azt is úgy csinálják, hogy másik égitest gravitációjával "parittyáztatják". És hiába fordulna meg, akkor is ugyanabb az irányba száguldana, csak seggel. Nincs az a fellőhető sok tonna üzemanyag, hogy az csak úgy irányt váltson. Ha jön egy bolygó, akkor annak gravitációját felhasználva tudnak irányt módosítani. Azt viszont évtizeddel előbb megtervezték, hogy mikor fog ott bolygó jönni. Ha nem jön, hát megy ki az űrhajód a Naprendszerből a jóéletbe... Akkora energia kéne visszahozni, mint amennyivel a Földről kilőtték. De a Földön könnyű nagyokat lövöldözni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!