Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az átmérő jele a ø. Hogyan...

Az átmérő jele a ø. Hogyan olvassuk?

Figyelt kérdés
Fí, áthúzott nulla, esetleg valami más?
2021. máj. 23. 14:00
 1/7 anonim ***** válasza:
95%

Átmérő. Így kell kiolvasni.

Magának a jelnek szerintem nincs külön neve.

2021. máj. 23. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
92%

Esetleg ejtheted "ö"-nek, mint a dánok, norvégok :) Csak senki nem fogja érteni miről beszélsz :)

Ja és szerintem az nem áthúzott nulla, hanem áthuzott kör. 0 vs o.

2021. máj. 23. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
A középiskolai műszaki rajz tanárunk, akinek matek volt a másik szakja, fi-nek mondta. A gépészmérnök végzettségű másik tanárunk ezen teljesen kiakadt. Szerinte is átmérő a helyes, ez nem a fi betű.
2021. máj. 23. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Valóban a szakrajzosok a terveken szokták fi-nek mondani, ez a görög abc 24. betűje, pontosabban a nagy fi, mert a kicsi nem pont ilyen.

A gépészek viszont mindenhol átmérőnek olvassák.

2021. máj. 24. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
74%

Nekem, gépészként elég idegen a "fí" kiejtés.

Ha már egybetűzni akarunk, akkor a már elég nemzetközi diameter (vagy német Durchmesser) alapján a "dé" a méret elé mondva sokkal praktikusabb.

A jelölés eredete simán az átmérő rajzi jelölésének a vázlata, nem a görög betű, szóval "fí"-nek elsőre is tuti olyan nevezte, akinek fingja sem volt, honnan ered a jel.


Gépészetben a jelek értelmének nem ismerete és úgy kiolvasása amúgy is a laikusok humoros jele.


"Te Józsi, mi a fene az a mioxi furat?"

"Az M10x1, te idióta."

2021. máj. 25. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nincs külön kiejtése, mert ez egy jelölés, nem egy betű, amit ki lehetne ejteni. Pl a műszaki rajzon a méretet jelölő kétvégű nyilat hogy olvasod ki, vagy minek ejted? Szerintem ez is ugyanaz. Az átmérő jele, tehát kiolvasva átmérő. A nyíl meg pl. hossz.
2021. máj. 29. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A szorzás és az osztás jelet minek olvasod? Vagy a százalékot?
márc. 22. 05:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!