Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit gondoltok erről?

Mit gondoltok erről?

Figyelt kérdés
Nemrég egy kísérlet keretein belül emulálták (“feltöltötték”) egy patkány “tudatát”(?) egy számítógépre. Szerintetek ha eljut odáig a tudomány és a technológia, akkor ezt alkalmazzák majdebereken is? Még érdekesebb kérdés, hogyha feltöltik egy ember tudatát, és visszatöltik azt egy másik testbe, akkor gyakorlatilag az emberiség eléri a halhatatlanságot? Sokan azt mondják, hogy ezzel elvesztenék az ember mivoltukat. Vélemény?
2021. ápr. 29. 10:59
1 2 3
 21/22 A kérdező kommentje:
#15 eddig a 8-as,9-es,12-es és 13-as atott csak viszonylag korrekt választ, a többi csak vagy “ez kamu”, “ez hülyeség” választ adott. A fenti 4 válaszolónak köszönöm a válaszokat utólag is!
2021. ápr. 29. 18:24
 22/22 2*Sü ***** válasza:

Lehet viselkedéseket bizonyos szempontból szimulálni/emulálni. Mondok egy példát, egy távirányítós autó egész jól utánozza a valódi autót, gurul, kanyarodik, gyorsul, lassul, stb… A gyereknek nézőpontjából, aki játszik vele, ez bőven elég. Csakhogy a távirányítós játékautóban valószínű nincs differenciálmű, kardántengely, nem belső égésű motor hajtja, nincs benne karburát, de nincs benne sebességváltó, pedál, de ablaktörlő sem. Rengeteg szempontból egészen máshogy működik a játékautó, mint az igazi. De a gyerek szempontjából a különbség persze lényegtelen.


Egy patkány viselkedését is lehet szimulálni. Nem az a komplex folyamat zajlik le ilyenkor a szimulációban, mint a tényleges agyban, de adott szempontból lehet meggyőző az utánzás. Valószínű valami hasonlóról lehet szó abban az eredeti – általad még mindig nem linkelt – írásban, amit te egészen máshogy értelmeztél.


~ ~ ~


Az emberi agy kb. 80-90 milliárd neuront tartalmaz. Ha minden neuronnak egy bájt felel meg, akkor ez 80-90 GB-nyi adat lenne. Csakhogy az agy nem egy statikus valami, az agy működése szempontjából sokkal jobban számítanak az agysejtek közötti kapcsolatok (szinapszisok). Az emberi agyban ebből billiárd nagyságrendű van. Mivel a számítógép processzorának fix a huzalozása, ezeket logikailag lehetne csak modellezni, ha egy szinapszist egy bájttal írunk le – ami egyébként édeskevés a szinapszisok működésének komplexitásához –, akkor az 1000 TB-os nagyságrendű adat. És ahhoz, hogy ez ne csak az agy pillanatnyi állapotát írja le, hanem a működését valós időben modellezze is, másodpercenként nagyon sokszor kellene sok-sok terrabájtnyi adattal számolni. (Nota bene az agy nem órajelre megy, a működése analóg.)Erre még a legnagyobb szuperszámítógép is édeskevés lenne.


Egy patkány agyában kb. 200 millió neuron van, ami kb. 500 milliárd szinapszist jelent. Ez adatmennyiségre nem olyan sok, de ez alapján még valós időben működtetni is ezt a szinapszisrendszer modellt, arra még mindig nem elég a legnagyobb szuperszámítógép.


És nem is ez a legfőbb probléma, hanem az, hogy egyszerre – max. pár milliszekundumnyi idő alatt – kellene az összes neuron állapotát beolvasni, illetve pontosan kellene felmérni az összes létező szinapszist. Nos… Ettől még igen-igen messze vagyunk, egy ilyen művelet nem idén, de nem is a következő évtizedekben fog megtörténni, az biztos.

2021. ápr. 30. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!