Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mitől függ, hogy egy oltás...

Mitől függ, hogy egy oltás (bármelyik betegségre) mennyi ideig ad védettséget?

Figyelt kérdés

Vannak olyan betegségek, amiken miután gyerekkorban átesik az ember, vagy oltást adnak neki, utána évekig/évtizedekig védett maradhat. Influenzánál vagy most a koronavírusnál, vagy néhány más kórokozónál is viszont sokkal rövidebb ideig. Pár hét/hónap, fél év csupán.

Mik az okai ennek?



2021. ápr. 15. 19:44
 1/3 anonim ***** válasza:
92%

Az influenázánál azért, mert ott eleve nem feltétlen az épp aktuálisan fertőző vírus ellen adják az oltást, hiszen az gyorsan mutálódik, hanem az előző szezonban fertőző vírusból fejlesztik ki az oltást az éppen aktuális vírus ellen. Nagyon erős túlzással az előző évi vírusból "megjósolják" milyen lesz a következő évi. Ezért se ad 100%-os biztonságot, védettséget az influenza oltás.

A covid is ugyanúgy gyorsan változik.

Az viszont tény, hogy vannak oltások, amiket egyszer kell beadni és évtizedekig véd, másokból 2-3 emlékezetető oltás kell. Hogy mi az oka jó kérdés. Hátha valaki tudja.

2021. ápr. 15. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 sadam87 ***** válasza:
88%

Itt írtam egy választ, ami ennél a kérdésnél is releváns lehet (de pontosan én sem tudom, csak pár ötletet, lehetőséget írtam).

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

2021. ápr. 15. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A vírusok nem egyformák, többféle ódon lehet őket csoportosítani.

Sajnos szakszerűen most nem tudom ezt leírni, de felvázolni ilyen terjedelemben is lehet.

Eleve nem mindegy, hogy a vírus genetikája DNS, vagy RNS alapú e, az RNS kevesebb bázispárból áll, talán kétezerből, (amíg a másiknál ez a szám milliós) és könnyen keletkezik benne másolási hiba, a DNS stabilabb. Az RNS fajta főleg növényi vírus. A vírusoknak, víruscsaládoknak különböző a felépítése, szerkezete, alakja, részben a működésükben is vannak különbségek, ez alapján is osztályozzák őket és bár megfigyelhetőek hasonló jelenségek közöttük, vannak egyedi, fajspecifikus megnyilvánulásaik mind alakra, mind a genomra, mind a hatásmechanizmusokra értve, így a lehetséges mutációik is mások.

A vírusok nem osztódással szaporodnak, hiszen sejtjük nincs, hanem a gazdasejttel készíttetik el az alkatrészeiket és az összeszerelés is változó az egyes típusoknál és emiatt a genom stabilitása is különbözik, még rekombinációra is van egyes esetekben lehetőség, amikor egyszerre két különböző fajta vírus fertőz meg egy sejtet és a kettő genetikai anyaga összekeveredik, létrejön egy harmadik, egy teljesen új vírus, de persze ezeknek kompatibilisnek kell lennie valamennyire, igaz, ez már nem kifejezetten a mutációk körébe tartozik, de jól mutatja, mennyi lehetősége van a vírusoknak a változásra, egyes fajtáknak több, másoknak kevesebb.

Lényegében az oltások hatása, hogy mennyi ideig akadályozza meg a betegséget, meddig tud védettséget adni, az a vírustól függ, mennyire változó, mennyire virulékony.

2021. ápr. 15. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!