Mekkora a nagyítása a világ legnagyobb felbontású távcsövének?
Gondolom, a VLT (Very Large Telescope) a világ legnagyobb felbontású teleszkópja. A 4 darab teleszkópból álló rendszer szögfelbontása 0,002 ívmásodperc:
A kérdésem az lenne, hogy ez mekkora nagyításnak felel meg?
A távcsövek nagyítása változtatható, az objektív és az okulár fókuszának a hányadosa.
N = F/f
Az objektív átmérője és ezzel a felbontása és a fénygyűjtő képessége az más kérdés, megjegyzem a felbontóképesség határán túli nagyításokat szoktunk alkalmazni, még akkor is,ha ez már un. üres nagyítás és nem jön elő új részlet, hogy ne fáradjon ki az ember szeme az apró részletek különválasztásával.
Még annyit hozzátennék, hogy csillagászati távcsőről lévén szó, nem csupán a nagyítás a fontos, hiszen bármekkora is a nagyítás, egy távoli csillag képe pontszerű marad, hanem főleg a fénygyűjtő képesség. Ezt viszont ha tudják mechanikával biztosítani, hogy a Föld forgása miatt az objektum ne másszon ki a képből, lehet fotózással növelni, meghosszabbított exponálással, mert akkor több idő alatt több fényt gyűjt össze a rendszer.
Sajnos nem tudom, hogy a VLT objektívjainak mekkora a fókusztávolsága, így nem lehet kiszámolni az elvileg elérhető nagyítást, de meg kell jegyeznem, az extrém nagy nagyításoknál mindenképpen figyelembe kell venni a légkör nyugtalanságát és az optika esetleges legcsekélyebb hibái is előjönnek ekkor, így az, hogy milyen nagyítás érhető el a távcsővel és valójában mi az, ami használható, az biztosan különbözik.
"Még annyit hozzátennék, hogy csillagászati távcsőről lévén szó, nem csupán a nagyítás a fontos, hiszen bármekkora is a nagyítás, egy távoli csillag képe pontszerű marad, hanem főleg a fénygyűjtő képesség."
Azért ne bagatellizáljuk el, nagyon fontos a felbontás. Lehet, hogy a legtöbb csillag pontszerű, de pl. a pályájuk nem az (az egyik fő kutatási terület, amire a VLT-t használták, a Tejútrendszer közepén levő fekete lyukhoz nagyon közel keringő csillagok pályájának kimérése). Másrészt a legnagyobb látszó átmérőjű óriáscsillagokat a VLT nem pontszerűnek, hanem kiterjedéssel rendelkező objektumnak látja, újabb és újabb ehhez kapcsolódó felfedezésekről érkeznek hírek
(pl. az Antares esetén egy durva térképet is sikerült készíteni arról, hogy a látszó felület melyik részén mekkora sebességgel áramlik az anyag)
Ha jól értem, a VLT Unit távcsövek fókusztávolsága függ attól, milyen módban használják. Ez alapján a Cassegrain módban 108,8 méter, Nasmyth módban 120 méter a fókusztávolságuk.
Ugyanakkor a nagyítás nem igazán értelmezhető náluk, hiszen ezeket a távcsöveket nem szokták vizuális megfigyelésre használni. Pláne nem interferométer módban, ahogy a 0,002 szögmásodperc felbontás értendő. Fotografikus távcsőhasználatnál pdeig nem szoktak nagyítást meghatározni. (De ha azonos méret a szenzor, akkor a nagyítás egyenesen arányos a lencse fókusztávolságával. Tehát ha a fenti adatok helyesek, akkor a VLT távcsövek egy 1 méteres fókusztávolságú távcsőnél 120x nagyobb nagyítású képet tudnak készíteni.)
Az optikai interferométerek közül egyébként a CHARA Array képes a legnagyobb felbontású képek (200 mikroszögmásodperc) készítésére (a fényereje viszont jóval kisebb a VLT-énél).
#2
"az extrém nagy nagyításoknál mindenképpen figyelembe kell venni a légkör nyugtalanságát"
A VLT távcsövek adaptív optikával vannak felszerelve, így nagyrészt kompenzálni tudják a légköri turbulenciák hatásait.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!