Honnan tudták az ókori emberek h xy közet pl réz, vagy ón? és a felszinen voltak ezek a közetek? És ha ma keresgélek kavicsokat elképzelhetö hogy az éppen egy ilyen érc?
Bocs de ebből nem értek semmit:S
Tul zavaros a kérdésed...
A fémeket úgy fedezték fel, hogy a tűzrakóhelyen az egyik kőből kifolyt a fém. Jobban megnézve a köveket, kísérletezéssel határozták meg, hogy melyik kő érc, és melyik nem. Aztán a mesterek titkos tudományként adták tovább, hogy melyik kőből lehet fémet olvasztani.
Amelyik fémből van termésfém, azt korábban fedezték fel. Így az ember korán felfedezte az aranyat, az ezüstöt, a higanyt, a rezet. Ezekből te is találhatsz, de nagy szerencse kell hozzá.
"ha most kisétálnék egy hegyre, vagy tengerpartra és ott találhatnék érceket?"
Vannak is akik ásványokat gyűjtögetnek. Pld ilyen szép aranyszínű a rézérc a pirit.
"Arany színű rézérc a pirit."
Ne haragudj de eléggé el vagy varázsolva. A pirit (FeS2), a legközönségesebb vas-szulfid ásvány. Honnan veszed, hogy ez rézérc. Ráadásul a színe is fakó, nem úgy az aranynak. Esetleg a kalkopirittel kevered: (CuFeS2)
Az utolsónál a pont. A piritnek köze nincs a rézhez.
Amúgy az ókori emberek nem tudták, hogy az az ón nevet fogja viselni sok év múlva! :D
Tudták, hogy nézni, hogy lehet kitermelni és, hogy mire lehet használni és hogyan.
Fokozatosan jöttek rá, először a rézkorszak, majd később a bronz, vaskorszak. Könnyítette helyzetüket, hogy akkoriban még találtak felszíni, illetve ehhez közeli fejtési lehetőséget, de ezeket már régesrég kibányázták.
Az ércképződés lehet magmás, amikor a lávából kiválnak először a nehézfémek, később az alacsonyabb hőmérsékleten olvadók. Tudomásom szerint lehet még üledékes, amikor az erózió folytán a folyókon keresztül tengerbe került a fém és ott lerakódott, majd később a tenger eltűnhetett róla.
Délafrikában az aranyért manapság több km mélyre kell lemenni, keszonozás, ipari szellőztetés, stb... szükséges, de még így is csak pár órát dolgozhatnak, annyira nehezek a munkakörülmények.
Honnan tudták?
A késői kőkorszak végén feltehetőleg több helyen ismerték a rezet, nyilván tábortüzek körüli kövekből olvadhatott ki a fém, amit elkezdtek valahogyan használni és hasonló kőzeteket kerestek.
Az eljárások igen titkosak voltak, de viszonylag mégis hamar elterjedtek, mert több helyen, különböző időben feltalálták őket.
A hettiták hadi sikerei a vaskorszak kezdetén ennek a következménye, hiszen Babilonban és Egyiptomban még bronzfegyverek voltak, míg ők már vasat alkalmaztak.
A titkokat időnként ellopták, de pl.: az acélkardot feltalálták Toledóban, Damaszkuszban, sőt a Japán Birodalomban is.
[link] korszak
Kereshetsz fémtartalmú kőzetet, de bizonyos ismeretekre szert kell tenned.
Az ércképződés ennél egy kicsit azért bonyolultabb folyamat. Azt eltaláltad, hogy léteznek olyan üledékes telepek amik hasonlóan jönnek létre mint ahogy leírtad.
A magmás ércesedésnek van egy fajtája, amikor a magmából a főkristályosodás előtt elkülönülnek az ércásványok.
Ezt hívják magmás szegregációnak. Ez az ortomagmás gravitációs és szulfidos telepekre jellemző. Részletekbe nem érdemes bele menni.
Azonban van még egy pár ércképző folyamat.
Pl:
-Laterálszekréció
-Hidrotermális folyamatok
-Metamorf folyamatok
-Magmás kristályosodás (nem összetévesztendő a szegregációval)
-Reziduális ércdúsulás
-Exhaláció
-Szupergén ércdúsulás
-Torlatképződés
Ezek csak az ércképző folyamatok, de abba ne is menjünk bele, hogy hányféle érc telep típus létezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!