Mi történne a vasgolyókkal?
Tegyük fel, készitünk egy gyűrűt a Föld körül, mondjuk 10.000 km-es sugárral. Tegyük fel, hogy itt tökéletes vákuum van (tudom, hogy nincs, de tegyük fel). (Meg tegyük fel, hogy ez a gyűrű ott is marad, meg ilyenek.)
Ennek a gyűrűnek a belső, a Föld felé néző ivén van két párhuzamos vájat, egymástól 3 cm-nyire. Mindkettő végighúzódik a gyűrű belső ivén, körbe a Föld körül.
Tegyük fel gyémántból készült, kemény és kopásálló, idealizálva 0 gördülési ellenállással. Ezekbe a vájatokba belehelyezünk két acélgolyót, és meglükjök, egyiket az egyik, a másikat az ellenkező irányba. Az acélgolyók mérete 1,4999... cm, tehát ha egymás mellett haladnak el, akkor nem ütköznek össze, de nagyon-nagyon közel vannak egymáshoz.
Még azt tegyük fel, hogy ez a gyűrű körbe végig elektromágnesekkel van sűrűn megpakolva, amelyek képesek vonzani, tehát gyorsitani az acélgolyókat.
Na most, hogy kész ez a modell, a golyókat elkezdjük gyorsitani, közben egy kör alatt két alkalommal elhaladnak egymás mellett. A pályára nem kerül semmilyen törmelék, vagy akármi, a vájat végig ideálisan egyenletes, tehát elvileg sosem érintkeznek egymással. A gyorsitásra akármennyi időnk rendelkezésre áll.
Mi történik akkor, ha a golyók sebességét 0.99c-re emeljük? És ha hatkilencesre? Nőni fog közöttük a gravitációs vonzóerő annyira, hogy egymásnak rántsa őket?
Tehát akkor az a kérdés, hogy ha egy tárgy sebessége nő, akkor nő-e vele a gravitációja is?
A válasz: nem.
"Traveling at high speed does not affect your mass, even in Einstein's theory of Special Relativity. For some reason, pre-college teachers, popular science books, and older physics textbooks claim that objects gain mass when they are traveling at higher speeds. This claim is wrong. If you define something called "relativistic mass" that is completely different from regular mass, then this claim could be made to look true. But doing so is very confusing and misleading. Today's physicists no longer treat the motion energy of an object as "relativistic mass" because doing so is misleading. When an object gains speeds, the entity that it gains is called "kinetic energy", even in Special Relativity. The total energy of a moving object is therefore its rest energy plus its kinetic energy...."
A probléma jóval összetettebb annál mintsem hogy egybites választ lehessen adni rá. Tehát egy kategorikus "nem" biztosan nem a jó válasz.
Egy nyugalomban lévő és egy mozgási energiával rendelkező test paramétereiből számolható stress-energy tenzor (bocsánat, nem tudom van-e magyar neve) különbözik, tehát az általuk okozott téridő görbület sem azonos. Ilyen értelemben van "gravitációs" hatása a relativisztikus tömegnek.
Ugye ha ez nem lenne, pl nem lenne lényeges különbség az álló és a forgó fekete lyukak tere között (Schwarzshild és Kerr megoldások).
A kérdés elég furcsa kontextusban tárgyalja a problémát. Ugye ha nincs súrlódás meg semmi, akkor már a nyugalmi tömeg okozta gravitáció miatt össze fognak ütközni egy idő után. Minek a feladatba egy bolygó a sín belsejébe? Miért kell egyáltalán sín? Miért nem jó két, párhuzamosan haladó tömegpont ?:D Minél egyszerűbb a modell, annál könnyebb az alapjelenségre fókuszálni.
3-as: a fekete lyuk elméletben gravitációs anomália,a gyakorlatban nem az,ne hozd példának,mert megtévesztő.
Az első két mondatod hibátlan.
Kérdező:
-tegyük fel,hogy az egymással ellentétes irányban haladó vasgolyókat gyorsító elektromágnesek akkor sem befolyásolják az ellentétes irányú vasgolyót,ha a hatkilencesig gyorsítja az ő vasgolyóját,
-és tegyük fel,hogy abban a pillanatban amikor a gyorsítás mértéke eléri azt a pillanatot,hogy a két vasgolyó centrifugális saját tömege meghaladja a pályaelhagyási kritikus értéket,akkor sem befolyásolja sem a saját vasgolyót,sem az ellentétes irányú vasgolyót,
ez esetben belátható hogy ütközés és pályaelhagyás lesz ebből,amennyiben nem elég mély a vasgolyókat pályán tartó vájat.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!