Konyhai teflon edénybe véletlenül beleolvadt egy fehér, habosított polisztirol zöldségtálca, hogyan, mivel tudom belőle eltávolítani?
Hanyagság miatt a teflon edény tetején felejtettem egy habosított polisztirol tálcát, amiben egyes zöldségeket árusítanak. A teflon edény alatt véletlenül bekapcsolva maradt a gáztűzhely egy lángterelővel, a legkisebb lángon, így a polisztirol tálca beleolvadt és belefolyt a teflonedénybe, alaposan hozzáragadt. Szerencsére nem gyulladt ki.
Talán a kémiai összetételüknél fogva, de gyakorlatilag összegyógyult a két anyag, a teflon és a polisztirol, lapos végű fakanállal képtelenség levakarni. Főzésre vagy valamilyen oldószerre gondoltam. Ti mit javasoltok?
Azt értsd már meg, hogy magába a teflonba megy bele a vegyszer meg a müanyag, azt sem a napfény nem szedi ki, se a mosogatószer.
Mellesleg az oldószerek, aceton erösen rákkeltö, ahogy a polisztirol is, szóval úgy nem árt, hogy egyszer használod és mindenki holtan esik össze, de egy diö után mindenki tele lesz ezekkel a káros anyagokkal.
Tisztelt Edit! Úgy tűnik ragaszkodsz az edényedhez, és nem engedsz a "Cepter maffiának", nem akarsz újat venni.
A rendes teflonba nem ivódik bele semmi oldószer, legfeljebb ha gyenge minőségű, vagy kopott, karcos.
Az aceton forráspontja 56,3 °C , tehát melegítéssel megnyugtatóan eltávolítható.
Szabadban néhányszor forró vizet öntesz bele. Vagy szólsz a párodnak:
- Rezső, vidd ki az erkélyre a villanyrezsót!
Bocs, ez egy troll szóvicc volt!
Az UV-sugarak közvetlenül is bontják szerves anyagokat, de a javát az ózon oxidálja. Igaz, az ózon is az UV sugárzás hatására képződik.
Ha nem így lenne, még mindig a levegőben keringene a dinoszauruszok hónaljszaga.
*
Az aceton bűnlajstroma:
A gőze irritálja a szemet, és a légutakat, bódító, narkotizáló hatású. Nagyobb mennyiségben idegkárosodást, máj, és veseproblémákat okoz.
A rákkeltő hatást viszont tagadja, és kikéri magának.
#12 Válaszadó! Nem értek veled egyet, de nem nyomtam pirosat. Ha félsz a vegyszerektől az a te dolgod. Vannak anyagok melyektől a vegyészek is tartanak, tallium, plutónium, dimetilhidrazin (rakéta hajtóanyag), de az aceton ezeket meg sem közelíti.
Sőt az emberi anyagcsere során is képződik egy kevés aceton ( és még néhány egyéb keton) , de a máj ezeket gyorsan átalakítja. A probléma akkor van, ha kívülről sok kerül be, vagy valami betegség ( pl. súlyos cukorbetegség ) miatt sok aceton képződik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!