Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell kiszámolni, hogy...

Hogyan kell kiszámolni, hogy milyen hőmérsékletűre melegszik fel egy ellenálláshuzal?

Figyelt kérdés
Mondjuk szobahőmérsékleten egy 20 cm hosszú, 0,5 mm átmérőjű nikróm vezeték megtáplálva egy 9V-os elemmel? (Polisztirol vágót szeretnék készíteni, ahhoz kellene.)

2016. szept. 10. 19:02
 1/6 Walter_Dornberger ***** válasza:
50%

9 voltos elemmel ne is próbálkozz, az általa szolgáltatott teljesítmény kicsi.

Nem kell kiszámolni. Ki kell kísérletezni kb a következő módszerrel:


Valamilyen állítható kimeneti feszültségű tápegységet kell szerezz. meg kell mérjed az ellenálláshuzal ellenállását hidegen.

Ohm törvénnyel ellenőrízni kell a túlterhelést: i= Umax/r szerint legfeljebb, de legalább a maximális áram 50%ra kell álítani az áramlimitet a tápegységen. A huzalból a kívánt hosszúságú darabot két vastag vezetékkel rákötsz a tápra, (krokodilcsipeszt használj, és 0 V-ról elkezded növelni a feszültséget. majd megnézed, hogy mennyire melegszik, nincs e áramlimit. ha nem melegszik eléggé, akkor növeled a feszültséget.ha áramlimitbe ütközöl és nem melegít eléggé növeled az áramlimitet. ha túl melegszik, (füstöl, csökkented a feszültséget.

Így pillanatok alatt ki lehet tapasztalni a huzalt.

Gondoskodj, a huzal automatikus feszítéséről is! az ellenálláshuzalok általában nem lágyforraszthatók, alkalmas csatlakoztatásról is gondoskodj!

Hálózatról lehetőleg ne kísérletezz, ha muszáj, azt másként kell csinálni, kérdezz rá!

2016. szept. 10. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"9 voltos elemmel ne is próbálkozz, az általa szolgáltatott teljesítmény kicsi."


Nyugodtan próbálkozhat vele, van abban kraft. Persze nem órákig, de azért bírja.

2016. szept. 10. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ezt így elég nehéz meghatározni.

Indulásnál:

Deffinició szerint: P=U*I (A P a teljesítmény, U a feszültség, I az áramerősség). Ohm törvényével: U=R*I, ebből adódik, hogy P=U*U/R. A fenti példában U=9V, az ellenállás az R=ró*l/A (ró a húzal fajlagos ellenállása, táblázatból kikereshető, l a hossza méterben, A a keresztmetszete négyzetméterben; bár ez utóbbi kettő mértékegysége változhat attól függően h. a ró mibe van megadva) viszont figyelembe kell venni, hogy a hőmérséklet emelkedésével nő a huzal ellenállása, teháet ezt majd korrigálnod kell a hőmérséklettel.


Szintén a definiciókból Q=integrál 0-tól t-ig Pdt; ahol Q a hőmennyiség, P a teljesítmény, dt az idő. Azaz 0-tól elkezded idő szerint a fenti képletet integrálni. Azaz Q=integrál 0-tól t-ig U*U/R(T)*dt; Sajnos itt mást nem tudsz csinálni, mert az ellenállás változik a hőmérséklettel (R(T) az adott hőmérsékleten a huzal ellenállása).

Majd a fajhő definciós képlet alapján Q=c*m*delta T; innen a delta T-t keressük, ezt összehozod az előző képlettel, megkapod, hogy mennyi idő alatt mekkora lenne a szál hőmérséklete zárt rendszer esetén. DE! Itt a rendszer nem zárt, a szál felületi hőátadási tényezője (ezt különböző irodalmak más és más betűvel jelölik legyen most az egyszerűség kedvéért "a" /én legtöbb helyen alfának láttam), megadja hogy a szál és a környezete közti hőmérséklet különbség mekkora "teljesítmény" veszteséget jelent. Azaz Pkörny=a*Tszál-Tkörnyzet; így a tényleges teljesítmény ami a szálat fűti P=U*U/R(Tszál) - a*Tszál-Tkörnyezet, ezt összerakod a Q=c*m*delta Tszál képlettel, ahol a delta Tszál közelítőleg Tszál-Tkörnyezet (feltételezzük, hogy a szál eredetileg a környezeti hőmérsékletet vette fel): Tszál-Tkörnyezet=Q/c*m amiből az következik, hogy Tszál-Tkörnyezet=integrál 0-tól t-ig [U*U/R(Tszál)-a*Tszál-Tkörnyezet]


Ezt az egyenletet kell megoldani Tszál-ra, a többi paraméter ismert. Sok sikert hozzá... (én most így karakteres üzemmódban nem vállalom) És ez még "csak" azt adja meg, hogy t idő múlva hány fokos lesz a szálad. Amint elkezdesz vele vágni rögtön megváltozik minden, mert a vágásnál átadott energiát is le kell majd vonni...

2016. szept. 10. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Bocs a végén (mivel karakteresen nehéz képleteket leírni) az integrálból lemaradt a végéről /c*m dt, így az utolsó integrál "helyesen":

Tszál-Tkörnyezet=integrál 0-tól t-ig [(U*U/R(Tszál)-a*Tszál-Tkörnyezet)/c*m]dt


(ahol t az idő). A c a huzal anyagának a fajhője (ez táblázatban megvan), az m a huzal tömege (szintén táblázatból)

2016. szept. 10. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Walter_Dornberger ***** válasza:

ad3:


Csak a környezet által elvezetett hőt veszed figyelembe, a polisztirol megolvasztásához szükséges energiát nem!

az általad számított teljesítmény nem fedezi a folyamatos munkához szükséges olvasztás energiáját.

2016. szept. 13. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

5.-nek: Akkor olvasd el még egyszer az utolsó bekezdést amit írtam.


"És ez még "csak" azt adja meg, hogy t idő múlva hány fokos lesz a szálad. Amint elkezdesz vele vágni rögtön megváltozik minden, mert a vágásnál átadott energiát is le kell majd vonni..."

2016. szept. 14. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!