Mi a világon a legvéletlenszerűbb?
Ha a véletlenszerűség mércéjéül azt támasztjuk, hogy mennyire (nem) korrelál egy adott esemény kimenete más azonos idejű, vagy korábbi események bármilyen függvényével, akkor valóban az atomok, részecskék bomlása a legvéletlenszerűbb. Azt meg lehet mondani, hogy 2 mol – vagy két kilogramm – ¹⁷F izotópból kb. 64 másodperc múlva a fele, 1 mol – vagy 1 kg – fog elbomlani. De hogy egyetlen ¹⁷F izotóp el fog-e bomlani 64 másodpercen belül, azt nem lehet tudni, megjósolni, megbecsülni. Illetve nem lehet tudni, hogy 1 kg ¹⁷F izotópból x idő alatt páros, vagy páratlan számú atom fog-e elbomlani. Ez kvázi tökéletes véletlen, nincs semmiféle mód, hogy ezt akár csak statisztikai módszerekkel bármilyen pontatlanul is meg tudjuk becsülni.
> Ha ismernénk az atom bomlási mechanizmusát és minden adat a rendelkezésünkre állna az atomról, vajon akkor sem tudnánk megjósolni, hogy mikor fog lebomlani?
Úgy tűnik, hogy nem. Voltak komoly vizsgálatok, hogy mondjuk egy proton bomlási folyamatának véletlenszerűsége valamiféle belső komplexitás – és az azzal járó rejtett paraméterek – következménye-e, vagy „valódi” véletlenről van szó. Úgy tűnik, hogy ez utóbbiról van szó.
Illetve a határozatlansági reláció miatt elvileg sem ismerhetjük meg egy részecske *összes* tulajdonságát tetszőleges pontossággal. Vagy úgy is fogalmazhatunk, hogy elvileg is lehetetlen megismerni egy részecske összes tulajdonságát egy meghatározott mértéknél pontosabban. Vannak tulajdonságpárok, pl. ilyen a pozíció és a lendület. Minél pontosabban ismered mondjuk egy elektron pozícióját, annál pontatlanabbul tudod csak meghatározni a lendületét. Minél pontosabban méred meg a lendületét, annál pontatlanabbul fogod ismerni a pozícióját. A két tulajdonság szórásának szorzata mindig nagyobb lesz egy bizonyos értéknél (konkrétan a redukált Planck állandó felénél).
Erősen sántító hasonlattal kicsit olyan ez, mint egy versenyautóról készült fénykép. Minél rövidebb a záridő, annál élesebb a kép, annál jobban visszaadja a fotó, hogy hol van pontosan az autó, viszont nem érzékelteti, hogy milyen gyorsan megy. Ha hosszú záridővel fotózod, akkor egy elmosódott kép lesz az autóról, ami jól fogja érzékeltetni az autó sebességét, cserébe viszont nem látszik, hogy pontosan hol is van az autó. Oké, csak ahhoz, hogy bármelyik fotót elkészítsd, meg kell világítani a versenyautót, és felfogni a róla visszapattanó fotonokat. Ez nem sokat módosít az autó állapotán, így csinálhatsz egyszerre egy éles és egy elmosódott fotót is. Viszont egy elektron esetén akár a helyzetét, akár a sebességét (lendületét) méred meg, azzal rögtön meg is változtatod mindkét tulajdonságát, tehát nem tudod egy adott pillanatban meghatározni a két tulajdonságot egyszerre.
> Ha nincs ilyen elméleti korlát, akkor (ha előzőleg megvizsgálnánk az összes atomot) Schrödinger macskájáról egyértelműen meg tudnánk állapítani, hogy él-e?
Schrödinger macskája azt érzékelteti, hogy kvantumfizikai jelenségek akár makroszkopikus szinten is megjelenhetnek. Schrödinger macskája azért kerül szuperpozícióba, mert az állapota kvantumfizikai jelenségtől függ. Itt nem pusztán arról van szó, hogy amíg meg nem mérjük, addig nem ismerjük egy részecske állapotát. A lényeg az, hogy amíg meg nem mérjük, addig a részecske minden lehetséges állapotában – mondjuk úgy – egyszerre létezik. A kettő nem ekvivalens, egy csomó kvantumfizikai jelenség nem létezne, ha nem ez utóbbi értelmezés lenne a helyes.
Idiótának semmiképpen nem nevezném a kérdést, de megválaszolhatatlannak igen. Kissé nyersebben: nem értelmezhető.
A "legvéletlenszerűbb" egy tulajdonság fokozása, mégpedig az úgynevezett maximuma. Na már most, a fokozáshoz kéne egy mértékrendszer. Akkor sorba lehetne állítani, és megkeresni a legnagyobbat. Ha viszont van legnagyobb, akkor az véges darab. A véletlenről ez elég meglepő tulajdonság.
De a legkellemetlenebb mégis az, hogy eseménynek van ugyan bekövetkezési valószínűsége, de az nem értelmezett dolog, hogy ha egyik esemény fél, másik negyed valószínűségű, akkor a másik az véletlenebb. Annyit talán mondhatunk, ritkábban következik be. Az atomfizikai polémiába nem mennék bele, nem ide tartozik.
Volt már szó róla, milyen tréfásan működik az agy. Jószándékú igyekezetében elfelejti megvizsgálni, fantáziát vagy fizikai valóságot vizsgál. Ilyen az asszociatív agy. De úgy gondolom, jó lenne arról is tájékoztatni a kérdezőt, a kérdésnek van-e köze a fizikai valósághoz, vagy pedig a fantázia játéka.
Izotóp bomlást megmondjon egy ember, szerintem irreális, de lehet.
Szerintem hasonlóan nehéz dolga lenne, mint annak az időjósnak, aki
megállapítaná, hogy vajon 4211. március 16-án déli 12 óra 55perc és 46 másodperckor, a mostani angliai Leicester városától délkeletre fekvő Oadby városában lévő Wickham roadon fekvő egy adott ház bejárata előtt 2m magasságban század pontosságra milyen hőmérséklet lesz egy 1 köbcentiméteres térben?
Ez mondjuk a fizikai valóság, az időjárás előrejelzés.
Gyakorlatilag ez sem véletlen, de hamarabb megmondja-e bárki vagy bármi, mint a bomlásterméket vagy, hogy eltört-e a mandulás flaska vagy sem. Mihez kell több számítási teljesítmény, vagy energia, pszichikai energia vagy fizikai energia. Mert ha mindegyiket valaki vagy valami kitudja számítani, márpedig az univerzum ki fogja "számítani" azzal, hogy bekövetkezik az esemény, létrehozza saját maga, mert azt talán lehet mondani, hogy be fog következni, akkor ez sem véletlenszerű.
De a Schrödinger macska meg ha létezik párhuzamos világ, akkor egyszerre él az egyikben és nem él a másikban, de ehhez a két párhuzamos világot úgy kellene tudni megfigyelni, hogy egyikben se legyünk ott és ne avatkozzunk be az ott zajló folyamatokba, ne nyissuk ki a ládát, abba a fény ne jusson be és ne gyakoroljon az eseményekre semmilyen hatást. De kinek a tudatába fog így bekerülni mi lett a végeredmény? Ha a "megfigyelő" egyik világban sincs ott, hogyan adja át az információt, ráadásul fény nélkül hogyan tudjuk él-e?
Ez a Schrödinger macska érdekes dolog. Ha valami kevert állapotban van, akkor vagy ő túl gyors ahhoz, hogy megfigyeljem vagy mindketten egy párhuzamos világban egyszerre létezünk.
Mintha két szoba között nagyon gyorsan vibrálnánk, az egyikben megy a tévé a másikban ki van kapcsolva. Amúgy nem értem az egészet.
A kérdésem sem volt átgondolt. Szerintem úgy lehetne a választ megadni, hogy az amihez a legtöbb energia kell, tehát az egész univerzum, multiverzum, végtelen dimenzióstul együttvéve.
Szerintem nincs véletlen, bár ez csak egy sejtés. Tehát mindent vissza lehet fejteni, mi mit váltott ki.
Lehet a csillagok mai állása a legvéletlenszerűbb, mert az univerzum rendezetlensége folyamatosan nő.
Az univerzum tartalmazza az összes energiát, akkor ő lesz a megfejtés. Mondjuk nem tudom mi tartalmazza az univerzumot.
Mert ha folyamatosan jön létre információ és végtelen sok dimenzió van, akkor ez az egész mindenség a legvéletlenszerűbb. Mandelbrot fraktált végtelenségig el lehet nézegetni, hogy mindig létrejön egy újabb ág, egy újabb ág, mint egy végtelen faág. Úgyanígy az univerzumok is létrejönnének mint buborékok bár kellene valami ami összeköti őket, a végtelen dimenziók meg az idő.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!