Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem jó választás egy...

Miért nem jó választás egy spirális menetfúró a réz megmunkálásához ?

Figyelt kérdés

2020. okt. 6. 11:44
1 2
 1/11 Wadmalac ***** válasza:
40%

Nem sok rezet forgácsolunk, itt ha kell fúrni, vagy spirál, vagy telibefúró, mérettől függően.

De gondolom a folyóforgács miatt mondják ezt, rátekeredik a fúróra meg balesetveszélyes, amikor a forgács-csiga körbe csapkod.

A pár milliméterenkénti előtolás-megszakítás és visszalépés Z-ben megoldja.

2020. okt. 6. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
???? :(
2020. okt. 6. 12:46
 3/11 anonim ***** válasza:
Sárgarézről van szó, ugye ?
2020. okt. 6. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Igen, azt elfelejtettem írni, bocs.

1-es válaszát viszont nem értem.

2020. okt. 6. 13:17
 5/11 anonim ***** válasza:
54%
Azt nem csodálom. :)
2020. okt. 6. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Megvárjuk, míg javít, ne vegyük el a kenyerét.
2020. okt. 6. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Wadmalac ***** válasza:

Öööö, hol a gond?


Vegyétek el a kenyeret, fogyózom. :D



Óbazz, most látom, nem fúró, menetfúró. Hát kevés volt a kávé.


De itt is, ha nem a forgács a probléma, passzolom.


Alapvetően nálunk csak a gépi menetfúrók spirálisak, a kézi egyenes.

A kérdés nálam inkább az lenne, hogy hátra vagy előre forgácstolós.

2020. okt. 6. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Az alapanyagokat kell külön választani.

Rövid forgács képző, illetve hosszú forgács képző.


A sárgaréz szilánkos , rövid forgácsot ad.

Menetfúráskor az az ideális, ha egyszer elkezded, akkor ne szakadjon meg a vágási folyamat. Kissé olyan, mint a dinnye vágás. Sokkal nehezebb elkezdeni, de ha behatolt a kés, akkor már reped az szinte magától.

A spirális menetfúrónál emeljünk ki képzeletben egyetlen "háromszöget". Két vágóél van. Amelyik él a menetfúró eleje felé néz annak az ékszöge (nem élszöge) a spirál menetemelkedési szögétől függően egy erősen 90 fok alatti szögérték, míg a menetfúró szára felé néző (háromszög) él pedig erősen 90 fok feletti. Azaz az előbbi hegyes szöget zár be, az utóbbi tompa szöget. És ezzel ez éllel van probléma, mivel nagyon szarul forgácsol. El lehet úgy is képzelni, hogy egy kis szögű konyhai késsel mennyivel könnyebb vágni, mint egy tompa szögű késsel. Az ilyen élkiképzésű menetfúrónál nem szabad hagyni, hogy megszakadjon a forgácsolás a rideg anyag miatt.

Ezért nem ajánlott az ilyen anyagoknál spirális menetfúróval dolgozni. Sokkal kedvezőbb az egyenes hornyú menetfúró. A legideálisabb az a menetfúró, ami nem jobbos spirállal rendelkezik, hanem egy balos, de nagyon nagy emelkedésű spirál. Ez a nagy emelkedésű spirál egyezzen meg a fúrandó menet menetemelkedési szögével. (kb 1-3 fok), minden menetnél más. Ekkor dolgozik mindkét él azonos módon.

A hosszú forgácsot képző anyagoknál már viszonylag jól működik a jobbos spirál, vagy az egyenes hornyú + terelőéllel ellátott menetfúró.

A terelő él ugye előre felé tolja a forgácsot, emiatt csak átmenő furatoknál célszerű használni. A terelő élnél is létrejön ez a kedvezőtlen tompa szög, de a terelő él szöge meg sem közelíti a spirális menetfúró spirál emelkedési szögét.


Nem akarok nagyon mélyen belefolyni a vágóélek egyéb problematikájába is, de sokan nem is gondolják, hogy a menetfúró éle / háromszög, mint csúcs, torziós jelleggel hajlik is. Az élrész hajlását befolyásolja a menetfúró horony alakja , valamint a spirál emelkedési szöge. Ez a hajlás az egyik oka annak, hogy a menetfúró hátramenetben nem szorul, mert a kihajló vágóélek előremenetben kissé nagyobb átmérőjű (menetet vágnak, mint maga a menetfúró átmérője. A fogak hátraköszörülése is befolyásolja a vágást,és még 3 dolog de ebbe már nem megyünk bele, mert bonyolult elmagyarázni. A menetmetszőknél is van ilyen szögekkel kapcsolatos tudnivaló, hogy melyiket mikor kell használni.

(fétis-men) :)

2020. okt. 6. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 bloodye válasza:

Sok barom választ kaptál:A válasz egyszerű:A sárgaréz puhafém ,gyorsan melegszik.Kis átmérőjű furatnál a menethossz függvénye milyen menetfúrót használsz,de érdemes hűteni.Nagyobb furatú átmérők menetvágásához több lépcsös(3)gépi egyenes menetfúrót ajánlok.(Bár sárgarézhez ez teljesen felesleges.)

de sokan nem is gondolják, hogy a menetfúró éle / háromszög, mint csúcs, torziós jelleggel hajlik is. Hát igen ez alapvető gyorsacél tulajdonság...Ha igaz is lenne a menetemelkedés illetve a menetfúró kúposága kiköszöböli az az nincs jelentösége.Meg azért megnézném,hogy az elöttem szóló megköszörül egy menetmetszőt ..:))Egyébként meg szöggekkel kapcsolatban a metrikus 60 a

Whitworth menet 55 fokos ezen nem tudsz változtatni ..a menetmélység meg adott mindkettőnél.

2020. okt. 26. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Még egy pár év tanulás és azt mondom kompetens lehetsz a témakörben.

Ha csak odáig jutottál el, hogy egy metszőn csak profilszög van, akkor inkább azt mondom, hogy pihenj, folytasd tovább, mármint a TV nézést.

A gamma szögre hívnám fel a figyelmedet, ami az egyik legfontosabb szög az anyagválasztással összefüggésben. Egyébiránt ez házilag is módosítható, de alapvetően gyárilag van beállítva.


[link]


A profilszögeknek is nézz utána, van még a metrikus és whitworth-on túl is "bolygó az univerzumban".


A többlépcsős gépi menetfúrót viszont még nem láttam. Elvileg természetesen lehetséges a dolog, de hol lehet ilyenhez hozzájutni?

Hátha a kérdező venne egyet, kettőt. :)

2020. okt. 27. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!