Mi a különbség a mágneses erő és a gravitáció között?
#7 linkelte az érdekességet ehhez kapcsolódóan hozzá lehet még tenni (a többi jó válasz mellé) minden anyagnak van elektromágneses tulajdonsága és belső egységei. Ezt a kristályos anyagoknál mágneses domain -nek nevezik. De a nem kristályos anyagok is bírnak belső elektromágneses tulajdonságokkal. (Mert hisz van bennük elektron és proton is.)
Viszont kifelé a külvilág felé ezt a tulajdonságot már jóval kevesebb anyag képes mutatni ezek a ferromágneses anyagok és állandó mágnesek.
A para és diamágneses anyagok ezt kifelé nem vagy csak külső inger illetve nagyon nagyon erős mágneses tér hatására mutatják meg. (Ezért lebeg a béka nagyon erős mágneses térben.)
Mágneses domainek:
Bár az angol itt is jelentősen bővebb:
Egy kérdésre, különösen, ha annak stílusából nagyjából megítélhető az illető hozzávetőleges tudásanyaga, a probléma leglényegesebb tulajdonságait soroljuk fel alehető legrövidebben. A hosszú válasz fárasztó, a nem pontosan a kérdésre adott válasz zavaró, esetenként megtévesztő. Ez pedagógiai alapvetés.
E tekintetben a legjobban lepontozott #9-es válasz a legkorrektebb. A kérdés, mi a különbség. A gravitációs erő a tömeggel rendelkező anyag alapvető tulajdonsága, minden tömeg vonzza a másik tömeget, mégpedig a tömegek nagyságával arányosan, a távolságuk négyzetével fordítottan arányosan.
A mágneses erőmegértéséhez előbb a töltésekkel kell foglalkozni. Egyes anyagoknak lehetnek kifelé ható töltései (minden anyag atomjai töltéseket tartalmaznak, most azonban csak azokról az esetekről beszélünk, amikor ezek nincsenek egyensúlyban). A töltések maguk körül elektromos teret hoznak létre, ahol az erőtér más töltéseket gyorsuló mozgása késztet (most az irány érdektelen). Ezt a mozgást elektromos áramnak nevezzük. Az elektromos áram hatására mágneses mező keletkezik, amelyet adott felületen adott idő alatt áthaladó töltések számával jellemzünk, ezt fluxussűrűségnek nevezzük. Ennek a jelenségnek az a lényeges tulajdonsága, hogy munkát képes végezni, tehát olyan, mint az erő. Ezért is nevezzük mágneses erőtérnek azt a térrészt, ahol ilyen tapasztalható. Ez a mágneses erőtér hat más, töltésekkel rendelkező anyagokra, hiszen a kölcsönhatás végsősoron töltések közt jön létre. Ezért a mágneses erőtér csak olyan anyagokra tud hatni, amelyek atomjai könnyen vesztik el töltésüket, jellemzően ilyenek a fémek, és például nem ilyenek a föld típusú anyagok, ásványok, üveg stb. Ez az erő, szintén fordítottan és négyzetesen arányos a távolsággal, de mivel kétféle töltés van, ezért az erő iránya is kétféle lehet. Minthogy itt az erőt a töltések mozgása generálja, és önmagában nem létezik, csak mozgáskor, ezért itt az erő nagyságának mérése kicsit komplikáltabb.
Az alapvető különbség tehát az, hogy a gravitáció a tömeg tulajdonsága, függetlenül attól, a tömeg mit csinál. Mivel minden anyag rendelkezik tömeggel, így a gravitáció minden anyag között hat. Viszont a mágneses erő csak töltések között tud létrejönni, az is csak akkor, ha a töltések mozognak. Az anyagok bár mind tartalmaz protont és elektront, nagyon eltérő kötéstulajdonságúak. Egyes anyagokban az elektromos erőtér nem tudja megbontani (legalábbis ha nem bődületesen nagy) az atomok szerkezetét, a mágneses erőtér tehát ezekre nincs hatással. Más anyagokban az elektronok könnyen elmozdulnak, ezért ott van (kifelé irányuló) töltés, ezekre a mágneses erő hat.
"mágneses erő csak töltések között tud létrejönni, az is csak akkor, ha a töltések mozognak."
Állandómágnes! Nem mozog benne semmilyen töltés!
A mozgó töltés csak egy lehetséges keletkezési formája nem a magyarázata.
Feladat: Oldd fel az ellentmondást.
Az alábbi Wikicikk egyébként pont leírja azt amit te pedagógiailag alapvetőnek tartasz, íme:
"Ha az ilyen statikus mágneses teret a gravitációs térrel hasonlítjuk össze, az a különbség, hogy a gravitációs tér hatása a benne lévő test tömegétől függ, amíg a mágneses térben csak a test mágneses tulajdonságai befolyásolják a hatást. "
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!