Mi a különbség a mágneses erő és a gravitáció között?
Elég nagy különbség van.
És ezt pontosan megértetni tényleg nem egyszerű.
Megpróbálom egyszerűen, emiatt nem tökéletesen érzékeltetni, miről is van szó.
Az elektromosság és mágnesesség ugyanazon jelenségnek a két oldala, összefüggnek és egymást hozzák létre.
A gravitációnak nincs ilyen ismert párja.
Az elektromágneses tér, hullám kvantált, tehát van oszthatatlan egysége, amiben úgymond darabra meg lehet számolni, tehát ezzel (meg sok mással, csak nem akarom bonyolítani) részecske-tulajdonságot is mutat.
A gravitációnál nem tudunk kvantáltságról. A kvantumfizika számol a teoretikus graviton részecskével és számításra jól is tudják használni, ha létezne, akkor kvantált lenne a gravitáció is, de valójában nem tudjuk, van-e tényleg ilyen részecske-tulajdonsága a gravitációnak. Egyelőre, Einstein alapján, úgy tekintünk rá, mint a tér görbületére, ez az elmélet jól is működik.
Az elektromágnesességnél, elektromosságnál, mágnesességnél értelmezhetőek a pólusok, előjelek, a gravitációnál nem.
A negatív gravitáció matematikailag kezelhető, de sem példát nem láttunk még rá, sem igazán elképzelni sem tudjuk, hogyan is működhetne, jönne létre. Már a negatív tömeg matematikai értelmezése is komoly gondokat okoz (például egy "normál" és egy negatív tömeg találkozása energiatermelő örökmozgóként működne, ami mai tudásunk szerint lehetetlen.
És végül, van egy elméletünk, egy "rendszer", amibe az össze többi ismert kölcsönhatás szépen belepasszol az elektromos, mágneses, a különböző magerők stb., de a gravitáció nem.
Kevésbé fizikatudományos, inkább csak hétköznapi szemmel is látható jelentős különbség: a gravitáció rettenetesen gyenge kölcsönhatás mondjuk a mágneseshez képest.
Ahhoz, hogy egy kiló vasat egy mágnes egy kilót tartani tudó erővel 10 (9,819 newton erővel vonzzon, elég egy kis vacak mágnes, tenyeredben elfér.
Ahhoz, hogy erre a kiló vasra a gravitáció ugyanekkora vonzerőt fejtsen ki, a komplett földgolyó tömege szükséges.
Istenigazából azon kívül, hogy mindkettő képes vonzani, "erőtérként" viselkedni, nem sok más hasonlóság van.
Ugye erőt a kölcsönhatás okozza. A gravitációs kölcsönhatásban minden tömeggel rendelkező tárgy részt vesz, és a kölcsönhatás mindig vonzóerőként lép fel. A mágneses kölcsönhatás meg – fogalmazzunk homályosan pontatlanul, de talán ilyen tudásszintnek megfelelően érthetően – csak bizonyos tulajdonságú tárgyak között lép fel, ami megnyilvánulhat vonzóerőként és taszítóerőként is.
> a mágnesek pedig a fémet, a vasat [vonzza]
Hát némi leegyszerűsítéssel igen.
> de nem értem hogy a gravitáció miért vonzza az embert, mivel az ember az nem vasból van.
Na pont ez a különbség a mágneses és a gravitációs erő között, többek között ezért gravitációs és nem mágneses erőről, kölcsönhatásról van szó.
A gravitáció az a tömegvonzás, minden tömeggel rendelkező testnek van gravitációs ereje. Nyilván ez a függ a tömeg nagyságától.
A mágneses mező az teljesen más dolog. A két pólus közötti mágneses vonalak sűrűsége ( fluxussűrűség ) jellemzi.
A mágnesesség alaptulajdonsága nem a valamely testre gyakorolt vonzó vagy taszító erőkifejtés, hanem a köráramokra (illetve a mozgó elektromosan töltött részecskékre) gyakorolt forgatónyomaték-kifejtés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!