Lítiumion akkumulátor tényleg már 60-90 fokon robbanásveszélyessé válik?
Nem úgy értendő feltétlen, hogy ilyen alacsony lenne a gyulladási hőfoka, de beindul a gázképződés és ezzel zárlatossá is teszi saját magát.
Egy yt videóban láttam.
Kicsit hasonlít az eset a régifajta kondenzátorok üzem közbeni robbanására. De ott már rég megoldották egy biztonsági szakadószállal, legalábbis a nagyobb kondenzátorokban.
Az akkumulátorokban nincs ilyen beépített önműködő védelem?
Itt egy túlmelegedési láncreakció indulhat be, az okozhat felrobbanást, kigyulladást.
A talán legelterjedtebb 18650 akkuból is kapni simát és biztonsági megszakítós (CID) verziót. Értelemszerűen a második típus drágább.
Az utóbbiban általában egy fémfólián ül az egyik elektród-kontakt és ha az akku elkezdi forralni az elektrolitot, a keletkező gáz ezt a fóliát felfújva megszakítja az áramkört.
Amúgy a védelem nélküliek sem teljesen védtelenek.
A PTC védelem elvileg ma már mindben benne van.
Akkupakkokban az egyes cellákat összekötő lemezeket csinálják úgy, hogy túlmelegedésre a forrasztása elenged és elhajlik az érintkezési ponttól (bimetálos).
A robbanástól a keletkező gázokat kieresztő "lefújószelep" is véd.
Plusz ott a külső védelem lehetősége PCB-vel.
Szóval nem hogy nincs védelem, de több védelmi fokozat is van.
Baj akkor van csak, ha valami noname olcsó gyártású akkuból ezek ki vannak hagyva vagy ha valami baromi szerencsétlen módon ezek nem tudnak működni, mivel ezek hatókörén kívül történik az akkuhiba (sérülés, gyártási szerelési hiba /lásd Samsung Note7/).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!