A prímszámoknak hogyan van 2 osztójuk?
A tankönyveim, tanerőim szerint a prímszámok definíciója így szól: "Azokat az egész számokat amelyeknek pontosan két osztójuk van, prímszámoknak nevezzük."
Viszont az lenne a kérdésem, hogy pl. az 5-nek hogyan van két osztója? (mert ugye az egy prímszám)
Tudom, elég buta kérdés, de én egész életemben jeles voltam matekból, de ezt a szabályt valahogy sosem tudtam megérteni, még a szüleimet is kérdeztem, de tőlük sem kaptam konkrét választ.
Köszönöm, ha segítetek!
16/L
Ha az egész számok halmazán mozgunk:
1.: Az "1" minden számnak osztója, ami után önmagát kapod. Példa: 5/1=5
2.: Minden számot eloszthatsz magaddal, ami után az eredmény "1". Példa: 5/5=1
Azért ezzel az "egy és önmaga" megfogalmazással vigyázzunk, mert ebben az 1 is simán belefér, ami meg nem prímszám.
A helyes megfogalmazás úgy szól, hogy két KÜLÖNBÖZŐ osztója van; az 1 és önmaga. De a kérdező által írt definíció is tökéletes.
Mondanám, hogy fura, hogy jeles matekkal valaki nem tudja, hogy mik azok a prímszámok, de amikor én voltam emelt matek érettségin szóbelin, akkor az egyik vizsgázó (nem én) azt a feladatot kapta, hogy sorolja fel az első néhány prímszámot, és az 1-gyel kezdett, szóval én már nem lepődöm meg semmin.
Általában pozitív prímszámokkal szoktunk foglalkozni. Ha az egész számok halmazán vagyunk, akkor azt szoktuk mondani, hogy az az egész szám prímszám, melynek abszolút értéke prímszám.
A kérdező által írt definíció közel sem tökéletes. Ennek az az oka, hogy az egész számok halmaza szerepel benne és nem a természetes számok halmaza.
Nézzük csak meg: "Azokat az egész számokat amelyeknek pontosan két osztójuk van, prímszámoknak nevezzük."
A definíció nem jó, ugyanis az egész számok halmazán az 1nek is pontosan két osztója van (pontosan = két különböző). Az 1 és a -1. De pl nézzük az 5-öt. Az egész számok halmazán az 5-nek négy!!! osztója van. 1,-1,5 és -5.
Szóval a helyes definíció az lenne, hogy "Azokat a természetes számokat, melyeknek pontosan két osztója van prímszámoknak nevezzük.".
(Az oszthatóságot arra a halmazra nézzük, amit megnevezünk. Ha egész számokról beszélünk, akkor az oszthatóság is azon a halmazon van értelmezve)
Kedves #5-ös!
Igen, számomra is kicsit furcsa, mert a prímszámokat alapvetően fel tudom sorolni, és ha egy ember mond nekem egy számot, én meg tudom állapítani, hogy az prím vagy sem. Számomra a definíció volt tisztázatlan, de már mindent értek, hogy mit-miért.
Köszönöm Nektek!
#6 Vagyok.
Az a nagyon okos, aki lepontozott, igazán leírhatná, hogy mégis miért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!